9 Maddeyle Epizyotomi (Doğum Dikişi) ve Bakımı

Doğum dikişleri, doğum öncesinde ve sonrasında yarattığı endişelerle pek çok annenin korkulu rüyası. Ama korkacak hiçbir şey yok, birçok anne başardı sen de yapabilirsin!

Üstelik doktorunla konuştuktan ve durumunu değerlendirdikten sonra koşullar uygunsa epizyotomi isteyip istememek sana kalmış. Bu epizyotomi neymiş ve hakkında neler merak ediliyormuş, hadi tam anlamıyla öğrenelim bakalım.

Haydi buna da bak :Merak Konusu: Sezaryenden Sonra Normal Doğum

1. Epizyotomi nedir?

Bebeğin başı doğum kanalından geçerken perine bölgesi aşırı gerildiği için yırtılabilir. Bu bölgelerdeki yırtılmayı önlemek amacıyla doğum sırasında vajinadan rektuma doğru bir yarık açılır ve buna epizyotomi denir.

Bu yarık, rektuma doğru orta çizgi şeklinde olabilir ya da yandan kesilebilir. Bebeğin doğumu gerçekleşince iyileşmeden sonra alınması gerekmeyen emilebilir dikişlerle ayrı ayrı kapatılır.

Eğer epizyotomiye ihtiyacın varsa yapabileceğin çok fazla şey yok. Bazı kişiler epizyotomiden sakınmak için doğum sürecinde ve doğum sırasında doğum kanalının pratik ve öğrenme yoluyla esneyeceğine inanırlar. Bu durum bazı kişilerde işe yarayabilir ancak her kadın için geçerli değil.

Epizyotomi normal doğumun bir parçası. Gel bakalım daha neler varmış: Eğrisiyle Doğrusuyla 12 Maddede Normal Doğum Hakkında Merak Ettiklerin

2. Epizyotomi şart mı? Epizyotomi olmadan doğum yapılabilir mi?

Epizyotomi olmadan doğum yapanlar yok değil. Doğum uzmanlarının hepsi de epizyotomi uygulamasını desteklemiyor. Ancak rutin epizyotomi uygulamasının gerekliliği, genellikle bebeğin başı vajinadayken normal doğum sırasında netleşir.

Epizyotomi; kontrollü, düz ve uygun bir kesme işlemi. Doktorlar her bölgede olabilecek (idrar torbası, rektum veya büyük kan damarları gibi) yırtılma veya parçalanmalara karşı daha iyi bir seçenek olduğunu söylüyorlar.

Doktoruna epizyotomiye ihtiyacın olduğunu düşünüp düşünmediğini sorabilir, bunun gerekliliğini tartışabilirsin. Lavman yaptırmak ve vajinayı esnetmek gibi uygulamalarla epizyotomiye hazırlanmak için yapabileceğin bir şey olup olmadığını öğrenebilir, uygulamanın vajinanın ortasında mı yoksa yan tarafında mı olacağını belirleyebilirsin.

Ancak bazı koşullar epizyotominin yapılmasını gerekli kılabilir. Bu şartları senin için sıraladık.

Epizyotomi yapılmasını gerektiren durumlar
Bebeğin makat gelişi
Perinenin çok dar olması ve bebeğin başının perineden geçemeyecek kadar büyük olması
Anne adayının ıkınmalarının yetersiz olması
Perine kaslarının aşırı gerilmesi sebebiyle bölgede aşırı yırtılma riskinin yüksek olması

Epizyotomi sayesinde ıkınma süresi kısalır ve doğum süreci daha kolay olur.

Tüm bu süreçte kendini garantiye al: Hamilelik ve Doğum Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? Neden Yaptırmalısın?

3. Epizyotomi acı verir mi?

Doğum deneyiminin en ağrılı kısmı epizyotomidir ve iyileşirken bazı hastalıklara sebep olabilir. Epizyotomi yapıldıktan sonra en fazla karşılaşılan sorunlardan biri ağrı.

Bu ağrıları, ağrı kesicilerle dindirmek mümkün. Ayrıca uygulama yapılan alana buz koymak veya sprey şeklindeki anestezik ilaçlar kullanmak da oldukça faydalı olabiliyor. Bebeğini emziriyor olsan bile güvenle kullanabileceğin, etken maddesi parasetamol ve kodein olan pek çok ilaç var.

Bazı durumlarda bu ağrıları çok yoğun hissedebilirsin. Epizyotomi dikişleri atılırken atardamarın açık kalması sebebiyle bölgede kan birikebilir. Bunun tedavisi içinse doğum kesisinin tekrar açılması gerekir, damar tespit edilerek yeniden dikilir ve bu bölge kapatılmış olur.

