Çocuğunun Doğum Günü Partisi için Evde Yapabileceğin 7 Kendin Yap Önerisi!

Bebeğinin doğum günü yaklaşıyor! Bu günü en güzel şekilde hatırlamak ve sevdiklerinle keyifli vakit geçirmek için evinde bir parti düzenlemeyi düşünüyorsun. O zaman doğru yerdesin! Çünkü bu yazıda evinde vereceğin bir partide kolayca uygulayabileceğin önerileri bir araya getirdik. İşte parti hazırlıklarını kolaylaştıracak doğum günü fikirleri!

1. Evini Bir Anda Parti Mekanına Dönüştürmenin Yolu: Balonlarda Yaratıcılığını Konuştur!

Evini süsleme malzemeleri ile parti mekanına dönüştürmenin en kolay ve belki de en uygun yolu, balonlardan faydalanmak! Bir anda evini eğlence mekanına dönüştürecek balonların güzelliğine güzel katmak ise, yine senin elinde!

Bunun için sana iki önerimiz var: İlk olarak, şişireceğin balonların içine, balonun ağız kısmından geçebilecek büyüklükte konfetiler almanı ve balonun içine koymanı tavsiye ediyoruz. Balonun içindeki rengarenk konfetilerin görünebilmesi için, saydam ve olabildiğince açık renkte balonları tercih etmen gerektiğini hatırlatalım. Balonun patladığı durumda, evin etrafına dağılacak olan konfeti fikri pek cazip gelmiyorsa, onu da kutlamanın bir parçası gibi düşünmeni öneririz.

İkinci olarak ise, eğer bebeğinin doğum gününe gelecek olan misafirlerin için küçük armağanlar hazırlamayı planlıyorsan, bu doğum günü hediyelerini birbirine benzer paketlerle süsleyip, paketlerin uçlarına helyum balonları bağlayabileceğini belirtelim. Hem evinin belli bir köşesini güzelleştirecek hem de misafirlerin için güzel bir detay olacak olan bu süslemeyi uygularken, balonu pakete bağladığın ipleri uzun ölçülerde kullanıp, ipleri kıvırarak ya da fiyonk gibi şekiller vererek hareketlendirmeyi de unutma!

2. Partinin Olmazsa Olmazı Doğum Günü Pastası için Kolay ve Güzel Süslemeler Düşün!

Bebeğinin doğum günü pastasını kendin yapmak istiyor ama umduğun kadar güzel süsleyemeyeceğinden endişe duyuyorsan, kolay ve güzel süslemeler için önerilerimize kulak ver! Pastanın üzerine fotoğraf çıkartamayacak ya da pasta hamurlarıyla bebeğinin en sevdiği çizgi film karakterini pastanın üzerine konduramayacak olabilirsin. Ancak, pastanın üzerine yenilebilir top şekerleme, draje, boncuk ve granüller ekleyebilirsin.

Ayrıca, pastanın etrafını jelibonlarla sarmak da güzel bir görüntü yakalamanı sağlayacaktır. Jelibonların içi ve dışının jel kıvamında olması sebebiyle pastanın her tarafında sabit bir şekilde durabilecek jelibonlar rengarenk oluşuyla da bebek pastaları için kolay ve güzel bir süsleme yöntemi, bizden söylemesi.

Yine de, doğum günü pastası için butik pastacılardan yardım almayı istersen, Butik Pasta sayfasından pastacılara dair bilgi edinebileceğini hatırlatalım. Ayrıca, eğer İstanbul'da yaşıyorsan, 1 Yaş Doğum Günü Pastası Siparişi Verebileceğiniz İstanbul'da 10 Butik Pastacı Önerisi! adlı yazımıza da bakabilirsin.

3. Parti Alanını Bebeğinin Fotoğraflarıyla Süsle!

Partinin baş kahramanı olan bebeğine doğum günü partisinin dekorasyonunda bir ayrıcalık tanımalısın. Bunun en güzel ve en kolay yollarından biri de bebeğinin fotoğraflarından yararlanmak!

Özellikle bebeğinin 1 yaş doğum günü hazırlıkları için, bebeğinin ay ay takip ederek çektiğin fotoğraflarını ayları belirterek ard arda evinin bir köşesinde sergileyebilirsin. Bunun için uygun bir tahtaya geçireceğin iplere küçük mandallarla bebeğinin fotoğraflarını iliştirebileceğin gibi, güzel bir kurdele veya ipin üzerine güzel kartonlar aracılığıyla yapıştırdığın fotoğrafları duvara asabilirsin. Tercih senin!

