Pire Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Pire Isırığı Görüntüsü Nasıldır?

Pire ısırığı kaşıntı ve kabarcıklara yol açan son derece rahatsız bir durum. Özellikle miniklerin bu kaşıntıya karşı koyması daha da güç. Dolayısıyla pire ısırığına ne iyi gelir, bunun bitkisel çözümleri neler? Pire ısırığı görüntüsü nasıl olur ve bunu diğer haşerelerden nasıl ayırt edebilirsin, detaylıca öğrenmelisin. Hadi başlayalım o halde!

Pire ısırığı nasıl olur?

Pireler ısırdıkları esnada ağızlarında bulunan salgıyı insan vücuduna enjekte ederler. Ardından sivri iğnelerini deriye batırarak kan emerler. Bu salgı nedeniyle pire ısırığının olduğu bölgede aşırı kaşıntı ve kabarcıklar meydana gelir.

Hassas bir tene sahip olanlarda bu ısırıklar yalnızca minik kabartılarla kalmaz, ten reaksiyon gösterebilir ve pire ısırığı alerjisi gelişebilir.

Çeşitleri, nedenleri ve tedavisiyle: Çocuklarda ve Bebeklerde Alerji

Kedi piresi insana geçer mi?

Evet. Saklanma, beslenme ve çoğalma bakımından çok elverişli vücutlara sahip oldukları için pireler genellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvanlardan bulaşır. Kısmen de koyun, keçi, tavşan ve fare gibi eve yakın alanlarda beslenen hayvanlarda görülür.

Dolayısıyla evcil hayvanınız varsa çocuğunun pire ısırmasına maruz kalmaması için sık sık kontrol etmende fayda var.

Gelsin: Bebeğini Evcil Hayvanla Birlikte Büyütmeye Dair Merak Ettiğin Her Şey!

Pire ısırığı nasıl anlaşılır?

İnsanların çoğunda pire ısırığı belirtileri aynı olsa da teni hassas olanlarda daha farklı semptomlar da görülebilir. Çocukların cildi daha hassas olduklar için pire ısırığına karşı alerjik reaksiyonlar görülme ihtimali yüksek. Genel olarak sırasıyla görülen pire ısırığı belirtileri şöyle:

 • Isırılan bölgede kızarıklık,
 • Minik kabarcıklar,
 • Kaşıntı,
 • Yoğun yanma hissi,
 • Zaman zaman kanama,
 • Huzursuzluk hissi.

Pire ısırığı görüntüsü nasıldır?

Pire ısırığını diğer haşerelerin ısırıklarıyla karıştırabilirsin. Ancak genellikle uyuyan kişilerin bacaklarını hedef aldıkları için pire ısırığı bacaklarda ve kollarda yoğundur. Pire ısırığının görüntüsü; bir arada bulunan minik, kabarık, kırmızı lekeler halindedir.

Döküntülü bir başka hastalık: El Ayak Ağız Hastalığı Nedir, Nasıl Geçer?

Pire ısırığı nasıl ayırt edilir?

Pire ısırığını alerjiyle ya da sivrisinek ısırığıyla karıştırman çok mümkün. Çünkü ısırılan bölgede benzer şekilde kırmızılık ve kabarıklık görünür. Pire ısırığı ve sinek ısırığı arasındaki farkı anlayabilmek için ısırıklara dikkat etmelisin.

Pire ısırığı şiddetli derecede kaşınır ve çok daha fazla acı verir. Genellikle 3’lü ya da 4’lü gruplar halinde görülen kırmızı lekeler arasındaki mesafe 1 ya da 2 cm kadardır.

Bit ile pire arasındaki farkı ise vücuttaki barınma bölgeleri ve süreleriyle anlayabilirsin. Pire ısırdıktan sonra genellikle vücudu terk eder, bitler ise ortalama 2-5 hafta kadar yaşayabilir. Pireler vücut üzerinde ve kıyafetlerin dikiş yerlerinde gezerler. Bitler ise saç diplerine saklanırlar.

Buna da ihtiyacın olabilir: Bebeklerde Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Pire ısırığı nasıl geçer?

Pire ısırığı, gerekli önlemleri aldığın takdirde ısırığın yoğunluğuna bağlı olarak genellikle 4 ila 9 gün arasında iyileşir.

Pire ısırığı hemen nasıl geçer, diye sabırsızlanabilirsin. Isırıklar çok yoğun olmadığı takdirde iyileşme daha kısa da sürebilir. Ancak bunun için birtakım uygulamalar yapmalısın.

Pire ısırığı kaşıntısı nasıl geçer?

Eğer dayanabilirsen pire ısırığının yol açtığı kaşıntı birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak pire kaşıntısına sabretmek bir hayli zor olabilir. Hele de çocukları zapt etmek daha da zor. Böyle bir durumda doktoruna danışarak pire kaşıntısı için krem tavsiyesi alabilirsin. Birtakım aromatik yağlar da pire kaşıntısına iyi gelir.

Pire ısırığına hangi krem iyi gelir?

