Hamileyken Adet Olunur mu? Regl Zannettiğin Şey Aslında Ne?

“Hamileyken adet görülür mü?”, pek çok kadının aklını kurcalayan bir soru. Peki, gebelikte kanama normal bir durum mu? Hamilelikte adet görmek aslında bir şehir efsanesi mi? Bu işin aslı astarı ne? Hadi, öğrenme vakti!

Hamileyken adet olunur mu?

Normal şartlarda hamilelikte adet görmek mümkün değil. Çünkü gebelikle beraber rahim, embriyoyu algılar ve içeride gerçekleşen hormonal mekanizmayı devre dışı ederek adet döngüsünü sona erdirir.

Hamileyken adet görmek denildiğinde bir anne adayının her ay regl olması beklenmez. Bu durum aslında kanama adı altında bir komplikasyon şeklinde değerlendirilir. Gebelikte kanama hamileliğin herhangi bir döneminde pek çok sebepten olabilir ve bunu adetle karıştırmamak gerekir.

Hamileliğin ilk ayında adet görülür mü? Üstüne görme nedir?

Az önce de açıkladığımız gibi hamilelikte kanamanın adetle bir ilişkisi yok. Ancak halk arasında “üstüne görme” olarak bilinen, yerleşme kanaması dediğimiz bir durum var. Genellikle döllenmeden sonraki 10. ve 14. günler arasında meydana gelen bu kanama regl döneminden önce gerçekleşir, hamilelik belirtileri arasında görülür.

Dolayısıyla adete yakın hamile kalanlar, bunu regl ile karıştırabilirler. Bu noktada en çok sorulanlardan biri, “Üstüne görme adet kanaması gibi olur mu?” oluyor. Tabii ki aralarında bariz farklılıklar var, üstüne adet görme hakkındaki tüm detayları aşağıdaki yazımızda görebilirsin.

Nedir, ne zaman olur: Yerleşme Kanaması (Üstüne Görme)

Bunun dışında hamileliğin ilk ayında kanama yaşamanın altında pek çok neden yatabilir. Bunlar;

Mol Gebelik (Üzüm Gebeliği) Nedir, Nasıl Anlaşılır, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamileliğin son ayında kanamanın nedenleri nelerdir?

Hamileliğin sonlarında görülen kanamalar daha ciddi sorunlardan kaynaklanabilir. Bu durum seninle ya da bebeğinle ilgili bir probleme işaret edebilir. Dolayısıyla gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde kanama yaşarsan mutlaka doktorunu aramalısın.

Bu tarz kanamalarda muhakkak ultrason ile muayene gerekir. Gebelik kesesinin arkasında bir kanama alanı olup olmadığı ya da ilaç tedavisinin gerekip gerekmediği doktor tarafından değerlendirilir. Düşük tehdidi görüldüğü takdirde tedavi yapılır.

Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

Hamileliğin son ayında kanamanın başlıca nedenleri;

 • Plasenta previa,
 • Plasental abrupsiyon,
 • Rahim yırtılması,
 • Vasa previa,
 • Serviks veya vajina yaralanması,
 • Polipler,
 • Kanser,
 • Erken doğumdur.

Oku: 7 Maddede Erken Doğum

Hamilelikte kanama normal mi?

Hamilelik sırasında meydana gelen kanamaların hiçbiri normal görülmez ancak bu durum illa ki hamileliğinle ilgili bir şeylerin ters gittiği anlamına da gelmez.

Kanama, üstüne görme gibi bir durumdan da kaynaklanabilir, yukarıda bahsettiğimiz ciddi nedenlerden de. Önemli olan bunu hamilelikte adet görme şeklinde değerlendirmeden bir uzmana görünmen.

Pek çok anne adayı gebeliğinin ilk 3 ayında lekelenme yaşasa da bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirebiliyor. Bu nedenle hamileyken doktorundan mutlaka kanama türleri ve nedenleri hakkında bilgi edinip bilinçlenmende fayda var.

Anlattık: 11 Soruda Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Hamileyken adet sancısı olur mu?

Hamileyken adet görmek söz konusu olmadığı için yaşadığın ağrının regl sancısı olduğu söylenemez. Ancak başlangıçta, adet sancısına benzer hafif kasık ağrıları yaşanması normal görülür ve gebelik belirtileri arasında değerlendirilir.

Eğer kasık bölgesinde krampa benzer şekilde şiddetli bir ağrı varsa ve buna kanama da eşlik ediyorsa akla erken doğum ihtimali gelir. Düşük riski de alt batında ve vajinadan geçen dokularda güçlü kramplara neden olabilir.

Şiddetli sancılar yaşadığın takdirde hem kendi hem de bebeğinin sağlığını tehlikeye atmamak için mutlaka doktorunla görüşmelisin. Hamilelikte adet sancısı gibi ağrıya yol açan başlıca etkenler;

 • Erken doğum,
 • Düşük,
 • Rahmin gerilmesi,
 • Kabızlık ve gaz,

Neden olur, nasıl geçer: Hamilelikte Kabızlık İle Başa Çıkma Rehberi

 • Dış gebelik,
 • Braxton Hicks kasılmalarıdır.

Bu da ilgini çekebilir: Ultrason Nedir, Nasıl Çalışır, Çeşitleri Nelerdir?