Bit Nasıl Temizlenir? Çocuklarda Bit Neden Olur?

Özellikle okul çağındaki çocukların en sık karşılaştığı problemlerden biri bitlenmek! Bu her çocuğun başına muhakkak en az 1 kez gelen sorunla nasıl baş edeceğini biliyor musun?

Bu yazıda çocuklarda bit neden olur, nasıl bulaşır, bit nasıl temizlenir gibi tüm sorularına yanıt verdik. Çocuğun bu problemi yaşamadan önce yapman gerekenleri ve kurtulma yolları hakkında bilgi sahibi olma zamanı!

Bit nedir?

Bit, pek çok memeli canlıda görülebilen ve vücut kıllarının yoğun olduğu ortamlarda yaşayan parazit bir böcek türüdür. Kanatsız ve küçük bir yapısı olan bit, genellikle 3-10 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülür. Kasık, vücut ve saç biti olarak 3 çeşidi vardır ancak çocuklarda en çok görülen tipi saç bitidir.

Bitler, paraziti oldukları vücutta kan emerek yaşarlar. Bu nedenle bitlenen çocukların çok şiddetli baş kaşıntısı olur. Bunun nedeni beslenmek için kafa derisini ısırmalarıdır. Saçlı ortamı sevme nedenleri ise bu bölgenin sıcak olmasıdır. Bu yüzden en çok kulak arkası ve ense gibi bölgelerde bulunmayı tercih ederler. Zaten vücut dışında olduklarında en fazla 48 saat yaşayabilirler.

Bu konu da önemli: Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Pire Isırığı Görüntüsü Nasıldır?

Bit nasıl oluşur?

Çocuğun bitlendiyse bu durum seni sarsacak, biliyoruz. Çünkü halk arasında “Bit pislikten olur!” gibi bir bilgi dolaşıp duruyor. Ama utanmana gerek yok, çünkü bit temiz saçlara da gelebilir. Yani bitten korunmak için saç temizliğine dikkat etmek yeterli değildir.

Bu durumda “Saç kendi kendine bit üretir mi?” diye düşünebilirsin. Öncelikle şunu söyleyelim. Bit, saçta kendi kendine oluşmaz. Zaten doğada olan bir canlıdır ve okul, askeriye gibi kalabalık ve temizliğe daha az dikkat edilen ortak alanlarda yayılır. Burada çoğalan bitler, kişi temizliğine dikkat etse bile temas ile bulaşır.

Bu ortamlarda öncelikle yayılan, bit yumurtası denen sirkedir. Bit sirkesi saçlı deriye yerleştiğinde yaklaşık 1-2 hafta içerisinde olgunlaşır ve bit olarak dışarı çıkar. Bit, eğer temizlenmezse kafa derisine 10’a yakın yumurta bırakabilir ve bu da yayılmaya devam etmesi anlamına gelir.

Bu da aklında olsun: Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Yolları

Bit nasıl bulaşır?

Bitler uçmaz, zıplamaz. Bitin bulaşması için yukarıda da bahsettiğimiz gibi temas yeterlidir. Bu yüzden okula giden çocuklar çok kolay bitlenir. Yakın temas, ortak eşya kullanımı, temizliğe dikkat etmemek gibi nedenler bitin çocuklar arasında kolaylıkla yayılmasını sağlar. Özellikle başkasının şapkasını takmak, tokasını kullanmak gibi çok basit durumlar bitin yayılmasını kolaylaştırır.

Çocuklarda bit belirtileri nelerdir?

Aslında çocuğunun bitlendiğini anlaman çok kolay. Bitin en net belirtisi saç derisindeki şiddetli kaşıntıdır. Bu kaşıntı, bitlerin daha sık beslendiği akşam saatlerinde artar. Şiddetli kaşıntı yüzünden saç derisinde yaralar da oluşabilir.

Kaşıntının arkasından gelen en net belirti ise görüntüdür. Bitler küçük canlılar ama yine de gözle görülebilecek kadar büyükler. Ancak çok hızlı hareket ettikleri için her zaman gözle tespit etmek mümkün olmayabilir. Buna rağmen bit yumurtası dediğimiz sirkeler, saç derisinde daha net tespit edilir çünkü hareket etmezler.

Sirkeyi kepekle karıştırabilirsin ancak sirkeler kepek gibi saç tarandığında saç derisinden ayrılmazlar, deriye yapışık bulunurlar. Saçta sirke, bir susam tanesi büyüklüğündedir. Eğer bu yumurtaların rengi sarıya yakınsa bitin henüz yumurtasından çıkmadığını anlayabilirsin. Ancak gri ya da beyaz renktelerse bu, bitin yumurtadan çıktığı anlamına gelir.

Bunun dışında çocuğunun kafasında bir şeylerin hareket ettiği hissi varsa saçta bit olduğunu düşünebilirsin.

Bit nasıl temizlenir?

Çocuğunun bit problemi yaşadığını kesinleştirdiğinde yana yakıla “Bitten nasıl kurtulunur?” diye çözümler arayacağını biliyoruz. Haklısın, bu durum çocuğunun hem sağlığı hem de sosyal ilişkileri açısından problem yaratabilir. Sana yardımcı olmak için “Bit nasıl geçer?” aşağıda soruna yanıtlar verdik. Ancak bit tedavisi için öncelikle doktoruna ya da eczacına danışmanı öneririz.

Şunu da söyleyelim, bitten kurtulmak biraz meşakkatli bir iş! Bu yüzden bit için kesin çözüm istiyorsan, çocuğunun tedavisini yarıda kesmemen ve sabretmen lazım.

