Eski Usul Gebelik Testleri: Karbonattan Limona!

Hamile olduğunu öğrenmek için ilk olarak kan tahlili ya da evde yapacağın bir gebelik testine başvuracaksın. Ama halk arasında farklı malzemelerin kullanıldığı gebeliği anlama yöntemleri de var. Hem de bu yöntemlerin birçoğu evde olan malzemelerle uygulanıyor.

Tabiri yerindeyse evde kocakarı yöntemiyle yapılabilecek gebelik testlerini bu yazıda bir araya getirdik. Bakalım bu eski usul gebelik testleri nasıl yapılıyor?

Uyarı: Bu ev tipi gebelik testlerinin bilimsel bir dayanağı yoktur. Tamamen halk arasında bilinen yöntemlerdir. En doğru sonucu almak için kan tahlili ya da evde yapılan hamilelik testlerini tercih etmelisin.

1- Karbonatla hamilelik testi

karbonat

Karbonat, eski usul gebelik testlerinin en çok tercih edilen malzemesi. Karbonatla hamilelik testi nasıl yapılır, hemen anlatalım.

Bu yöntemde önce bir kap içerisine bir miktar idrar konuluyor. İdrarın üzerine 1 çay kaşığı karbonat ekleniyor. Karbonatın eklenmesinin ardından idrar köpük köpük kabarmaya başlarsa bu, hamile olduğun anlamına geliyor.

Karbonat ile gebelik testi, kadınlar arasında çok yaygın.

Bu yazıya da bakmalısın: Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğunun 11 Erken İşareti!

2- Çamaşır suyuyla gebelik testi

Eski yöntemlerle gebelik öğrenmek için başvurulan diğer malzemesi çamaşır suyu! Bu testte çamaşır suyu plastik bir kap içerisine konuyor ve üzerine 3 çay kaşığı çamaşır suyu ekleniyor. Eğer idrarın eklenmesiyle çamaşır suyu köpük köpük olmaya başlarsa sonuç pozitif, bir değişiklik yoksa negatif olarak yorumlanıyor.

“Çamaşır suyu ile gebelik testi ne kadar doğru?” diye merak edebilirsin. Ne yazık ki diğerleri gibi bu testin de garantisi yok.

3- Limonla gebelik testi

Limonla hamilelik testi de çok bilinen yöntemlerden. Bu test, idrarın bir kaba konması ve üzerine birkaç damla limon sıkılmasıyla yapılıyor. Eğer limonun parçacıkları yavaş yavaş dibe çökmeye başlarsa hamilelik olduğu düşünülüyor.

Limon ile gebelik testi yapanların sayısı epey fazla. Limonun asidik olması sebebiyle bu testin doğru sonuç verdiğine inanılıyor.

İhtiyacın olacak: Erken Gebelik Testi: Evde Hamilelik Testi Markaları ve Fiyatlarıyla!

4- Diş macunu ile gebelik testi

diş macunu

Kulağa tuhaf gelse de “Evde hamile olduğumu nasıl anlarım?” diye merak eden kadınların kullandığı yöntemlerden biri de diş macunuyla gebelik testi yapmak. Bu yöntemde bolca diş macunu bir kaba sıkılıyor ve üzerine birkaç damla idrar damlatılıyor. Eğer hamilelik varsa diş macununun rengi değişik kabarmaya başlıyor.

5- Şekerle gebelik testi

Eski usul gebelik testlerinde kullanılan bir diğer malzeme de şeker. Bu testi uygulamak için önce bir kaşık toz şeker bir kaba konuyor. Üzerine sabah yapılan ilk idrardan biraz dökülüyor. Eğer şeker tümüyle erirse sonucun negatif olduğu ama malzeme topaklanmaya başlarsa pozitif olduğu düşünülüyor. Çünkü hamilelikte idrarda bulunan HCG hormonunun şekeri eritmeyeceğine inanılıyor.

6- Kabartma tozu ve sodayla gebelik testi

3 malzemeyle yapılan bu testte bir kaba bir çay kaşığı kabartma tozu ekleniyor ve üzerine 3-4 damla idrar katılıyor. Bu ikiliye 2 yemek kaşığı soda da eklendiğinde karışım köpürmeye başlarsa sonucun pozitif olduğu yorumlanıyor.

7- Sirkeyle gebelik testi

sirke

Bu yöntemde bir bardağa bir miktar sirke konuyor ve üzerine 3-4 damla idrar damlatılıyor. Eğer sirkenin rengi değişmeye başlarsa hamilelik olduğu düşünülüyor.

8- Sabunla gebelik testi

Evde hamileliği öğrenmek için kullanılan malzemelerden biri de sabun. Bu testte bir parça sabun üzerine birkaç damla idrar damlatılıyor. Eğer sabun köpürmeye başlarsa sonuç pozitif, değişiklik olmazsa negatif olarak yorumlanıyor.

Hadi bak, bu videoda önemli bilgiler var!

9- Sütle hamilelik testi

süt

Bu testte bir bardak süt kaynatılıyor ve içine 4-5 damla idrar damlatılıyor. 1-2 saat beklettikten sonra süt kesilmişse sonuç pozitif olarak düşünülüyor.

10- İdrar bekleterek gebelik testi

Bu testten tek malzeme idrar! İdrarla gebeik testinde bir kaba idrar konuluyor ve hiç dokunmadan 24 saat bekletiliyor. Ertesi gün idrarın üzerinde ince bir tabaka oluştuysa sonucun negatif ama değişiklik yoksa pozitif olduğu düşünülüyor.