Bebeklerde Banyo Korkusuna Karşı 15 Rahatlatıcı Yöntem

Sana her ne kadar saçma görünüyor olsa da bir bebeğin banyo korkusu oldukça gerçek. Onu korkusunun kaynağıyla yüzleştirmek bunu yenmesini sağlamaz, baştan söyleyelim.

Yapman gereken; miniğinin banyo hakkındaki hislerini yavaşça, sabırla ve anlayışla tersine çevirmek, küvete gitmek için banyoyu daha tanıdık bir hale getirmek ve suyu sıcak bir arkadaş yapmak. Peki, neler yapabilirsin?

1. Zorla güzellik olmaz, onu zorlama, hazır olduğu anı bekle!

Miniğin küvette banyo yapmayı tamamen isteyene kadar onu zorlama. O zamana kadar bebek küvetinde yıkamaya devam et. Eğer bundan da rahatsız oluyorsa veya artık sığmıyorsa bunun yerine sünger banyolarına devam et.

Gelsin en fonksiyonel küvetler: Anneysen’den 8 Fonksiyonel Bebek Küveti Tavsiyesi

2. Oturabilmesini bekle!

Bebeğin desteksiz ya da çok az bir destekle oturabiliyorsa yıkanma sırasında ikiniz de rahat edersiniz. Bu nedenle o oturabilen küçük bir ördek olana kadar bekle.

3. Emin bir şekilde oturabilmesini sağla!

Banyo sırasında bir an için suyun altına girmek ufaklıklar için dehşet verici olabiliyor. Bu da uzun vadede çocuğun banyo korkusu yaşamasına neden olabilir. Islak bir bebek kaygan bir bebektir, unutma.

Banyo boyunca bir elinle bebeğini sürekli tutmaya çalışmak dışında yapabileceğin başka şeyler de var tabii. Küvetin dibine sıkıca yapıştırılan lastik vantuzlu banyo koltukları bu konuda hayat kurtarıyor.

Aman eksik kalmasın: Banyo Zamanı: Annelerin En Çok İşine Yarayacak 10 Bebek Banyo ve Tuvalet Ürünü!

4. Kuru bir deneyim yaşat!

Ortama alışması ve bu alanda eğlenebileceğini düşünmesi için suyu doldurmadan önce miniğini oyuncaklarıyla birlikte küvete koy. Kaymasını önlemek için altına büyük bir havlu ser. Oda sıcaksa ve bebeğin çıplak oynamaktan hoşlanıyorsa, çıplak kalmasına izin ver. Yanından sakın ayrılma.

5. Örneklerle anlat!

Minik kuzuna, oyuncak bebeğin veya yumuşak bir hayvanın üzerinde banyo işleminin her basamağını anlatarak örnek bir yıkama yap. Bebeğin yeterince büyüdüğünde yıkanmaya yardım etmesine veya küvette oturduğu yerde küçük bir leğende bebeğini yıkamasına izin ver.

6. Islak eğlenceler dene!

Plastik bir leğeni (onun bebeklik küvetini veya bulaşık leğeni kullanabilirsin) ılık su, bebek şampuanının köpükleri ve oyuncaklarla doldur. Ufaklık, küvete girmeyi reddediyorsa havlu serilmiş küveti de tercih edebilirsin. Hatta mutfak veya banyoda yere koyarak da deneyebilirsin. Bebeğini giyinik ya da çıplak olarak küvete koy ve gözetimin altında keşfetmesine yardımcı ol.

Kuzunun minnoş kafasına layık: İyisiyle Kötüsüyle Piyasadaki 10 Bebek Şampuanını Senin İçin İnceledik

7. Küçük tatlı alıştırmalar yaptır!

Bebeğini birkaç akşam eski küvetinin içindeyken, daha sonra terfi edeceği büyük küvete koyarak yıka. Böylece büyük küvete geçiş yaptığında gözüne o kadar korkunç görünmeyecek.

