Çocuklarla Kaliteli Zaman Geçirmek Hakkında Her Şey!

Değişen yaşam koşulları ile birlikte bazı kavramlar çok önemli hale geliyor. İşte bu kavramlardan biri “kaliteli zaman!” Çocuğuna gerekli olan ilgi ve sevgiyi gösterirken, çocuğumla nasıl kaliteli zaman geçirebilirim diye düşünüyorsan, bu yazı tam sana göre!

Ebeveyn olmanın devamlı yeni şeyler öğrenmeni gerektirdiği bu dönemde çocuğuna gösterdiğin ilgi ve sevginin önemi büyük! Ancak, rekabetin arttığı, hayat şartlarının zorlaştığı günümüzde ebeveynlerin çocukları ile geçirdikleri zaman maalesef ki azalıyor. Bu durumda çocuğunla geçirdiğin zamanın kaliteli olması önem kazanıyor.

Peki, kaliteli zaman nedir? Kaliteli zaman geçirmenin yararları neler? Kaliteli zaman nasıl geçilir? İşte, nitelikli zaman konusunda Psikolog Bengi Keskin'in cevapları:

1. Kaliteli zaman geçirmek ne demek?

Çocuğun anne babası ile kaliteli zaman geçirmesi demek; birlikte geçirilen her saniyenin dolu dolu olması, birlikte eğlenmek ve çocuğun zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimine destek olmak anlamına gelir. Yani vakit geçirmek ayrı nitelikli vakit geçirmek ise apayrı şeylerdir.

Bu yüzden de; anne baba olarak gerek iş hayatı gerekse de ev hayatı ne kadar yoğun olursa olsun çocuğuna vakit ayırmayı ihmal etmemelisin. Çünkü çocuğuna ayırdığın her dakika, onun dünyayı deneyimlemesine ve anlamasına yardımcı olur. Bu sebeple;

 • Çocuğunla geçirdiğin zamanları kaliteli ve verimli kullanmaya çalışmalı,

 • Çocuğunun gelişimi için onunla bol bol sohbet etmeli ve oyunlar oynamalısın. Birlikte öğrenip birlikte eğlenmek önemli!

Buyursun gelsin: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 5 Sulu Oyun Fikri

2. Kaliteli zaman geçirmek çocuğa ne sağlıyor?

İnsan zihninin öğrenmeye en yatkın olduğu dönem 48. aya kadar olan dönemdir, bu yüzden çocuğa 48. aya kadar planlı gelişim sağlamaya özen göstermelisin. Henüz bebeklik zamanlarında planlı gelişim sağlanan bir çocuk gelecekte daha nitelikli eğitim alıyor, öğrenim hayatında fark yaratıyor!

Çocuk gelişimi üzerine yapılan araştırmalar, okul öncesi dönemde anne-baba ile geçirilen zamanın ve bu zaman dilimindeki kaliteli etkileşimin; çocuğun beyin ve duygusal gelişimi üzerinde olumlu etkilerini ortaya koyuyor. Anne baba veya bakım veren yetişkin ile birlikte zaman geçirmek çocuğun;

 • Merkezi sinir sisteminin gelişmesini destekler.

 • Benlik algısını güçlendirir.

 • Yetişkin ile güvenli bir bağ kurmasına yardımcı olur.

 • Sana ve kendine olan güvenini geliştirir.

Miniğinle iletişim kurarken bu hataları yapma: Akademisyenanne Anlatıyor: Annelerin Çocuklarıyla İletişim Kurarken Yaptığı 7 Hata

3. Kaliteli zaman nasıl geçirilir?

Birlikte eğlenebileceğiniz aktiviteler bulun:

Anne- baba olarak sıkıldığın hiçbir aktiviteyi yaparken gerçekten kaliteli zaman geçirmiş olmazsın. Ebeveynin ve çocuğun karşılıklı duygu alışverişinde bulunması, keyif alma hali, aynı şeyle ilgilenmesi, keşfetmekten alınan mutluluk, çocuğun zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimine destek olur. O yüzden sadece çocuğunun değil, senin de keyifli vakit geçirmen önemli, unutma.

Bu oyunlara bayılacaksınız: Oyuncu Anne Şermin Yaşar'dan 6 Eğitici Oyun

Öğrenmeyi günlük yaşantı içinde destekleyin:

Çocuğun hayatındaki önemli kişilerle yakın bir ilişki halinde dış dünyayı deneyimlemesine olanak sağlamayı ve öğrenmeyi günlük yaşantı içerisinde desteklemeyi sağlayan eğitim araçlarından faydalanman işe yarayacaktır. Bu eğitim araçları;

 • Aktivite kitapları,

 • Aktivite destekleyici materyaller,

 • Çocuklar için özel hazırlanmış müzikler gibi pek çok gelişim materyali içerebilir.

Ksıacası kaliteli zaman geçirmek için çok farklı ev dışı etkinlikler araştırmana gerek yok. Belirttiğimiz araçlar sayesinde evde kaliteli zaman geçirmek de mümkün olur.

E bizim de onlardan öğreneceğimiz şeyler var: Oyuncu Anne'den İlhamla Çocuk Milletinden Öğrenebileceğin 10 Şey

Çocuğun yaşına uygun aktiviteleri seçmen çok önemli:

Çocuğunun;

 • İlgisini çekmeyen,

 • Gerek fiziksel gerekse de zihinsel gelişiminin yeterli olmadığı aktiviteleri yapmaktan hoşlanmayacaktır.

Bebeğinin ay ay gelişimi bile farklılıklar gösterir. 9 aylık bir bebekle 12 aylık bebeğin ilgileri, keşfettikleri, yapabildikleri farklı olur. Bu sebeple, bebeğin gelişim süreçlerini takip ederek bebekle kaliteli zaman geçirmek için yapılabilecekleri öğrenmen önemlidir. Uzman pedagog ve psikologların hazırladığı aylık aktivite kitleri sana önemli oranda yardım edecektir.

Bebeğinle birlikte yapacağınız tüm kaliteli zaman etkinliklerinde aşağıdaki kuralları hatırlamanı öneririz:

 • Görme, işitme, koku ve tat alma duyularının yapılanması anne karnında başlar ancak hareket, yerçekimi ve dokunmayla tetiklenir. Duyuların hareket ile entegre çalışmasının normal gelişim açısından kritik önemi vardır. Bu yüzden de kullandığın tüm materyallerin duyulara da hitap etmesine önem vermen yararlı olabilir. Çocuğunun farklı dokulara ve materyallere dokunmasını sağlarken aynı zamanda ince motor gelişimine de destek olabilecek oyunları tercih edebilirsin.

 • Çocuğuna doğru görsel uyaranlar vermen önemli! Çünkü, şekiller ve renkleri öğrendiğinde “görsel” uyarılara cevap verip mekânsal ilişkileri anlamakta zorlanmaz. Sıraları izlemek, sayıları öğrenmek çocuğun saymayı ve matematik kavramlarını erken aylarda keşfetmesini sağlar.

 • Ayrıca, alfabeyi ve kelimeleri öğrenmek, çocuğun kendisini rahatça ifade etme yeteneğini geliştirir. İletişimini güçlendirir ve onu okumaya bir adım daha yaklaştırır.

Bunlar ilgini çekebilir: Dörtlük Dörtlük Çocuk Büyütmek için 4 Yaş Oyunları