Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu, sık görülen ancak hem annenin hem de bebeğin sağlığını ciddi şekilde etkileyen bir problem. Ancak bu sorun ile baş etmek aslında kolay!

Gel bakalım gebelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri neler, hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu neden olur?

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşamana neden olan en önemli durumlar;

 • Büyüyen rahminin daha çok idrar yolunu ve böbrekleri sıkıştırması,
 • Bu sıkışıklığın idrarın tam boşalmasını engellemesi,
 • Hormonlarındaki değişiklik,
 • Progesteron hormonunun kaslarını gevşetmesi ve bakterilerin geçişine izin vermesi,
 • Vajinadaki floranın değişmesi,
 • Kişisel temizliğine özen göstermemen,
 • Yanlış beslenmendir.

Hadi bak: Hamileler Ne Yemeli?

Enfeksiyona neden olan bakteriler, idrar akışının engellendiği ve biriktiği yerlerde üremeyi çok severler. Hamilelikte bu gibi bir durum sen de yaşayacağın için idrar yolların bu bakteriler için harika bir çoğalma alanı olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz tüm bu değişiklikler aslında vücudunda sessiz sedasız yaşayan bu bakterileri canlandırır ve idrar yolu enfeksiyonu yaşamana neden olur.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu belirtileri nelerdir?

Hamilelikte idrar yolu iltihabı, bazen hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilir. Ancak bazen de basit bir nezle, grip gibi hastalıklarla karıştırılabilecek belirtiler de gösterebilir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun en yaygın belirtileri arasında;

 • Sık sık idrara çıkma isteği (özellikle geceleri),
 • İdrar yaparken yanma hissi,
 • İdrar yapamama,
 • Ateş,
 • Kasık ve böbrek ağrısı,
 • Genital bölgede kaşıntı,
 • İdrar renginin koyulaşması ve kokması,
 • Yeşilimsi-sarımsı ve kötü kokulu akıntı vardır.

Hamilelerde idrar yolu enfeksiyonu, özellikle tuvalette yaşanan sıkıntılar değerlendirildiğinde bir idrar tahlili ile kolayca teşhis edilebilir. Ancak bu belirtilere rağmen doktora başvurmakta gecikirsen, olay kolayca çözülebilecek bir sistitten çıkar ve böbrek iltihaplanmasına kadar gidebilir.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır?

hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirenler

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşayanlar, ortada bakteriyal bir durum varsa idrar kültürü testi yapıldıktan sonra antibiyotik tedavisine başlatılabilirler. Belirtmemiz lazım, gebelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılan ilaçlar muhakkak doktorun tarafından tavsiye edilmelidir. Daha önce kullandığın, sana yarayan ilaçlar şu an çok tehlikeli olabilir, biliyorsun.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu ilaçları, doktorunun önerisiyle en fazla 1 hafta süreyle kullanılır. Eğer enfeksiyon çok ilerlememişse ortalama olarak 3. günde iyileşme görülür. Ama durum ilerleme göstermiyorsa tekrar doktoruna başvurman gerekir. Bu süreçte bol su tüketmek de iyileşmeyi hızlandırır.

Hamileyken idrar yolu enfeksiyonu nasıl önlenir?

Öncelikle hamilelikte idrar yanması ile başlayan enfeksiyon sorununu önlemek aslında çok kolay! İlaç kullanmanın çok riskli olduğunu ve hem bebeğinin hem de kendi sağlığını koruman gerektiğini aklında tutman gerektiğini unutma! Bu yüzden “Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir?” soruna önerilerimiz şöyle:

 • Günde en az 3 litre su tüketmelisin.
 • Çay ve kahve gibi kafein içeren sıvılardan uzak durmalısın. Ama taze meyve suları ve maden suyu tüketebilirsin.
 • Tuvaletini kesinlikle tutmamalısın. Bu enfeksiyona yol açan önemli bir konudur.
 • Kullanacağın tuvaletin temiz olmasına özen göstermelisin. Özellikle dışarıda ihtiyacın olursa alaturka tuvaletleri tercih etmelisin.
 • Doğru bir beslenme düzeni kurmalısın. Özellikle probiyotik içeren yoğurt, kefir gibi gıdaları tüketmelisin. Burada daha fazla bilgi var: Hamilelikte Probiyotik Kullanımı
 • Genital bölge temizliğine çok dikkat etmelisin. Dışkıdaki bakterilerin idrar yollarına doğru gitmemesi için temizliğini önden arkaya doğru yapmalısın.
 • İç çamaşırlarını sık sık değiştirmelisin.
 • Vajina içerisine duş tutmamalısın. Bu, vajina içindeki mikroorganizmaların yapısını alt üst eder ve bakterilerin enfeksiyon yapma riskini arttırır.
 • Parfümlü sabun ve şampuanları kullanmamalısın.
 • Tuvaletini yaparken mesanenin tam olarak boşaldığından emin olmalısın.

Bilgin olsun: Hamilelikte Grip Nasıl Geçer?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu doğal tedavi yöntemleri ile çözülür mü?

Bu konu ile ilgili özellikle internette pek çok bilgi var. Ancak bunları uygulamadan önce muhakkak doktoruna danışman gerek. Başkasına iyi gelen bir şey senin için zararlı olabilir. Söz konusu hamileliğin olduğu için asla kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemelisin.

Bunlardan biri de “Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu sirkeli su ile tedavi edilir!” bilgisi! Dediğimiz gibi bu yöntemler senin için çok riskli olabilir, doktorunun önerisi dışında hiçbir yol izlememelisin!

Ancak hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna ne iyi gelir antioksidan içeren ve içindeki tanin maddesi ile idrar yollarını bakterilere karşı savunan yaban mersini ve kızılcık gibi meyveleri tüketmen faydalı olabilir.

Hamilelikte “Yenir mi Yenmez mi” Sorusunu Sorduran Besinler

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu bebeğe zarar verir mi?

hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu geçirenler, “İdrar yolu enfeksiyonu düşüğe neden olur mu?” sorusu çok merak ediyorlar. Tam olarak düşüğe neden olduğunu söyleyemesek de erken doğuma neden olabileceğini söyleyebiliriz. Hamileliğin son ayında idrar yolu enfeksiyonu, su kesesinin doğum zamanından önce açılmasına neden olabilir. Bu da bebek açısından ciddi sorunlara, bazen ölü doğuma ve düşük doğum ağırlığına neden olur.

Neler sebep oluyor, öğren: 7 Maddede Erken Doğum

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu kanama yapar mı?

Normal şartlarda yoğun bir kanama gerçekleşmesi beklenmez. Ama idrar içerisinde bir miktar kan görülebilir. Yani hamilelikte idrarda kan görmek, enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu kan böbreklerden kaynaklı olabileceği için vakit kaybetmeden doktoruna danışmalısın.

Ayrıntılı bilgi için oku: Hamilelikte Kanama Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Anneysen annelerinin konu hakkındaki yorumlarını oku!

37 haftalık gebeyim son üç haftadır idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorum!

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu için augmentin kullandınız mı?

18 haftalık hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu problemi

Kaynakça ve İleri Okuma

Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?-Heidi Murkoff

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.