Hamilelikte Nefes Egzersizleriyle Gebelik ve Doğum Çok Rahat!

Nefes egzersizleri ile hamilelik sürecini ve doğumu daha kolay atlatabileceğini biliyor muydun?

Nefes egzersizleri nasıl yapılır, faydaları nelerdir, ne zaman başlamak gerekir?

İhtiyacın olan tüm bilgileri senin için araştırdık.

Sana sadece okumak ve uygulamak kaldı! Haydi, hemen başla!

Nefes varlığın kanıtıdır. Hele de içimizde başka bir varlık hayat bulurken, nefes bizim için ayrı bir anlam ifade etmeye başlar.

Çünkü içerinin her zamankinden daha fazla oksijene ihtiyacı vardır. Kaliteli ve verimli nefes alma ihtiyacı artık iki kişiliktir.

Beden ve nefes bir bütündür. Bu yüzden nefesi verimli ve kaliteli alınca, bütün beden uyumlu ve olması gerektiği şekilde çalışır.

Eğer verimli ve kaliteli nefes almayı öğrenir, hamilelik süresi boyunca da içselleştirerek her gün uygularsan, hem hamilelikte hem de doğumda nefes egzersizlerinden doğal bir ağrı dindirme ve gevşeme yöntemi olarak yararlanabilirsin.

Hamilelikte Nefes Egzersizleri ve Faydaları

Nefes egzersizleri, hamilelikte başına gelecek tüm değişikliklere adapte olmak için kullanabileceğin en faydalı ve doğal yöntemdir. Üstelik başka hiç kimseye ihtiyaç duymadan ve o sırada nerede olduğunun önemi olmadan…

1- Hamilelikte Nefes Darlığı Şikayetlerini Azaltır

İkinci 3 aylık dönemin başlamasıyla birlikte hamilelikte nefes darlığı şikayetleri başlar. Bu durum genişleyen rahmin (ciğerlerin altında bulunan geniş ve düz bir kas olan) diyaframı itmesinden kaynaklanır. Diyafram hamilelik boyunca olması gerektiği yerden 4 cm kadar yukarıya çıkar.

Bu yüzden de ciğerlerde sıkışma meydana gelir, çünkü ciğerlerin hava alım miktarı bu alan daralması ile azalır. Böylece nefes almak zorlaşır. Hamilelikte sıklıkla görülen nefes alma zorlukları, nefes egzersizleri sayesinde güçlenen diyafram kası sayesinde önemli ölçüde azalır.

Aynı zamanda düzenli olarak nefes çalışması yapıldığında akciğer kapasitesi genişler ve bebeğe giden oksijen miktarı artar.

2- Mide Yanması, Hazımsızlık, Gaz Sorunlarını Azaltır

Benzer sebeplerle diyafram gibi mide de yukarıya doğru itilir. Midenin yukarıya doğru hareketi mide sıvısının yemek borusuna doğru hareketini de tetikler. Bu da mide yanması, hazımsızlık ve bulantı şikayetlerine sebep olur.

Nefes egzersizleri ile karın içi organlar uyarılır ve mide yanması, hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik, gaz gibi şikayetler de büyük oranda azalır. Ayrıca derin, kontrollü ve yavaş nefes alma mide bulantısına ve baş dönmesine de iyi gelir.

Hamilelerin yarısından fazlasında bu sorun var: Hamilelikte Mide Yanması ile Başa Çıkma Rehberi

3- Hamilelik Kaynaklı Vücut Ağrılarını Azaltır

Vücut duruşu, büyüyen rahim ve karın ile hamileliğin 2. trimester'inden itibaren değişir. Buna bağlı olarak da sırt, bel, kalça, boyun, omuz ağrıları ortaya çıkar. Verimli ve kaliteli bir nefes egzersizi doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Ağrılarına son verecek diğer çözümler için: Hamilelikte Sırt ve Bel Ağrıları ile Başa Çıkma Rehberi

Üstelik ilaç içmenin yasak olduğu hamilelik döneminde bu yönteme dört elle sarılabilirsin. Elbette hamilelikte spor yaparak ve nefesi de diğer vücut egzersizleri ile birleştirerek.