Bu önerileri uygulamak için, ihtiyacın olan malzemeleri nereden alacağın konusunda, Çocuk Doğum Günü Süsleri Arayanlar için İstanbul'da 10 Parti ve Süsleme Malzemeleri Dükkanı! adlı yazı işini kolaylaştırabilir.

4. Sağlıklı Atıştırmaların için Yaratıcı Sunumlar Düşün!

Sağlıklı atıştırmalar! Yağlı, tuzlu tatlar yerine daha sağlıklı ve besleyici tatları tercih etmeni öneriyoruz. Bu açıdan, meyve ikramı senin için iyi bir seçenek olabilir. Özellikle de bebeğin yaz aylarında doğmuşsa, meyve seçeneklerinin bol olması işini kolaylaştıracaktır.

Sadece sağlıklı olması da yeterli değil tabi, doğum günü ikramlıklarını güzel sunumlarla birleştirmelisin. Bunun için küçük küçük doğradığın meyveleri, düzgün bir şekilde içini çıkarttığın portakal kabuğuna yerleştirebilirsin. Eğer portakal kabuğunu kase gibi kullanılabilecek hale dönüştürmek zor ve zahmetli bir iş diyorsan, onun yerine plastik ama şık olan küçük kaseleri kullanmanı öneririz. Hem pratik hem güzel!

5. Lezzetli ve Sağlıklı Tarifler: Meyveleri Başka Tatlarla Birleştir!

Sadece sağlıklı meyveler ikram etmek içine sinmiyor olabilir. Böyle bir durum için, sana önerebileceğimiz meyveleri karamel, çikolata gibi tatlarla birleştirerek yeni ve daha lezzetli tatlar yaratman!

Örneğin, hazır bisküviler gibi birbirinin üzerine kapanabilecek şekilde elma, armut, ayva gibi meyveleri keserek, üstlerine pasta kalıpları yardımıyla kalp ve yıldız gibi küçük şekiller çıkartabilirsin. Bu şekilleri çıkartman tercih ettiğin iki meyve diliminin içine eklediğin kremanın görünmesini sağlayacağı için sunumu güzelleştirecektir.

Dilimleri kestikten sonra dilimlerden birinin üstüne çikolata sosu, yumuşatılmış çikolata, karamel, krem şanti gibi pasta malzemelerinden sürdükten sonra diğer dilimi üzerine kapat! Doğum günü menüsüne eklediğin lezzetli ve alışılmadık bir tat ve sunumla karşı karşıyasın.

Aklımıza gelen bir diğer örnek ise, çilek! Benzer şekilde çileği dilimlerin üzerine sürdüğün kremanın aynısı ya da benzer başka bir malzemeye batırdıktan sonra yenilebilir boncuk, draje, şekerleme gibi pasta süslerine batırarak harika bir sunum gerçekleştirebilirsin.

6. Masanı El Emeği Küçük Ayrıntılarla Güzelleştir!

Doğum günü yiyecekleri ve atıştırmalıkların hazırlanmasının ardından, artık servis masanı nasıl hazırlayabileceğine dair fikirlerimizi paylaşabiliriz. Partiye katılacak misafirlerinin sayısı fazla ise, pratik olması açısından tek kullanımlık ahşap çatal, kaşık ve bıçak servislerini seçebilirsin. Plastiğe oranla daha şık ve doğaya platik gibi zarar vermeyen bu seçeneneği güzel cam kavanozların içine yerleştirebilirsin.

Bu arada, doğum günü masasının geri kalan süslemelerini de ahşaba uygun tercihlerle tamamlamalısın. Örneğin, masa örtüsünü ya da suplaları ve peçetelerin renklerini kahverengi ve krem rengi tonlarda seçebilirsin. Ayrıca peçeteleri hasır iplerle süslemeni de öneririz.

7. Servis Masanda Bebeğinin Oyuncaklarını Kullan!

Bebeğinin oyuncaklarını servis tabağı gibi kullanmaya ne dersin? Her oyuncakla yapamazsın tabi, ama bazı oyuncaklar bu amaçla kullanılmaya uygun olabilir. Örneğin, oyuncak kepçe, vinç, dozer bu iş için biçilmiş kaftan! Tek yapman gereken, servis masanın üzerine yerleştireceğin oyuncakların tabak gibi kullanılabilecek yerlerini kek, kraker gibi kuru ve tane tane olan doğum günü ikramlıkları ile doldurmak!