Sütün Faydaları Neler? Çocuklar Ne Kadar Süt İçmeli?

Sütün hayatımızdaki yeri büyük. Ama tabii söz konusu çocuğun olunca ona verdiğin besinlerin faydalı olup olmadığı konusunda titizlendiğini biliyoruz. Bu nedenle kafandaki soru işaretlerini gidermek adına sütün faydaları, uzmanların bu konudaki görüşleri ve fikir ayrılıklarına bu yazıda değineceğiz.

Süt faydalı mı?

Bu konuda bilim dünyası tabiri yerindeyse ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım uzmanlar çocuğun sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için sütün olmazsa olmaz bir besin olduğunu, diğer kısım ise sütün çocuk için hiçbir besleyici özelliğinin bulunmadığını, aksine zararlı olduğunu düşünüyor. Bebekler için en büyük zararının ise inek sütünün içerisinde barındırdığı kazein ve laktoz nedeniyle alerjik bir besin olması söyleniyor. Bu yüzden bebeklerin 1 yaşına kadar inek sütünden uzak tutulması gerekiyor.

Bu konuda keçi sütüne de değinmemiz gerekiyor. İnek sütüne göre vücut tarafından daha kolay tolare edilebilen, kazein ve laktoz oranı daha düşük olan keçi sütünün bebeklere faydaları daha gözle görülür. Bu nedenle bebeğin 1 yaşına gelene kadar inek yerine keçi sütü tercih edebilirsin.

Ancak dediğimiz gibi sütün çocuğa faydaları hakkında hem fikir olan uzmanlar da var. Bu faydalardan ve görüşlerden aşağıda bahsettik.

Süt içmenin faydaları

Başlamadan önce bir uyarı yapmalıyız. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. Ömer Berk, yaşlara göre süt tüketiminin ve ihtiyaç duyulan kalsiyumun miktarının değişeceğini söylüyor. Buna göre ortalama olarak;

  • 1-3 yaş arası çocukların günlük 1 bardak,
  • 4-8 yaş arası çocukların günlük 2 bardak,
  • 9-18 yaş arası çocukların günlük 2,5 bardak süt tüketmesi yeterlidir.

18 yaşın ardından süte olan ihtiyaç biraz daha azalıp hatta intoleranslara da sebep olabilir.

Çocuklarda kemik gelişimini destekliyor!

Sütün bir kalsiyum kaynağı olduğunu muhakkak biliyorsun. Kemik gelişimi için de kalsiyumun yeri büyük. Bu nedenle özellikle okul çağındaki çocukların düzenli ve dengeli bir şekilde süt tüketmeleri, kemik gelişimi açısından önemli.

Beslenme Danışmanı Diyetisyen Esra Baş Toktay, çocukluk döneminde yeterli alınmayan kalsiyum, kemik hasarlarını ve ilerleyen yaşlarda osteoporoz riskini arttırabildiğini söylüyor. Bu nedenle Toktay’a göre okul çağı çocuklarının her gün 1 bardak süt içmesi ya da 1-2 dilim peynir yemesi gerekiyor. Toktay ayrıca çocuğun bu sayede riboflavin vitamini, fosfor ve protein alımının da artacağını söylüyor.

Bu bilgiler aklında olsun: Bebeklerin Büyüme ve Gelişimini Etkileyen 7 Faktör

Diş sağlığı için önemli!

Sütün dişlere faydaları da mevcut. Kalsiyum ve fosfat, diş sağlığı için çok önemli iki mineral. Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, özellikle 6-10 yaş aralığındaki çocukların sütten yeterli şekilde faydalanmaları gerektiğini vurguluyor. Ayrıca sütün içerisindeki minerallerin diş yüzeyindeki mineral kaybını telafi ettiği ve bu sayede çürük oluşumunun da engellediği biliniyor.

Ancak şunu belirtmekte fayda var. Gece yatmadan önce çocuğa süt vermenin faydaları olduğu düşünülse de ardından ağız temizliğinin yapılmaması diş çürüklerinin oluşumunu hızlandırıyor. Bu nedenle gece çocuğa süt verme alışkanlığından uzak durulması gerekiyor.

Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacın varsa oku: Süt Dişleri Hakkında Bilmen Gereken 13 Şey

Boy uzamasına yardımcı oluyor!

Sütün çocuğa faydalarından biri de içeriğindeki kalsiyum sayesinde boy uzamasına yardımcı olması. Çocuklukta kemikler enine ve boyuna büyür. Kemik gelişimi neredeyse yirmili yaşlarda tamamlanır. Bu nedenle alınan kalsiyumun yetersizliği büyümeyi etkiler ve çocuklar gereken boy uzunluğuna ulaşamazlar. Bunu engellemek için çocuğun gün içerisinde süt ve süt ürünü tüketmesini sağlamak gerekir.

Bu konuyla alakalı Amerika’da bir de araştırma yapılmış. Bu araştırmada 9 buçuk yaş ortalamasındaki 122 çocuğun bir kısmına düzenli süt verilmiş. 3 yılın ardından bu 122 çocuğun, diğer çocuklara oranla 2-3 cm daha uzun olduğu gözlenmiş.

Bunlara da bakabilirsin: Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor!

İnek sütü faydaları içinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi de var. Sütün içerisinde bulunan 40’tan fazla besin öğesi, çocukların bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve özellikle kış aylarında sık görülen faranjit, grip gibi hastalıklara yakalanmalarını azaltmaya yardımcı oluyor.

Hafızayı güçlendiriyor!

Özellikle okul çağ çocuklarının güçlü bir hafızaya ve konsantrasyona sahip olmaları çok önemli. Düzenli süt tüketimi çocuklara bu özelliği sağlıyor. Maine Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre düzenli süt ve süt ürünü tüketen çocuklar zeka ve hafıza testlerinde diğerlerine göre daha başarılı olmuş.

Ona bunları da ver: Çocuğunun Beyin Gelişimini Destekleyen 16 Besin