Yapacağın çok şey var: Doğum ve Doğum Sonrası İçin Ayşe Öner’in Önerdiği 10 Şey

4. Epizyotomi çeşitleri nelerdir?

Epizyotominin tanımı, yarığın derinliğinin belirlenmesini de içeriyor. Kesinin derinlik durumuna göre epizyotomi tipleri şu şekilde:

Epizyotomi çeşitleri
Birici derece Yalnızca deri kesilir.
İkinci derece Deri ve altındaki doku kesilir.
Üçüncü derece Deri, altındaki doku ve anüsün etrafındaki kas rektal sfinkter kesilir.
Dördüncü derece Üç tabaka ve altındaki rektal mukoza kesilir.

Tüm soruları yanıtladık: Doğum Sonrasında Annelerin En Çok Merak Ettiği 13 Şey

5. Epizyotomi bakımı nasıl olmalı?

Hastaneden taburcu olmadan önce dikişlerinin kontrolü ve pansumanı yapılır. Evine döndüğünde ise kendi günlük kontrolüne ve bakımına devam edebilirsin.

Epizyotomi bakımı:

  • Uygulama yerini kuru ve temiz tutman gerekli.
  • Doktorun herhangi bir antibiyotik veya ağrı kesici verdiyse düzenli kullanmayı ihmal etme.
  • Hijyenik pedlerini 4-6 saatte bir değiştir.
  • Tuvalet sonrası temizliğe dikkat etmen gerek. Temizliği ılık suyla yapmalı ve bu bölgeye gaita bulaşmamasına özen göstermelisin.
  • Uzun süre ayakta kalmak ya da oturmaktan kaçınman gerek, mümkün olduğunca doğum dikişlerinin olmadığı taraf üzerine oturmalısın.
  • Kabızlık durumundan kaçınmak için bol sebze ve meyve tüket, sık sık su iç.
  • Bölgeyi rahatlatmak ve ağrıların önüne geçmek için günde 2-3 kez, 10-20 dakika arası leğene doldurduğun ılık suyla oturma banyosu yapabilirsin.
  • Epizyotomi sonrası cinsel ilişki için doktorun onayını bekle. Prof. Dr. İsmail Çepni anlattı:

6. Epizyotomi ne zaman iyileşir?

Epizyotomi yapılan bölgenin iyileşmesi 7-10 günü bulur. Bu süreçten daha uzun bir sürede iyileşme gerçekleşmezse veya herhangi bir komplikasyonla karşılaşırsan doktoruna başvurmanda fayda var.

Bu bilgiler de önemli: 9 Maddede Doğum Sonrası Perine Bakımı

7. Epizyotomi zararlı mı?

Doğum sırasında kendiliğinden oluşacak herhangi bir yırtılmaya göre epizyotomi komplikasyonlarının daha az olması ve tedavisinin daha kolay yapılması en önemli avantajlardan biri. Epizyotominin vücuda hiçbir zararı yok. Yalnızca epizyotomi dikişlerinde ve bölgede meydana gelebilecek birtakım komplikasyonlar olabilir.

8. İşte onlardan biri: Epizyotomi dikişlerinin şişmesi

Epizyotomi dikişlerinin şişmesi, acı çektiren bir durum. Bunun dışında doğum dikişlerinde açılma, bölgede morarma ve kanamayla karşılaşman da mümkün. Bu durum enfeksiyona sebep olabileceğinden bölgenin temizliğine ekstra dikkat etmelisin.

Haydi bak: Ne Kadarı Normal, Ne Kadarı Anormal: Doğum Sonrası Kanamaları

Bölgenin pansuman yaparak düzelip düzelmeyeceğine veya yeniden dikiş atılması gerektiğine karar verilebilmesi için doktorunla mutlaka görüşmelisin.

9. Epizyotomi enfeksiyonunun tedavisi nasıl olur?

Epizyotomi sonrası enfeksiyon, nadir de olsa gerçekleşebilir. Doğum kesisinin dikişleri kendi kendine açılarak enfeksiyona yol açabilir. Tam tersi şekilde, dikişler erimeden bölgede kanama veya enfeksiyon olması da dikişlerin açılmasına sebep olabilir.

Epizyotomi sonrasında tam anlamıyla iyileşme gerçekleşmeden cinsel ilişkiye girmen de bir diğer enfeksiyon sebebi. Epizyotomi bölgesinde enfeksiyon varsa ilk olarak bölgenin temizliğini yapılmalı, antibiyotik ilaçlarını güzelce kullanmalısın. İyileştikten sonra dikişlerin yeniden atılır, zamanla da normal hayatına dönersin.

Merak ettiklerin bu yazıda: Kaldığın Yerden Devam: Doğum Sonrası Cinsel İlişkiye Dair Kafana Takılan Her Şey