12 Soruda Dış Gebelik Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Son yıllarda büyük bir artış gösteren dış (ektopik) gebelik neden olur, belirtileri nelerdir ve nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır? Aklına takılan tüm soruları cevapladık!

1. Dış (ektopik) gebelik nedir?

Dış gebelik, embriyonun rahim dışında en çok tüplere, nadiren de yumurtalık veya karın içine yerleşmesi ile oluşan normal olmayan gebeliklerdir.

2. Dış gebelik belirtileri nelerdir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Begüm Kuseyrioğlu, ektopik gebelikte en sık görülen belirtinin normal bir hamilelikte olduğu gibi adet gecikmesi olduğunu söylüyor. Ancak ilerleyen dönemlerde buna kasık ağrısı da eşlik edebilir. İhmal edilen durumlarda ise iç kanama belirtileriyle acile gitmek zorunda kalınabilir.

Bu aşamalara gelmemek için adet gecikmesi yaşadığında en kısa zamanda kontrolünü yaptırıp gebeliğin rahim içine yerleşmiş olduğunu teyit ettirmen önemli.

Dış gebelik belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

3. Dış gebelik ne zaman anlaşılır?

Normalde rahim içinde görülmesi gereken zamanda gebelik görülmüyorsa HCG denen gebelik testi yapılır. Eğer çıkan sonuçta değerler çok yüksek olduğu halde ultrasonda bir şey görülmüyorsa dış gebelikten şüphelenilir.

4. Dış gebelik kaçıncı haftada belli olur?

Dış gebeliklerin çoğu, hamileliğin 6. ile 8. haftalarında belirlenir.

5. Dış gebelik riskini artıran faktörler nelerdir?

 • Kısırlık sorunları,
 • Yumurtlamayı harekete geçirmek için ilaç kullanılması,
 • Tüpleri bağlattıktan sonra hamile kalma,
 • Leğen kemiği bölgesinin veya fallop tüplerinin daha önce ameliyat edilmiş olması,
 • Pelvik enfeksiyon hastalığı (PID),
 • Fallop tüplerinin zarar görmesi,
 • Apandisit patlaması,
 • Endometriyoz adı verilen ve normal rahimde bulunan dokunun, rahmin dışındaki bir yere tutunarak fallop tüplerini tıkaması,
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (klamidya, bel soğukluğu).

Eğer dış gebelik geçirdiysen, bir kere daha geçirme olasılığın geçirmeyen bir kadına göre daha yüksek. Ancak bu durum, ektopik gebelik sonrası sağlıklı bir gebelik geçiremezsin anlamına gelmiyor.

6. Dış gebeliğin riskleri nelerdir?

 • Tüplerden biri zarar görmüş olsa da yumurta, rahme girmeden önce öteki fallop tüpünün içinde döllenebilir. Her iki tüpün zarar gördüğü durumda, gebelik için tüp bebek yöntemine başvurmak gerekebilir.

Öğren: Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır? 6 Maddede Tüp Bebek Aşamaları Neler?

 • Dış gebeliğin erken teşhis edilemediği durumda kanamayı durdurmanın zor olması hayati tehlikelere yol açabilir.
 • Dış gebelik riskleri arasında tehlikeli olan bir diğer sorun ise rahimde fallop tüplerinin ve yumurtalıkların enfeksiyon kapması ile pelvis iltihabının oluşması.

7. Dış gebelikte adet olunur mu?

Normalde olması beklenmez, ancak asla olmaması gibi bir durum da söz konusu değil. Bu nedenle adet olmasına rağmen şiddetli kasık ağrısı sebebiyle acile giden bir hastanın dış gebelik ihtimalinin ortadan kalkması için HCG değerlerine bakılması gerekir.

Bu ağrılar nereden çıktı: Hamilelikte Kasık ve Karın Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

8. Dış gebelik testte çıkar mı?

Dış gebeliğin de bir gebelik türü olduğunu unutmamak gerek. Vücudun herhangi bir yerine yerleşen gebelik ürünü, HCG salgılayacağı için hamilelik testleri pozitif çıkar.

Bunlara ihtiyacın olacak: Hamilelik Döneminde Yapılan Testler Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

9. Dış gebelikte HCG değerleri nasıldır?

Değerler genelde normal gebelikte beklenen yükselme trendini göstermez. İki günde bir ölçümler yapılır. Sağlıklı gebelikte değerler yaklaşık olarak 2 katına katlanırken, dış gebelikte HCG değerlerinde genellikle daha az yükselme görülür.

Bu da ilgini çekebilir: Hamilelikte Düşük Nasıl Olur, Belirtileri ve Nedenleri Neler?

10. Dış gebelik nasıl sonlandırılır?

Günümüzde hastaların bilinç düzeyinin artması ve ultrasonografinin yaygın kullanılması sayesinde dış gebelik çoğunlukla erken tespit ediliyor ve hayati tehlike oluşturmadan tedavi edilebiliyor. Dış gebeliği sonlandırmak için ya ilaç tedavisi ya da ameliyat uygulanıyor.

Dikkat dikkat: Gebelikte Hangi Ağrılar Tehlikeli, Hangileri Tehlikesiz?

11. Dış gebelik tedavisi nasıl yapılır?

Dış gebelikte doktorun amacı, doğurganlığı koruyarak hamileliği sona erdirmek. Eğer cerrahi bir müdahalede bulunulacaksa;

 • Genel anestezi,
 • Laparoskopi veya laparotomi (daha büyük bir yarık açılır ve mikroskop kullanılmaz) işlemleri uygulanır.

Cerrahi olmayan tedavi yöntemi olarak ise;

 • Kanser ilacı olan Metotreksat kullanılır. Metotreksat, hastaya damar yoluyla verilir. Hızlı çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır. HCG seviyeleri, bu tedaviden sonra azalır ve böylece hamileliğin sonlandığı belli olur.

12. Dış gebelik sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dış gebelik geçiren bir kadının tekrar dış gebelik geçirme olasılığı, hiç geçirmeyen birine göre daha yüksek. Ancak kesin olacak diye bir şey yok.

En doğrusu; bir daha adet gecikmesi yaşadığında hiç vakit kaybetmeden HCG değerlerine baktırıp, iki günde bir sağlıklı bir şekilde yükselip yükselmediğini takip etmek ve ultrasonla görülebilecek aşamaya gelince de rahim içine yerleştiğini teyit etmek.

Aklına gelen ne varsa cevapladık: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Kaynaklar:

Hafta Hafta Hamileliğiniz-Dr. Glade B. Curtis, Judith Schuler

Sağlıklı Gebelik Rehberi-Mayo Clinic Uzmanları