4- Seni Dinlendirir ve Bebeğinle Arandaki Bağı Güçlendirir

Hamilelikte nefes egzersizleri yapmak hem günlük hayatın stresinden ve karmaşasından uzaklaşmanı sağlar, hem de zihninden geçen ve bir türlü durduramadığın düşünceleri biraz olsun yavaşlatır.

Nefesine biraz yoğunlaştığında ve anda kaldığında aslında düşünce üretmeyen ve konuşmayan bir zihnin ne kadar dinlendirici olduğunu göreceksin.

Sen nefes egzersizi yaptıkça bebeğinin de içeride kıpırdadığını hissedeceksin. Çünkü bu egzersizler ortak nefesi soluduğunuz için hem aranızdaki bağı güçlendirir, hem de içeride artan oksijeni ve enerjiyi hissettiği için bebeğini mutlu eder.

Miniğinle spor yaparken nelere dikkat etmelisin: Karnında Bir Bebekle Egzersiz Yaparken Kullanabileceğin 10 Pratik İpucu!

Hamileler İçin Nefes Egzersizleri

Hamile pilatesi eğitmeni Gözde Biber’le yaptığımız hamile nefes egzersizleri çekimlerinde bize 28 haftalık hamile olan İclal eşlik etti.

Gözde, hamilelik sürecinde nefes egzersizlerinin, zihin ve beden bütünleşmesini sağladığını, gevşemeyi kolaylaştırdığını ve anne, bebek arasındaki bağı güçlendirdiğini söylüyor.

Bakın, İclal ve bebeği bu nefes egzersizleri sırasında kendilerini nasıl hissetti. Sen de bu egzersizleri kendini rahat hissettiğin her yerde uygulayabilirsin.

 

Doğumda Nefes Egzersizleri ve Faydaları

Doğum için nefes egzersizleri doğal bir ağrı kesici ve kas gevşetici görevi görür. Doğal ağrı dindirme yöntemleri arasında en çok kullanılan ve işe yarayan tekniktir. Nefes almaya odaklanmak dikkatini ağrıdan başka yöne çeker ve kaslarını gevşetir. Böylece ağrıyı daha da arttıran gerilim azaltılmış olur.

Fakat doğumdan birkaç hafta önce bir nefes tekniği öğrenip, bunu doğum sırasında uygulayarak faydasını görmek diye bir şey yoktur. Nefes egzersizlerini her gün kendi kendine uygulayarak, zihnine değil bedenine öğretmen ve doğumda bunu artık düşünmeden yapabiliyor olman gerekir.

Doğum süresince yanında olacak: Doğumu Kolaylaştırmak için Kegel Egzersizlerinden Yardım Al!

Yani bedeninin nefesle rahatlamayı ve gevşemeyi doğal bir süreç haline getirmesi gerekir. Nefesinin farkında olman, teknikleri çalışman ve süreç boyunca uygulayarak bedenine benimsetmen önemlidir. Böylece doğum sırasında en çok ihtiyacın olacak gevşeme refleksi bedenin doğal bir işlevi gibi kendiliğinden gelecektir.

Normal doğum nefes egzersizleri birçok doğuma hazırlık kursunda öğretilir. Nefes egzersizlerini en iyi öğrenebileceğiniz bir başka yer de hamile yogası sınıflarıdır.

Hamilelikte bu tür derslere ve kurslara katılmak doğum sancıları sırasında bu teknikleri kullanmana yardımcı olur. Ne kadar çok pratik yaparsan kasılmalar başladığında bu teknikleri o kadar doğal ve düşünmeden kullanırsın.

Ruha ve bedene şifa: Tüm Yönleriyle 6 Maddede Hamile Yogası

Doğuma Hazırlık Nefes Egzersizleri

Nefes egzersizleri hakkında daha fazla bilgi almak için hamile yogası sınıfına gittik. Hamile yogası eğitmeni Pınar Sitemkar ve 29 haftalık hamile anne adayımız Deniz ile nefes egzersizi çalıştık. Her gün bu seriyi kendini iyi hissettiğin süre boyunca tekrarlayabilirsin.