8. Yemekten sonra banyoya ara!

Miniğini yemekten hemen sonra yıkamak, yediklerinin ağzına gelmesine veya kusmasına neden olabilir. Bu yüzden yemekten sonra yüzmek yok!

Bebeğine iyi bak: İçinde Gerçekten Gerekli Şeyler Olan 7 Bebek Bakım Seti

9. Onu üşütme!

Banyonun yeterince sıcak olduğundan emin ol, ufaklıklar üşümekten hiç hoşlanmıyorlar. Eğer küçük afacan üşümeyle banyo arasında ilişki kurarsa, yıkanmaya isyan edebilir. Küvet dolana ve bebeğini onun içine sokmaya hazır olana kadar elbiselerini çıkartma.

Bebeğini sudan çıkarır çıkarmaz sarabileceğin yumuşak, büyük ve tercihen başlıklı bir havlu bulundur. Soğuk havalarda, havluyu bir radyatörde ısıtabilirsin.

10. Ön hazırlık yap!

Havlu, sabun bezi, sabun, şampuan, banyo oyuncakları ve bebeğinin banyosu için gereken her şeyi onu küvete sokmadan önce hazırla. Eğer bir şey unutursan ve onu getirmek için gitmek zorunda kalırsan, bebeğini bir havluyla sar ve onu beraberinde götür.

Sabun ve jilet gibi potansiyel tehlikesi olan her şeyi banyodan önce küvetin içinden çıkar.

11. Dirsek testi yap!

Suyun doğru sıcaklıkta olduğundan emin olmak için bebeğini içine sokmadan önce dirsek ya da el bileğinle suyu kontrol et. Su, miniğinin içinde rahat hareket edebileceği kadar ılık olmalı.

Başka neler var: 13 Soruda Bebek Banyosu Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

12. Sağa sola su fışkırtmasına izin ver!

Bebeklerin pek çoğu banyoda suyla oynamaktan çok hoşlanır. Bebeğin seni ne kadar ıslatırsa o kadar mutlu olur. Her ne kadar o, su fışkırtmaktan zevk alsa da sen aynı şeyi ona yapma. Birçok bebek kendisine su atıldığı için banyodan soğuyabiliyor.

E tabii bir de banyo keyfine keyif katacak banyo setleri al: En Karlı ve Kullanışlı 8 Bebek Banyo Seti

13. Arkadaşça tavla!

Bazı bebekler eğer arkadaşları varsa daha tahammüllü oluyorlar. Bebeğinle onun konforuna göre ayarladığın bir ısıda beraber banyo yapmayı dene. Birlikte banyo yapmanıza alıştıktan sonra tek başına deneme faslına geçebilirsin.

14. Hep yanında ol!

Bebeğin banyo yapmaya başladığı andan itibaren 5 yıl boyunca senin gözetimin altında olmalı. Onu koltuğundayken dahi bir saniye bile banyoda yalnız bırakma. Yaşanan kazalar, telafisi zor korkulara neden olabilir.

Miniğinin güvenliği önemli: Bebek Ev Güvenlik Ürünleri Markaları için 10 Öneri!

15. Sabırlı ol!

Eninde sonunda o küvete girecek, biliyorsun. Baskı yapmadan, kendi hızında yapmasına izin verirsen her şeyin daha hızlı olacağına emin olabilirsin.

Kaynak: Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler-Arlene Eisenberg & Heidi E. Murkoff & Sandee E. Hathaway


YAZAR

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nden mezun oldu. Uzun yıllar çokuluslu firmalarla "sahada pazarlama" projeleri yürüttü. Hamileliği sırasında anne ve bebek sektörü ile tanıştı. 2012'de sevgili oğlunun doğumu sonrasında; öğrendiklerini ve tecrübe ettiklerini diğer annelerle paylaşmak üzere Anneysen.com'da dijital içerik üretmeye başladı. En çok bebek alışverişi ve yenilikçi bebek ürünleri konusunda yazmayı seviyor. Yazarımızın güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı bu yazının ve Anneysen.com'da yer alan diğer içeriklerin yayına çıkmasında katkıda bulunan uzmanlara teşekkür ederiz.