Hamilelikte Uçuk Neden Çıkar, Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte uçuk çıkması, ciddi bir sorun yaratmasa da söz konusu hamilelik olduğunda anne adaylarının kafasını karıştırabiliyor. Dolayısıyla aklından hamilelikte uçuk neden olur, nasıl geçer ve hamilelikte uçuk çıkması bebeğe zarar verir mi gibi sorular geçebilir. Bu yazımızda gebelikte uçuk hakkında her şeyi anlattık.

Hamilelikte dudakta uçuk neden çıkar?

Uçuk, herpes simplex ismi verilen bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. Bu virüs vücuda girdiği zaman hep kalır ve vücudun bağışıklığı düştüğü, bünyenin hassaslaştığı anlarda ortaya çıkarak kendini gösterir. Stres de uçuğun nedenleri arasındadır. Yani gebelikte uçuk çıkması, çoğunlukla vücudunun direnci ile alakalı.

Biliyorsun, hamilelikte de vücudun oldukça stresli ve hassas zamanlardan geçecek. Dolayısıyla eğer uçuk virüsü zaten vücudundaysa, direncinin düştüğü anlarda uçuk sorunu ile karşılaşabilirsin.

Uçuklar; kırmızı, kaşıntılı, ağrılı içi su dolu kabarcıklar şeklinde çıkar. Uçuk sıklıkla dudaklarda, ağız kenarlarında görülür. Ancak genital bölgede de çıkma ihtimali var. Genital bölgede çıkan uçuklar genelde cinsel ilişki ile bulaşır ve ağrılı idrar yapma, idrarda artış, akıntı, ateş ve halsizlik yapabilir.

Bu konu hakkında da bilgi sahibi ol: Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Hamilelikte uçuk çıkması bebeğe zarar verir mi?

Eğer daha önce de uçuk sorunu yaşadıysan vücudun artık virüsü tanıyor ve bu duruma bağışıklığın var demektir. Ancak ilk kez hamileyken uçuk sorunu ile karşılaştıysan Hamileyken dudakta uçuk çıkması, bebekle alakalı herhangi kötü bir duruma neden olmaz. Zaman içerisinde, bazı desteklerle de yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Genital uçuk söz konusu olduğunda yine bebeğin bundan zarar görmez. Ancak normal doğum söz konusu olursa ve bu esnada genital uçuğun varsa virüs bebeğine bulaşabilir. Bu nedenle özellikle genital uçuğun doktorun tarafından kontrol ve tedavi altına alınması gerekir.

14 Maddede Sezaryen Doğum Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte uçuk tedavisi nasıl olur?

Uçuk için kullanılan bazı antiviral ilaçlar var. Peki hamilelikte uçuk kremi kullanılır mı? Bu ilaçlar etkili olsa da bunların kullanımı ne yazık ki hamilelikte sorun yaratabilir. Bu yüzden doktorun önermeden uçuk için hiçbir ilaç kullanmamalısın.

Uçuk üzerinde etkili olduğu bilinen bazı bitkisel yöntemler de var. Bunları gebelikte uçuk sorununu hafifletmek için kullanabilirsin. Örneğin uçuğa antiviral etkisi olan sarımsak sürmek, çok yayılmadan durmasına yardımcı olabilir. Yine uçuk çıkan bölgeyi nemlendirmek, kurumamasını sağlamak da daha kolay iyileşmesine katkı sağlayabilir.

Söz konusu hamilelikte genital uçuk ise daha farklı bir tedavi yöntemi izlemek gerekebilir. Bu yüzden muhakkak doktor kontrolünde olmalı, kesinlikle kendi kendine geçmesini beklememelisin.

Şunu da belirtmeliyiz, eğer genital uçuğun varsa ve doğum yaklaştığında da hala mevcutsa bebeğe bulaşma riski olduğu için normal doğum önerilmeyebilir.

Hamileyken uçuk çıkması nasıl engellenir?

Başta önemli olan hamilelikte uçuk çıkarma sorununa engel olmak adına vücudunun direncini ve bağışıklık sistemini yüksek tutman. Doğru beslenmeli, vücudun el verdiğince egzersiz yapmalı ve stresten muhakkak uzak durmalısın. Aynı zamanda kişisel temizliğine özen göstermen de hamilelikte uçuk sorunu ile savaşmana yardımcı olur.

İşine yarayacak bilgiler bu yazıda: Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Kaynakça ve İleri Okuma

Gökhan Göynümer, "Gebelikte Herpes İnfeksiyonu", İstanbul Tıp Fakültesi Mecmuası

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.