Kızamık Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Eskisi kadar görülmese de kızamık, hala çocuklar için tehlikeli olan bulaşıcı hastalıklardan. Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı, çocuğun bu virüsü kaptıysa nasıl geçer, hepsini yazdık.

Kızamık nedir, nasıl olur?

Paramyxoviridae familyasına ait bir virüs, kızamık hastalığının nedeni. Kızamık virüsünün kuluçka süresi 8 ila 14 gün arası.

Kızamık, virüsü taşıyan kişiler tarafından çok çabuk bir şekilde bulaşıyor. Yani çocuğun bir şekilde virüsü kapmış birisiyle aynı ortamda bulunduysa kızamık virüsünün kendisine bulaşması an meselesi.

9 kızamık belirtisine dikkat!

1. Çocuğunun ateşi gittikçe yükselir.

2. Soğuk algınlığı benzeri belirtiler görebilirsin. Arasındaki farkları öğren: Bebeklerde ve Çocuklarda Grip ile Soğuk Algınlığı (Nezle) Hakkında Her Şey

3. Ağzının içinde, yanak mukozasında ufak, beyaz lekeler meydana gelir.

4. Gözlerinde kızarıklık, ağrı ve parlak ışığa karşı hassasiyet olur.

5. İlk belirtilerden 3 gün sonra çocuğunun kulaklarının arkasında küçük kahverengi lekeler belirir.

6. Bu lekeler yüzde ve gövdede birleşerek daha büyük lekelere dönüşür.

7. Kızamık döküntüsünden sonra ateş genellikle devam eder.

8. Çocuğun çok halsiz olur, başı ağrır.

9. Burun akıntısı ve kuru öksürük görülür.

Kızamıkla bunu karıştırma: El Ayak Ağız Hastalığı Nedir?

Kızamık başka hastalıklara neden olabilir mi?

Kızamık hastalığında çocuğunun direnci azalır, bağışıklığı düşer. Bu nedenle bakterilerin yol açtığı hastalıklar kolayca gelişebilir. Bazı durumlarda virüs;

 • Orta kulak iltihabı,
 • Beyin zarı iltihabı,
 • Zatürre gibi hastalıklara yol açabilir.

Kızamık nasıl geçer?

 • Çocuğunun vücut sıcaklığını kontrol et. Ateşi varsa ıslak havlu ya da tülbentle düşürmeye çalış.
 • Gözleri ağrılıysa gözlerini soğuk suyla yıka.
 • Düzenli aralıklarla sıvı almasını sağla. Az ama sık kalorisi zengin besleyici yiyecekler yedir.

Çocuğun iyileşiyor gibi göründükten sonra kötüleşmeye başlarsa ve kulak ağrısından şikayet ediyorsa mutlaka doktorun yolunu tutun.

Doktor, ateşi düşene kadar yatak istirahati önerir. Kulak iltihabı olup olmadığını anlamak için muayene eder, gerekirse antibiyotik verir. Ağrıyan ve kızaran gözleri için de göz damlası yazabilir.

Bunu da buraya bırakalım: Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Kızamık sırasında çocuğuna A vitamininin verilmesi kuzunun vücut direncini arttırır. Çocuğun hastalığı bu sayede daha hafif bir şekilde atlatabilir.

Çocuğun kızamık olduysa bunlara dikkat et

 • Lekeler solana kadar çocuğunu anaokuluna/okula gönderme. Biliyorsun kızamık, bulaşıcı bir hastalık.
 • Hisar Intercontinental Hospital Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük, kızamık virüsünü taşıyan hastaların solunum yoluyla ortama yaydıkları tükürük damlacıkları ile hastalığın bulaştığına dikkat çekiyor. Bu nedenle lekeler kaybolduktan 10 gün içinde dahi virüsün başka çocuklara bulaşmaması için miniğini evde tutmanı öneriyor.
 • Çocuğunun odasını güzelce havalandır. Kuzunun güneş gören bir odada dinlenmesi de önemli.
 • Üşütmemesine dikkat et. Bağışıklığı düştüğü için diğer hastalıklara kolayca yakalanabilir, dikkat!

Kızamık aşısı ile çocuğunu bu kötü kalpli virüsten koruyabilirsin

Aşıyı çocuğun hastalanmadan önce yaptırmalısın elbette. Uzmanlar çocuğun kızamık geçirmediyse ya da başka çocuğun da varsa kızamık aşısını mutlaka yaptırman gerektiğini söylüyor.

Kızamık aşısı ne zaman yapılır?

Modern Bebek Bakımı kitabında Dr. Erhan Ateş, eskiden 9. ayda uygulanan kızamık aşısının artık 1. yaş gününden sonra yapıldığını belirtiyor. Peki ama neden?

 • Erkenden uygulanan tek dozluk aşının koruyuculuk düzeyi çok yüksek değildi. Bunun nedenini de açıklayalım. Anne karnında bebek, kızamık hastalığına karşı antikorları alarak doğuyor. Bu antikorların ömrü 12 ay. Bebek 12 aylık olmadan aşı olduğunda bağışıklık sistemi anneden alınan ödünç antikorlara güveniyor ve kızamık virüsüne karşı kendi antikorlarını oluşturuyor. Yani anneden alınan kızamık antikorları sahneden çekildikten sonra aşıyı yapmak etkili oluyor.
 • Kızamık hastalığı eskisine göre nadiren görüldüğünden tek doz kızamık aşısına son verildi. Bu, Sağlık Bakanlığının yaygın aşılama kampanyaları ile gerçekleşti.
 • Günümüzde çocuklar 12. ve 15. aylarda hem kızamık hem kızamıkçık hem de kabakulak aşısı oluyorlar. Böylece tek bir aşıyla 3 hastalıktan korunabiliyorlar.

Sakın ihmal etme: Ay Ay Bebek Aşı Takvimi: Bebeğinin Olması Gereken Aşılar Nelerdir?

Kaynakça ve İleri Okuma