Çocuklar İçin 9 Açık Hava Eğlencesi!

Dışarıda mis gibi hava varken ne işiniz var evde? Hadi bakalım, al ufaklığı dışarı çıkıyoruz. Önce biraz stres atalım, sonra biraz keşfedelim, koşalım, coşalım ve en çok da eğlenelim!

1. Uçurtmayla mavi göklere!

Hadi bakalım, masmavi gökyüzüne doğru uçuyoruz! Çocuğunu, yaşamın karmaşasından kopararak hoplayıp zıplayabileceği yemyeşil kırlarla, doğanın uçsuz bucaksız güzellikleriyle kavuşturmaya var mısın? Sıcacık güneş içinizi ısıtırken, biraz koşmak ve hareket hepinize iyi gelecek. Tabii öncesinde size süper bir uçurtma gerek. Uçurtmanın tasarımında, çocuğunun hayal gücüne güven. Ortaya çok eğlenceli ve sıra dışı bir uçurtma çıkacağına emin olabilirsin.

Miniğinin ufku açılsın: Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey

2. Lunaparkta adrenalin dolu eğlenceli dakikalar!

Çocuğun mutlu olsun diye uğraşıp dururken sen de biraz eğlensen fena olmaz değil mi? O zaman küçük bir kaçamak vakti. Çarpışan arabadan maceralı trenlere, atlı karıncadan balerin eteğine kadar birbirinden keyifli ve adrenalin dolu oyuncaklarıyla lunaparklar, çocuklarla eğlenmek için harika bir yer.

Yüksek dozda eğlence için: Hafta Sonu Aktivitesi: İstanbul'da Gidebileceğiniz 10 Çocuk Eğlence Merkezi Önerisi!

3. Kumdan kaleler ve deniz kabukları!

Güneşli bir hava olur da denize girmemek olur mu? Ailecek çıktığınız bir tatilde, yapabileceğiniz en eğlenceli açık hava aktivitelerinden biri tabii ki kumdan kaleler yapmak! Birlikte topladığınız deniz kabukları ve taşlarla kalenizi süslemeyi de ihmal etmeyin. Kaleyi bitirip görevi başarıyla tamamladıktan sonra, deniz kabuklarını çerçeve veya hediye kutusu süsleme gibi yaratıcı aktiviteler için de kullanabilirsiniz.

Ne demiştik? Sıkılmak yok: Evde Sıkıntıdan Patlayan Çocuklar için 4 Yaş Etkinlikleri

4. Gözlerini kapat, dinle ve çiz!

Sırada hem ruhunuzu dinginleştirecek hem de stres atmanızı sağlayacak bir aktivite var. Yanınıza resim defteri ve boya kalemleri alın. Ormana doğru yola çıkın. Kendinize sakin bir yer bulduktan sonra, gözlerinizi kapatın, rahatlayın ve doğayı dinlemeye koyulun. Daha sonra, duyduğunuz bu seslerin neye ait olduklarını defterinize resmedin. İşte size ormanın ses haritası!

Hem eğlensin hem öğrensin: Çocuğunun Sosyalleşmesine Yardımcı Olacak 10 Aktivite Önerisi!

5. Gez, gör ve fotoğrafla!

Güneşli, güzel bir havanın tadını keyifli bir geziyle çıkarmak harika olabilir. Birlikte tarihi yerleri gezerek hem eğlenceli hem de eğitici saatler geçirebilirsiniz. Gezdiğiniz yerleri fotoğraflayarak bu güzel günden anılar biriktirmeyi de unutmayın. Hatta çocuğuna fotoğraf makinesiyle kendi gözünden kareler biriktirmesi ve kadraja alma yeteneğini göstermesi için fırsat ver. Dünyayı onun gözünden görmek çok eğlenceli olabilir. Böyle etkinlikler, anne olarak çocuğundaki özel ilgi alanlarını keşfedebilmen için iyi bir fırsat.

Harika bir ebeveyn olmanın sırrı bu yollardan geçiyor: Çocukların Gönlünü Fethedecek 3 Yaş Etkinlikleri

6. Doğanın küçük sanatçıları!

Sırada, çocuğunu şehir hayatının boğucu atmosferinden çekip alacak bir etkinlik var. Birlikte doğadan çeşitli nesneler toplayın. Çiçekler, yapraklar, taşlar, kuş tüyleri, kozalaklar ve çok daha fazlası sizin onları keşfetmenizi bekliyorlar! Daha sonra topladığınız bu nesnelerle resim ve kolaj gibi çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz. Yaşasın küçük sanatseverler.

O ufacık ellerden neler çıkıyor, bak gör: Miniklerin Hayal Dünyalarının Benzersiz Olduğunun Kanıtı 10 Çocuk Resmi

7. Ormana doğru yolculuk!

Ailecek keyifli bir orman yürüyüşüne çıkmaya ne dersiniz? Yürüyüş sırasında çocuğuna ağaç türlerini tanıtabilir, birlikte çeşitli yapraklar toplayabilirsiniz. Ondan, bu yaprakların hangi ağaca ait olduğunu tahmin etmesini istediğin minik eğlenceli oyunlar da oynayabilirsiniz.

Yürüyüşleri mevsim geçişlerinde yapmak, küçük afacanın yapraklardaki değişiklikleri daha iyi bir şekilde görmesini sağlayabilir. Ormanlar, keşfedilmeyi bekleyen semender, uğur böcekleri, karıncalar, kelebekler ve çok daha fazlasıyla dolu. Gezi sırasında çocuğuna büyüteç verip ağaçları, yaprakları ve minik canlıları yakından incelemesini sağlayarak, tüm bunları onun için daha eğlenceli bir hale getirebilirsin.

İlgine ve sevgine buradan bir şeyler ekle: 3 Soruda Çocuğunla Kaliteli Zaman Geçirmek ve Kaliteli Zaman Etkinlikleri!

8. Toprağın derinliklerine!

Kazmak için bir yer belirliyorsun ve kazma, kürekleriyle çocuğunu baş başa bırakıyorsun. O işe koyulurken, sen de oturup keyifle izliyorsun. Toprağı kazdıkça çıkan solucanların ve böceklerin, onu korkutmadığını görünce şaşırabilirsin. Oyuncak arabaları ve kamyonları için yaptığı yollar ve çamurla şekillendirdiği minik figürler ise tamamen yaratıcılığına kalmış. Toprak ve çamurlu etkinlikler, çocuğunun ruh ve beden sağlığına çok iyi gelecek.

Doğa gibi teknolojinin de faydaları var: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama

9. Bahar aylarını renklendiren piknik!

Güneşli ve güzel bir günde yapılan pikniğe kim hayır diyebilir ki? Bahar ayları tam da bunun için varlar. Birlikte çimenlere uzanarak temiz havanın ve güneşin teninize sıcacık dokunuşunun tadını çıkarın. Açık havada yemek yemek ayrı bir keyif biliyorsun ki. Keyifli bir barbeküyle midelerinizi şenlendirmeyi de ihmal etmeyin. Bu pikniği daha da unutulmaz kılmak için yanınıza bisikletlerinizi almak şart. Çocuklar bisiklet sürmeye bayılırlar.

"Minik bacaklara kuvvet." demeden önce: Pedal Çevirme Zamanı: Bebek ve Çocuk Bisikleti Nasıl Seçilir?