Doğumu Kolaylaştırmak için Kegel Egzersizleri!

**Doğumu kolaylaştıran egzersizler** arasında belki de her an her saniye hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yapacağınız tek egzersiz kegel egzersizleridir. Bu egzersiz, doğum süreci sırasında en çok yükü taşıyacak olan pelvis taban kasları üzerinde yoğunlaşır. İşte kegelin faydalarından nasıl yapıldığına kadar tüm detaylarıyla **hamilelikte kegel egzersizleri!**

Pelvik Kaslar Ne İşe Yarar?

Kısaca pelvik kaslar olarak bildiğimiz leğen kemiği taban kasları ya da başka bir deyimle pelvis tabanı kasları, rahim, mesane ve bağırsakları tutan kaslarımızdır.

Bu kaslar aynı zamanda öksürdüğümüzde ya da güldüğümüzde idrarımızı kaçırmamızı önler. Yani gördüğün gibi adeta vücudumuzun gizli kahramanı olan, çok işimize yarayan bu kaslar güçlü olduğunda cinsel deneyimi de çok daha tatmin edici hale getirebilir.

Gebelikte cinsel ilişki bebeği nasıl etkiler: Hamilelikte Cinsel İlişki Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizleri ise işte bu muhteşem kas grubumuzu çalıştırmamıza, güçlendirmemize yarayan egzersizlerdir. Üstelik çok az zaman ve çok az çabayla! Hatta dışarıdan bakıldığında hiç anlaşılmayacak bir şekilde…

Yani bir arkadaşınla kahve içerken, sohbet ederken, metro beklerken, bankamatik kuyruğunda, kasa sırasında, trafikte sıkışıp kalmışken anlayacağın her an ve durumda bu egzersizleri yapabilirsin. Spor salonuna gitmeye, özel kıyafetler giyinmeye hatta terlemene bile gerek yok.

Günde 3 kez, 5 dakikalık süreler halinde bu egzersizleri yaparsan hem kısa hem uzun vadede faydalarını görebilirsin.

Aklına takılan ne varsa cevapladık: Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Bilmek İstediğin Her Şey!

Kegel Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Bu mucize egzersizin faydalarına gelelim:

  • Güçlü pelvis tabanı kasları hamilelik sırasında ve doğum sonrasına görülen hemoroidden idrar ve dışkı kaçırmaya kadar pek çok semptomu azaltabilir.

  • Doğum sırasında epizyotomi yani kesi gerekmesini ya da yırtılmayı önleyebilir.

  • Hamilelik boyunca kegel egzersizlerini düzenli yapan kadınların vajinalarının bebeğin dışarı çıkışından sonra daha kolay eski haline döndüğü görülmüştür.

  • Pelvik kaslarını kegel egzersizleri ile esnetmek ve güçlendirmek, doğumdan sonra cinsellikten alacağın zevki arttırabilir.

Egzersiz deyip geçme, hem miniğinin hem de senin sağlığına pek çok yararı var: Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Sana ve Bebeğine Sağladığı 12 Fayda

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

  1. Vajinanın ve anüsün etrafında bulunan leğen kemiği taban kaslarının tespit et.

  2. Doğru kasları bulduğundan emin olmak için tuvalete giderken idrar akışını durdurmaya çalış. Eğer durdurabilirsen doğru kasları bulmuşsun demektir. Bundan sonra bu egzersizi bu kaslarla yapacaksın. (İdrar tutmayı ve idrara çıkma ihtiyacı varken kegel egzersizi yapmayı alışkanlık haline getirme, bu sadece başlangıç için bir tespit ve farkındalık yoludur. )

  3. Leğen kemiği kaslarını tespit ettikten sonra idrar torbanı boşalt ve oturma veya ayakta durma pozisyonunda leğen kemiği taban kaslarını iyice kas. Kasılı olarak tutma süresini 10 saniyeye kadar çıkart. Yavaşça bırak ve tekrarla. 20’şer defadan 3 kez yapabilirsin.

  4. Kegel yaparken dikkatini sadece pelvik kaslarına vermen gerektiğini unutma. Eğer popo ya da kalça kaslarının kasıldığını hissediyorsan pelvik kaslarını gerektiği şekilde çalıştıramıyorsun demektir.

Kolay bir doğum deneyimi için bu hareketler çok faydalı: Nefesten Kegele En Çok İşine Yarayacak Hamile Egzersizleri

Kegel Egzersizlerini Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İdrar yaparken ya da idrar torbası doluyken kegel egzersizlerini yapmak kasları güçlendirmekten ziyade zayıflatır.

İdrar torbasının tam olarak boşaltılmamasına yol açar. Bu da idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırır.

Kegel egzersizlerini yaparken karın, uyluk ve kalça kaslarını kasma. Bu, leğen kemiği tabanı kaslarının elastikiyetini daha da bozabilir.

Son olarak nefesini tutma. Düzenli olarak nefes alış verişine devam et ve gevşe. Sadece vajina ve makat etrafındaki kasları kasmaya odaklan.

Bunlara da bak: Karnında Bir Bebekle Egzersiz Yaparken Kullanabileceğin 10 Pratik İpucu!