14 Madde ile Çocuklarda Suçiçeği

Çocukluk çağı hastalıklarından olan suçiçeği neden olur? Nasıl belirtiler gösterir? Suçiçeği aşısı çocuğa yeterli korumayı sağlar mı? Bu dönemde hangi ilaçlar kullanılır?

Suçiçeği tedavisine dair her şeyi öğren ve miniğinin vücudundaki döküntülere karşı önlemini al!

1. Suçiçeği nedir?

Suçiçeği, çocukların en sık geçirdiği ateşli ve döküntülü viral enfeksiyonlar arasında yer alan bulaşıcı bir hastalıktır. Kuluçka süresi 17 ila 21 gün arasındadır ve genellikle hafif seyreder.

2. Suçiçeği neden olur?

Suçiçeği, varicella-zoster isimli virüs nedeniyle olur. Bu virüs aynı zamanda zona hastalığına da sebep olur. Çocukluğunda suçiçeği geçirenler, yetişkinlikte de zonaya yakalanabilirler.

3. Suçiçeği belirtileri nelerdir?

Döküntüden 1-2 gün önce bazı çocuklarda;

 • Yüksek ateş,
 • İştah azalması,
 • Baş ağrısı,
 • Huzursuzluk
 • Halsizlik gözlenebilir.

Suçiçeği başlangıcında döküntü, öncelikle saç derisi ve gövdede görülür. 3-4 gün içerisinde kollara ve bacaklara yayılır. Vücudun büyük bir kısmını kaplayan bu döküntüler; ağız, anüs, vajina ve kulaklara bile yayılabilir.

Hastalık esnasında ortalama 250-500 adet, içi su dolu kabarcık gelişir. Bunlar 3-4 gün boyunca sürekli oluşur ve hızla kabuklu, ufak kabartılara dönüşür.

Bu bilgilere çok ihtiyacın olacak: 10 Maddede Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş Hakkında Aklına Takılan Tüm Sorular

4. Suçiçeği kaç yaşında çıkar?

Suçiçeği hastalığı sıklıkla 6-10 yaş arasında görülür. Çocukların çoğu, 10 yaşından önce hastalığı geçirirler. Yenidoğan ya da 3 aylık bebeklerde suçiçeği görülme ihtimali epey düşüktür.

5. Suçiçeği nasıl bulaşır?

Suçiçeği, hastalığı geçiren kişiyle;

 • Direkt temas,
 • Aynı oda havasını soluma ya da hastanın deri döküntüsüyle temas sonucunda bulaşır.

Döküntüden 1-2 gün önce ve 6 gün sonraki dönemler, hastalığın başkalarına da bulaşma riski yüksek olan zamanlardır. Yara kabukları dökülene kadar çocuğun hastalığı bulaşıcı durumdadır.

Bir kez suçiçeği olan kişi, hastalığa bağışıklık kazanır. Bu nedenle yetişkinlerde suçiçeği görülme ihtimali, hastalığın geçirilip geçirilmemesine bağlıdır.

Daha önce hastalığı geçirmemiş kişiler suçiçeği virüsü ile karşılaşırlarsa %80-90 olasılıkla hastalanırlar, ancak döküntü en erken 10-21 gün sonra gelişir. Bunun dışında istinai durumlar olabilse de suçiçeği, hastalığı geçirene bulaşmaz.

Tehlikeli bulaşıcı hastalıklara zırhını kuşan: Sizi Gidi Kötü Kırmızı Benekler: Çocuklarda Kızamık Nasıl Olur, Nasıl Geçer?

6. Suçiçeği nasıl geçer?

Suçiçeğinin belirli bir tedavisi yoktur. Hastalık kendi seyrinde iyileşme gösterir. Yalnızca, çocuğunun bu süreci daha rahat geçirebilmesi için birtakım önlemler alabilirsin.

7. Suçiçeği tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

 • Ateşli bir hastalık olmasına rağmen, suçiçeği tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Çocuğunu serin tutmalı ve sıcak kalmamasına özen göstermelisin.
 • İçi su dolu kabarcıklar ve kabuklar, tam iyileşmeden koparıldığında deri mikrop kapabileceğinden ya da iz bırakan yaralar oluşabileceğinden, çocuğunun tırnaklarını kısa tutmalısın.
 • Eğer çocuğunu hala bezliyorsan altını sık sık değiştirmeli ve yara kabuklarının dökülmesine yardımcı olmak için havalandırmalısın.
 • Kaşıntıyı gidermek için deri döküntülerine düzenli olarak kaladril losyonu sürebilirsin, sıcak su yerine ılık su ile banyo yaptırmaya dikkat et.
 • Çocuğunun yatağını mümkün olduğunca temiz tutmaya çalış. Çarşaf ve yastık kılıflarını her gün değiştirmeli ve yıkamalısın.
 • Miniğinin ateşi yüksekse ve huzursuzsa parasetamol kullanabilirsin.

