Enteresan Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri dendiğinde adet gecikmesi, bulantı ve kusma gibi semptomlar akla ilk gelenler oluyor. Ancak gebeliğin bundan farklı belirtileri de olabilir! Bu yazımızda tam da bu semptomları ele aldık ve enteresan hamilelik belirtilerinden bahsettik. Bakalım neymiş bu ilginç semptomlar?

Enteresan hamilelik belirtileri

Bazı anne adayları bilinen semptomların aksine, tuhaf ve enteresan hamilelik belirtileri yaşayabiliyorlar. Üstelik bunun ne zaman ortaya çıkacağı da hiç belli olmuyor. İlk gebeliğin gayet normal semptomlarla ilerken ikinci ya da üçüncü gebeliklerinde enteresan hamilelik belirtileriyle karşılaşabilirsin. Ve tabii bu durum da ilk etapta hamileliğini anlamanı zorlaştırabilir. Lafı daha fazla uzatmadan bu semptomların neler olduğunu sırayalım.

1. Aşırı tükürük üretimi

Nedeni tam olarak bilinmese de tıpkı bulantı ve kusmada olduğu gibi aşırı tükürük üretiminde de hormonal değişimlerin rol oynadığı tahmin ediliyor. Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması da aşırı tükürük üretiminde etkili olduğu düşünülen bir diğer faktör. Bu durumda beyne giden uyarılar tükürük salgısını artırıyor ve tükürüğün içerisindeki bikarbonatlar sayesinde yemek borusunun fazla aside maruz kalıp tahriş olması önleniyor.

2. Fazla gaz

Gebelik sindirim sisteminde epey değişikliğe yol açıyor. Hamilelikle birlikte artan progesteron hormonu, düz kas hücrelerinin gevşemesine neden oluyor. Böylece besinler sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor. Bu nedenle gaz hamilelik belirtisi mi, dersen öyle olduğunu söyleyebiliriz. Gebeliğin süresince fazla gaz, şişkinlik ve kabızlık gibi şikayetlerin olabilir.

İhtiyacın olabilir: Hamilelikte Gaz Sancısı ile Başa Çıkma Rehberi!

Enteresan hamilelik belirtileri

3. Burun kanaması

En enteresan hamilelik belirtilerinden biri, burun kanaması. Aniden değişen hormon seviyesi vücuttaki kan üretimini arttırdığı ve mukus zarlarının şişmesine neden olduğu için burun tıkanıklığı şikayetin olabilir. Bu durum burunda kuruluk ve buna bağlı hafif burun kanamalarına yol açabilir.

4. Ağız tadında değişiklik

Gebeliği süresince pek çok anne adayının “ağzımın içi zehir gibi” şeklinde yakınması alışıldık bir durum. Pek bir bilimsel yanı olmasa da ağızda değişik tat hissi hamilelik belirtileri arasında sayılabiliyor. Bu keskin tat değişikliği yiyeceklerden o eski keyfi alamamana neden olabilir, ancak üzülme. Bir süre sonra her şey eski haline dönecek. Söz konusu bu durumun nedeni tam olarak bilinmese de endişelenmeni gerektiren bir şey yok. Hormonal değişimler, kullandığın antibiyotikler ve takviyeler de ağızda tat değişikliği yapabilir.

5. Aşırı terleme

Erken hamilelik döneminde aşırı terleme sorunu anne adayları arasında yaygın görülen semptomlardan bir diğeri. Hızla yükselen hormon seviyeleri ve kan akışındaki artış, vücut sıcaklığının artmasına ve bu da çokça terlemene yol açabilir. Aşırı terleme zamanla azalabilen bir sorun. Her gün ılık duş almak, pamuklu nevresim kullanmak ve bol kıyafetler giymek bu sorununa yardımcı olabilir.

Böyle bir şey duydun mu: 7 Günde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

6. Dudaklarda uçuk

Herpes simplex denilen virüsün yol açtığı uçuk, bu virüs vücuda bir kez girdiği zaman hep o vücutta kaldığı için dönem dönem görülebilen bir sorun. Bağışıklık sistemin zayıfladıkça ya da aşırı stres yaptıkça pek de tatlı olmayan uçuk sürpriziyle karşılaşabilirsin.

Eğer gebeliğinden önce bu virüsü vücuduna aldıysan hamilelikle birlikte bağışıklık sistemin baskılanacağı için bu virüs yeniden canlanabilir. Bu nedenle gebeliğinin başlarında uçuk çıkaran kadınlar azımsanmayacak kadar çok aslında.

Anlattık: Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir mi?

7. Kabus görme

İlginç hamilelik belirtilerinden bir diğeriyle devam edelim. Gebelik boyunca rahatsız edici rüyalar görmek sık rastlanan bir durum. Bunun da altında hem fizyolojik hem de psikolojik sebepler yattığı düşünülüyor. Özellikle de bu ilk gebeliğinse daha kaygılı ve stresli bir gebelik geçirebilirsin. Gebelikle birlikte başlayan hormonal değişimler de bu gerginliğin artmasında etkili olduğu için hamileliğinin başlarında can sıkıcı rüyalar görebilirsin.

8. Baş ağrısı

Baş ağrısı neredeyse her gün bile karşı karşıya kalınan bir sorun. Gebelikle de bir ilgisi olur mu, deme. Değişik hamilelik belirtilerinden biri de baş ağrısı. Vücuttaki ani hormonal değişimler ve kan hacmindeki artış, özellikle gebeliğin ilk haftalarında buna yol açabiliyor.

Bu okudukların, bilimsel yanı bir adet gecikmesi kadar bariz olmayan ancak pek çok anne adayının yaşadığı ilginç gebelik belirtileriydi. Bir de hiç belirti göstermeyen gebelikler var. Hatta daha da enteresanı yalancı gebelikler var. O yüzden iyi ya da kötü demeden bir semptom yaşamak en sağlıklısı.

Yüzde yüz hamilelik belirtileri için tıkla!

Hamileliğin ilk hafta belirtilerini bir de Prof. Dr. İsmail Çepni'den dinle!

Eskilerin gebelik belirtileri neler?

En ilginç hamilelik belirtilerini geride bıraktıysak sana bir o kadar garip olan gebelik testi yöntemlerinden bahsedelim. Memelerin dolgunlaşması, adet gecikmesi, mide bulantısı ve halsizlik gibi semptomlar büyüklerimizin de sıkça sözünü ettiği geleneksel hamilelik belirtilerinden. Ancak iş yalnızca belirtilerle bitmiyor, gebeliğin tescillenmesi için bir test şart. Tabii ki büyüklerimiz bunda da boş durmamış, eski zamanlarda daha gebelik testleri yokken doğal yöntemlerle birtakım gebelik testleri yapmışlar. İşte kullanılan yöntemler;

  • Şeker ile gebelik testi,
  • Sirke ile gebelik testi,
  • Sabun ile gebelik testi,
  • Kabartma tozu, soda ile gebelik testi,
  • Çamaşır suyu ya da karbonat ile gebelik testi.

Bu testler nasıl yapılır dersen, onu da burada anlattık: Eski Usul Gebelik Testleri

Unutma ki bahsettiğimiz bu test yöntemlerinin hiçbir bilimsel dayanağı yok. Günümüzde bu testler kanda ya da idrarda gebelik testleri gibi bilimsel yöntemlerle yapılıyorlar.