Hypnobirthing İle Doğal Doğum Hakkında Her Şey!

Hypnobirthing nedir? Hypnobirthing ile doğal doğum süreci nasıl işler? Avantajları neler? Hipnozla doğum sakıncalı bir şey mi? Hypnobirthing hakkında merak ettiğin tüm detaylar yazımızda!

1. Hypnobirthing nedir?

Hypnobirthing daha ağrısız, bilinçli, kolay ve korkusuzca doğum yapmak için kullanılan bir doğuma hazırlık tekniğidir. Hypnobirthing Mongan Yöntemi olarak adlandırılan bu doğuma hazırlık programı, aynı zamanda doğal doğumu benimseyen bir felsefe olarak da görülür.

Hypnobirthing’in doğasında kelimelerin özel bir yeri vardır. Sancı yerine kasılma, ıkınma yerine bebeğe yol verme gibi sözcükler kullanılır. Günümüzde giderek artan bu uygulama sayesinde hipnozu öğrenerek doğum sancılarınla baş edebilirsin. Korkularından arınarak daha özgür bir doğum yapabilirsin.

Doğum Çeşitleri Nelerdir? Hangi Doğum Şekli Sana Daha Uygun?

2. Hypnobirthing eğitimi ile doğuma hazırlık süreci nasıl işler?

Hypnobirthing yöntemi ile doğum yapan kadınlar fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak daha çok keyif alırlar. Hypnobirthing sayesinde tıbbi lisanslı bir hipnoterapistten doğum sancılarınla baş etmek için kendi kendini hipnotize etmeyi öğrenebilirsin. Doğum sırasında yanında bir hipnoterapist de bulunabilir.

Doğumun sadeliği ve basitliği üzerine verilen hypnobirthing eğitimi toplamda 2,5 saat süren 5 dersten oluşur. Her hafta 1 ders yapılır ve eğitim 5 haftada tamamlanır. Dilersen ders aralıklarını azaltabilirsin. En önemlisi ise daha fazla fayda görmek için eşinle birlikte katılım sağlaman.

Anlattık: Doğum Sancısıyla Baş Etmenin 12 Yolu

3. Hypnobirthing nasıl yapılır?

Hypnobirthing doğumda;

 • Derin gevşeme,
 • Hipnoz,
 • Özel nefes teknikleri,
 • Bebek ile bağ kurma egzersizleri,
 • İmgeleme teknikleri,
 • Olumlama gibi uygulamalar yer alır.

Rahat bir hamilelik ve doğum geçirmenin en doğal yolu: Nefes Egzersizleri!

Uygulama esnasında hipnotik metinler aracılığıyla anne adayının gevşemesi sağlanır. Bu esnada da çeşitli olumlamalarla pozitif yükleme yapılır. Hypnobirthing müzikleri eşliğinde anne adayı rahatlatılır.

Hipnoz herkeste işe yaramayabilir. İkna edilmeye ve etkilenmeye müsait bir yapıda olmak gerekir. Dikkat süren uzunsa, hayal gücün genişse, yalnız olmaktan zevk alıyorsan veya yalnız kalmaya aldırmıyorsan şanslı gruptansın demektir.

Hypnobirthing, ilk sancın geldikten sonra başlayabileceğin bir şey değil. Hamileliğin sırasında bir hipnoterapistle tamamen gevşeme üzerinde ciddi bir şekilde çalışman gerekir.

4. Hipnozla doğumun avantajları nelerdir?

 • Hypnobirthing nefes egzersizleri sayesinde stresini, gebelik ağrılarını ve sancılarını gidermeyi öğrenebilirsin.
 • Hypnobirthing aracılığıyla anne karnındaki bebeğinle hamileliğin esnasında bağ kurabilirsin.
 • Aktif doğum pozisyonları hakkında bilgin olur.
 • Doğum esnasında ve sonrasındaki gerginlik ve ağrı problemlerini yaşamazsın.
 • Anestezi ve epizyotomi gibi uygulamalara ihtiyacın olmayabilir.
 • Hypnobirthing doğumun en büyük avantajlarından biri, uyanık olarak bebeğini doğururken her anını görebilecek olman.
 • Doğum yorgunluğunu azalttığı için bebeğini daha canlı ve enerjik bir biçimde karşılayabilirsin.
 • Açılma fazındaki süreyi kısaltır. Böylece bebeğini doğurmak için uzunca bir süre yorucu bir şekilde ıkınmak zorunda kalmazsın. Doğru nefeslerle bedenini kendi akışına bırakarak doğal doğum sürecini yaşamanı sağlar.
 • Pelvik taban kaslarında hasar oluşma ihtimalini azaltır.
 • Sen, bebeğin ve eşin arasında muhteşem bir bağlanma sürecine olanak hazırlar. Bu özelliği sebebiyle doğum psikoloğu olarak hizmet verenler tarafından önerilir.

Doğuma hazırlık eğitimi alabileceğin kursları incele!

 • Hypnobirthing doğum sayesinde eşin de doğumun aktif bir parçası haline gelir, olaylara seyirci kalmaz.
 • Doğum sonrası depresyonu gibi birtakım sorunları neredeyse ortadan kaldırır.
 • Bebeğinin daha mutlu ve sakin olmasını sağlar. Böylece emzirme ve uyku rutinleri daha sancısız geçer.
 • Doğumda nefes egzersizleri gibi uygulamalar sayesinde doğum esnasında aşırı nefes almak zorunda hissetmezsin.
 • Huzurlu, güvenli ve mutlu bir doğum tecrübe etme şansın olur.

Çok etkili: Doğumu Kolaylaştırmak için Kegel Egzersizlerinden Yardım Al!

5. Hipnozla doğum sakıncalı bir şey mi?

Hamilelikte yaşanan korku ve kaygılardan ötürü kadınların pek çoğu, doğumun doğal bir süreç olduğunu unutabiliyor. Hypnobirthing gibi doğuma hazırlık eğitimlerinde amaç; korkunun yerine bilgiyi koyarak anne adayının kendisine güven aşılamasını sağlamak ve doğumun binlerce yıldır yapılan doğal bir eylem olduğunu hatırlamasına yardımcı olmak. Hipnozla doğumda da tam olarak bu hedefleniyor.

Ancak hipnoz genellikle insanlar arasında uyku durumu olarak değerlendirildiği için şüpheyle karşılanıyor. Halbuki sanıldığının aksine, hipnoz esnasında bilinçaltı aktiftir ve derin bir uyanıklık halindedir.

Hipnoz eğitimi alan bir kişi, bilinçaltıyla bütünleşerek iç dünyasının derinliklerine ulaşır. Dolayısıyla hipnoz ile doğumun, seni uyutarak zarar görmene neden olabilmesi gibi bir şey mümkün değil. Ancak hypnobirthing eğitimi almak isteyen birinin bu tür bir doğuma hazırlık yöntemine sıcak bakması önemli bir kriter.

Doğuma hazırlık eğitimi veren Ayca Yılmaz, Hypnobirthing'i anlattı!

Kaynakça ve İleri Okuma

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler-Heidi E. Murkoff & Sharon Mazel