Hangisini tercih etmelisin, nasıl kullanmalısın? Detaylarıyla öğren: Ateş Ölçerler ve Çocuklarda Ateş Ölçme Teknikleri Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

8. Suçiçeği tedavisinde kullanılan ilaçlar hangileridir?

 • Ateş için genellikle parasetamol kullanılır. Reye Sendromu’nu artırdığı için Aspirin ve ibuprofen gibi ilaçların kesinlikle kullanılmaması gerekir.
 • Kanser, böbrek, kalp hastalığı veya egzama gibi rahatsızlıkları olanlar, suçiçeğini ağır geçirebilirler. Böyle durumlarda antivirütik olan asiklovir kullanabilirsin.
 • Ayrıca çocuğunun kaşıntı yoğunluğu çoksa doktoruna başvurabilirsin. Bunun için sana kaşıntı giderici ilaçlar verecektir.

Anlattık: Çocuklarda Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

9. Suçiçeği geçirenlere hangi durumlarda özel ilaçlar verilebilir?

Çocuğun;

 • Bağışıklık sisteminde sorun varsa,
 • Kortizon tedavisi görmesi söz konusuysa,
 • Ağır deri problemi varsa,
 • Aspirin kullanması gerekiyorsa,
 • Süregelen bir akciğer rahatsızlığı varsa,
 • Yaşı 13’ten büyükse, suçiçeği virüsünün çoğalmasını engelleyen ilaçların, döküntüler başladıktan sonraki ilk 24 saat içinde kullanılması gerekiyor.

Bu da bir başka dert: Döküntülü Bir Virüs Hastalığı: El Ayak Ağız Hastalığı

10. Suçiçeği hangi durumlarda risklidir?

 • Döküntüler iltihaplıysa,
 • Ateş 4 günden uzun sürerse veya 39.5 C'yi geçerse,
 • Altıncı günden sonra yeni döküntüler çıkıyorsa,
 • Çocuğun genel sağlık durumu giderek bozuluyorsa doktorunla görüşmeyi ihmal etme. En kısa sürede miniğinin sağlığının ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerek.

Ateşli ve döküntülü hastalıklar bu kadarla sınırlı değil: Altıncı Hastalık (Roseola Infantum) Nedir, Nasıl Geçer?

11. Suçiçeği olan çocuk banyo yapabilir mi?

Suçiçeği hastalığı geçiren çocuğa banyo yaptırmamak gibi yanlış bir uygulama var. Kullanılan su temizse çocuğuna banyo yaptırmanda bir sakınca yok.

Tersine, deri iltihaplanmalarını önleyeceği için banyonun yararı var. İçerisinde bir avuç çözünmüş sofra tuzu bulunan temiz ve ılık suda banyo yapmak kaşıntıyı azaltıyor.

12. Suçiçeği aşısı olmak hastalığa yakalanmayı engeller mi?

Varicella virüsüne karşı koruma sağlayan suçiçeği aşısı, 1995 yılından beri uygulanıyor. Yalnızca suçiçeğine karşı değil; daha sonraki yıllarda zona hastalığına karşı da koruma sağlıyor.

Uzmanlar suçiçeği aşısı olmanın, hastalığı geçirmekten daha güvenli olduğunu söylüyorlar. Fakat, eğer çocuğunun bağışıklık sisteminde zayıflık varsa aşıyı yaptırmadan önce doktorunla görüşmelisin.

Aşının ne kadar süre koruma sağladığına ve ek bir doza gerek olup olmadığına dair araştırmalar hala devam ediyor. Ancak günümüzde aşılı olan bir çocuğun, suçiçeğini çok daha hafif geçirdiğini söyleyebiliriz. Yalnızca, aşının yapıldığı yerlerde ağrı ve şişme nadir de olsa ateş görülebiliyor.

Detaylı bilgi için: Suçiçeği Aşısı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

13. Suçiçeği sonrasında iz veya leke kalır mı?

Suçiçeğinin kendisinin yaptığı lezyonlardan sonra genelde iz kalmaz. Ancak hastalık sürecinde bakteriyel bir enfeksiyon olduysa ve derideki suçiçeği lezyonu daha da büyüdüyse içindeki iltihap oranı artabilir. Bu durum da suçiçeği izi kalmasına yol açar.

14. Çiçek hastalığı ve suçiçeği aynı mıdır?

Hayır, çiçek hastalığı ve suçiçeği farklı rahatsızlıklardır. Bu iki hastalığa yol açan virüsler aynı değiller.

Bu da ilgini çekebilir: Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kaynaklar:

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Bebek ve Çocuk Bakımı (0-5 Yaş)-Steven P. Shelov & Tanya Remer Altmann