Bit ilacı

“Saç biti nasıl temizlenir?” sorusuna vereceğimiz ilk yanıt, bit ilacı olacak. Piyasada bitleri öldürmek amaçlı pek çok bit ilacı bulunuyor. Bunlar genellikle etkili olsa da kimyasal içerdiğini söylememiz gerekir.

Bu ilaçlar genellikle sıvı formda oluyor. Ancak ilaç uygulandıktan sonra saça ısı vermemek gerekiyor. Ayrıca ilacı kullanmadan önce saçını yıkaman ve yağdan arındırman gerekiyor. Ardından sık dişli bir tarakla çocuğunun saçını iyice taraman gerekiyor.

Bit şampuanı

Bit şampuanları, genellikle bit ilaçlarını içerirler. Bu nedenle eczacının ya da doktorunun önerdiği kullanım dozunu aşmamalısın. Bu şampuanlar bitlerin ölmesine yardımcı olur ancak, sirkelerin uzaklaşması için saçın muhakkak dipten uca, sık sık taranması gerekiyor.

Bit tarağı

Çocuğunun saçını bitten ve bit yumurtalarından arındırmak için satılan sık dişli, saçtaki artıkları güzel bir şekilde temizleyen tarakları kullanabilirsin. Özellikle bit ilacı ya da şampuanı kullandıktan sonra tarama Bu tarakları kullanma işlemini rutin hale getirerek çocuğunun saçını her banyodan sonra tarayabilir ve bit oluşumunu önleyebilirsin.

Bit spreyi

Bit spreyleri de kafada bulunan bitlerin ve sirkelerin etkisiz hale gelmesi için kullanılır. Bu ürünleri kullanırken önce bir bit tarağı ile çocuğunun saçını taraman lazım. Ardından saçı tutam tutam ayırarak kuru saça spreyi sıkmalısın. Uygulamadan sonra çocuğunun saç derisine masaj yaparak spreyi iyice yerdirmeli ve 15 dakika sonra bir bit şampuanı ile yıkamalısın. Yıkamanın ardından tekrar tarama işlemi gerçekleştirebilirsin.

Bit temizleme için alternatif yöntemler

“Bit ve sirke nasıl temizlenir, bitkisel çözüm var mı?” gibi bir sorun varsa hemen yanıtlayalım. Halk arasında bazı yöntemlerin biti temizlediği düşünülüyor. Biz sana bunlarla alakalı bilgiler vereceğiz ama uygulamadan önce muhakkak doktoruna ya da eczacına danışmanı öneririz. Çünkü bu yöntemlerin bilimsel bir dayanağı yok.

 • Zeytinyağının bit temizleme konusunda etkili olduğu düşünülüyor. Bu uygulamada zeytinyağı saç derisine sürülüyor ve kafa streç filmle sarılarak bir gece bekletiliyor. Ardından bir bit şampuanı ile saç yıkanıyor ve taranıyor.
 • Üzüm sirkesinin de bitleri öldürdüğüne inanılıyor. Bu uygulamada sirke sulandırılıyor ve saç diplerine sürülüyor. 15-20 dakika bekletildikten sonra bit tarağı ile taranıyor ve bit şampuanıyla güzelce yıkanıyor.
 • Bir diğer yöntem ise doğal, esansiyel yağları kullanmak. Okaliptüs, biberiye ve zeytinyağını birleştirerek oluşturulan karışım saç derisine sürülüyor. Saç derisine masaj yapılıyor, 1 saat bekletiliyor ve ardından güzelce yıkanıyor.
 • Sarımsak da bit temizliği için kullanılan bir ürün. 8 adet sarımsak iyice, suyu çıkana kadar dövülüyor ve 3 kaşık limon suyu ile karıştırılıyor. Bu karışım saç derisine iyice yediriliyor ve 20 dakika bekletiliyor. Ardından saç iyice yıkanıyor ve taranıyor.

Bu arada bit temizliği ile ilgili çok duyulan kulaktan dolma bilgiler de mevcut. Bunların başında saç derisine petrol, saç boyası ve gaz yağı sürmek geliyor. Bu durumda “Gaz yağı biti öldürür mü?”, “Saç boyası biti öldürür mü?” diye düşünebilirsin. Bu ürünler kimyasal içerikleri yüzünden çocuğun için kullanıma hiç uygun değil. Bu yöntemlerden uzak durmanı öneririz.

Peki kolonya bit öldürür mü? Alkol içeriği yüzünden kolonyanın da bitler üzerinde etkili olduğu düşünülüyor. Doktoruna danışarak bu yöntemi deneyebilirsin.

Bit gelmemesi için ne yapılır?

 • Çocuğunun tarak, şapka, toka gibi kişisel eşyalarını başkalarıyla kullanmasını engellemelisin.
 • Çocuğunun da başkasının eşyalarını kullanmasını engellemelisin.
 • Piyasada bit tokası olarak bilinen ürünleri de kullanabilirsin. Bu tokalar içerisinde “kafur” ismi verilen bir madde bulunur. Bu maddenin kokusunun bitleri uzak tuttuğu düşünülüyor.
 • Ev ya da okul ortamının yeterince temiz olduğuna emin olmalısın.
 • Okullarda düzenli olarak bit muayenesi yapılması gerekir.
 • Bitten kurtulmak ya da korunmak için çocuğunun saçını kestirmene gerek yok. Çünkü bu konuda önemli olan saçın uzunluğu değil, doğru şekilde temizlenmesi. Bu yüzden çocuğun istemediği sürece saçını kestirmen, onda travma yaratabilir.
 • Çocuğun bitlendiğinde hem psikolojik hem de toplumsa açıdan okula veya sosyal ortamlara girmemesi iyi olur.