Tedavide genellikle pire ısırığı ilacı olarak antihistaminikler ve topikal steroidler kullanılır. Bu kremler vücuttaki alerjik reaksiyonlara karşı etkilidir. Derideki kızarıklık, kaşıntı ve yanma hissini ortadan kaldırır.

Pire ısırığı tedavisi nasıl yapılır?

 • Pire ısırığı tedavisinde ilk olarak ısırık olan bölgeyi temiz su ve sabunla yıkaman gerek.
 • Ardından ısırılan bölgeye buz terapisi yapabilir ya da pamukla amonyak uygulayabilirsin. Pire ısırığına kolonya çok iyi gelir, kaşıntı sonrası acının azalmasını sağlar.
 • Bu uygulamaların ardından, eğer sorunun evden kaynaklandığından şüphe ediyorsan mutlaka pire ilaçlaması yaptırmalısın. Bunun için pire ilaçlama şirketlerinden destek alabilirsin.

Pire ısırığına ne iyi gelir?

Pire ısırığına ne iyi gelir, bitkisel çözümler ne kadar etkili, şöyle bir bakalım:

 • Pire ısırmasının yol açtığı kaşıntı ve yanmaya geçici de olsa bir rahatlama sağlatacak pek çok uçucu yağ var. Bunların en etkili olanları ise; biberiye, çay ağacı, lavanta ve sedir yağı. Çok az miktarlarda direkt olarak pire ısırığının üzerine uygulayabilirsin.
 • Pire ısırığının üzerine çiğ sarımsak koyabilirsin. İlk anda hafif bir yanmaya yol açsa da sonradan rahatlatacağını göreceksin. Yalnızca yetişkinlerde değil; bebeklerde pire ısırığı için de sarımsak yağı kullanılmasında bir sakınca yok.
 • Pire ısırığının yarattığı etkileri kısa sürede ortadan kaldırmak istiyorsan limon suyu kullanabilirsin. Limon suyu kaşıntıya iyi gelir ve minik kabarcıkların inmesini sağlar. Enfeksiyon oluşmasını da engeller.

Evde pire nasıl yok edilir?

Pireler, temiz ve aydınlık ortamları sevmezler. Dolayısıyla evini sık sık süpürmeli ve temizlemeye özen göstermelisin. Peki yapabileceklerin neler?

 • Elektrikli süpürge torbasının içine pire tasması koymalı ve torbayı sık sık değiştirmelisin. Aksi halde pireler yumurtlayıp gelişirler ve torbanın içindeki pireler tekrar etrafa yayılırlar.
 • Tüm nevresimleri ve giysileri mümkünse haftada 1 kez yıkamalısın.
 • Pirelerden kurtulmak için evcil hayvanının da temizlenmesi gerek. Düzenli olarak evcil hayvanını pire fırçasıyla temizlemelisin. Pire yoğunluğu ciddi seviyedeyse mutlaka veterinere götürmelisin.

Pire neye gelmez?

 • Elma sirkesi: Temiz bir sprey şişesinin yarısına su, yarısına elma sirkesi koyup iyice çalkala. Sirkeli su evcil hayvanının üzerindeki pirelere etki ederek çoğalmalarını engeller.
 • Limon suyu: Kabuklarıyla beraber doğradığın limon dilimlerini suyla karıştırıp pirelere karşı etkili bir sprey olarak kullanabilirsin.
 • Sofra tuzu: İnce bir tülbent ya da külotlu çorabın içerisine sofra tuzu koy. Daha sonra bunu duvar diplerine ve dolapların içine yerleştir. Tuz, pireyi uzak tutar.
 • Lavanta: Lavantayı kaynatarak kendine lavanta suyu hazırla. Bu suyu duvarların dip köşelerine koyarak kokusuyla pireleri evinden uzak tutabilirsin.

Pire ısırığı öldürür mü?

Hayır, pire ısırığı öldürmez. Pirelerin kendisi de tehlikeli canlılar değil. Ancak pireler ısırdıkları yerde kaşıntıya yol açtığı için bu bölgenin fazla kaşıntıdan kanamasına neden olabilirler. Pire ısırığı nedeniyle oluşan yaralar da kaşınmaya devam eder, ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi bunların doğal çözümü var.

Gerekli önlemleri almadığın takdirde pire ısırığı ciddi hastalıklara sebep olabilir. Özellikle bebeklerde pire ısırığı kuduz, tifüs ve birtakım alerjik durumlara yol açarak çok ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor, dikkat.

Pire nasıl ölür?

Evin içerisinde,henüz çocuğunun ya da senin kıyafetlerine ve vücutlarınıza zıplamamış pek çok pire yumurtası olabilir. Her ne kadar her bir yanı süpürüp dip köşe temizlik yapsan da pirelerden kurtulman kolay olmayabilir. Bir başına "Pire nasıl öldürülür?" diye didinmektense kalıcı çözüme kavuşmak için ilaçlama firmalarından yardım almaya bak.

Bu da ilgini çekebilir: Lyme Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Olur?