Erkek Bebek Belirtileri: Efsane mi Gerçek mi?

Erkek bebek belirtileri şehir efsanesinden mi ibaret, yoksa böyle bir şey gerçekten var mı? Geçmişten günümüze gelen tecrübeler erkek bebek belirtileri hakkında neler söylüyor? Hamilelikte erkek bebek nasıl anlaşılır? Erkek bebek belirtileri bilimsel açıdan ne kadar doğru, seni daha fazla meraklandırmadan sorularını yanıtlayalım!

Erkek bebek belirtileri nelerdir?

Erkek bebek nasıl belli olur, sorusuna anneannelerimizin, tecrübelerine dayanarak verdiği birtakım yanıtlar var. Yıllar içerisinde bu belirtilerin doğruluk payı yüksek olmuş olacak ki günümüze dek ulaşabilmişler. Gelelim hamilelikte erkek bebek belirtilerinin neler olduğuna:

 • Bebeğin nabzının dakikada 140’tan düşük olması,
 • Anne adayının yüzüne güzellik gelmesi,
 • Karnın aşağıda ve sivri olması,
 • Hamileliğin ilk aylarını rahat geçirme,
 • Ayaklarda üşüme,
 • İdrar renginin sarı ve parlak olması,
 • Anne adayının agresif ve sinirli olması,
 • Sabah bulantısı yaşamama (Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi),
 • Meme ucunda koyulaşma (Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişimler),
 • Tuzlu yiyeceklere aşermek,
 • Protein ağırlıklı yiyeceklere yönelme,
 • Sağ göğsün soldan daha çok büyümesi,
 • Ellerde kuruluk,
 • Saçların hızlı uzaması,
 • Sol yana yatarak uyuma isteği,
 • Bebeğin daha az hareket etmesi.

Tecrübeli ağızlardan gelen diğer analizlere de göz atmak istersen: Bebek Cinsiyet Tahmininde Çok İddialı 11 Hurafe!

Hamilelikte erkek bebek hangi tarafta olur?

Erkek bebek bekleyen anneler belirtileri birbirleriyle karşılaştırdıklarında ortak sonuçlara varmışlar. Böyle böyle bazı söylemler günümüze dek ulaşmış. Yine büyüklerimizin tecrübelerine göre erkek bebekler karnın sağ tarafında oluyor.

Bu nedenle erkek bebek sahibi olacak olan anne adaylarının hamilelikleri süresince sol taraflarına yatarak uyudukları söyleniyor.

Annelerimiz neler demiş: Erkek bebek bekleyenler belirtileriniz nelerdi?

Erkek bebek belirtileri ne zaman başlar?

Erkek bebek belirtilerinin bariz olarak başladığı bir dönem yok. Yalnızca erkek bebek bekleyen hamilelerin ilk trimester’ı daha rahat geçirdiklerine inanılıyor. Gebeliğin 15. haftası itibarıyla erkek çocuğa hamile olan kadınların, bebeğin hareketlerini hissetmeye başladıkları söyleniyor.

Erkek bebeklerin anne karnında daha az hareket ettiğine inanıldığı için de yarım saat içerisinde 3’ten daha az hareketin, erkeğe işaret ettiğine inanılıyor. Erkek bebek anne karnında nasıl hareket eder, soruna da böylelikle cevap vermiş olalım. Dolayısıyla büyüklerimize göre 15. hafta bir kriter. Ancak bilim ne diyor, sen ona bak. Yanıtı hemen aşağıda!

Şunu da şöyle bırakalım: Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Erkek bebek hamileliği nasıl geçer?

erkek bebek belirtileri

Hamilelikte erkek bebek belirtilerinin en öne çıkan özelliklerinden biri, sabah bulantılarının olmaması ya da çok az olması. Erkek bebeği olacak anne adayları kız bebek bekleyenlere göre daha rahat bir hamilelik geçiriyorlar.

Bir de böyle bir şey var: Kız Bebek Belirtileri

Hamilelikte erkek bebek uyku yapar mı?

Hamilelikte uykunun bebeğinin cinsiyetiyle pek bir ilgisi yok. Olay tamamen vücudunun daha fazla yorulup dinlenmeye ihtiyaç duyması ve kendini uykuyla toparlamasıyla ilgili.

Hamilelikte erkek bebek nasıl anlaşılır?

Yukarıda bahsettiğimiz erkek bebek belirtilerinin tümünü kendi vücudunda gözlemleyerek bir çıkarımda bulunabilirsin. Ancak en doğrusu ultrasonu ve doktorunu beklemen.

Erkek bebek belirtileri bilimsel açıdan doğru mu?

Beklerken çok sabırsızlandığını biliyoruz ancak ne yazık ki kız ve erkek bebek belirtilerinin bilimsel bir yanı olmadığını bilmen gerek. Bahsettiğimiz bunca şey, yıllar içinde doğruluk payının yüksek olduğuna inanılıp günümüze dek ulaşabilmiş iddialar sadece.

Bazı tahminler sende de doğru çıkabilir fakat sen yine de bilimin güvenirliliğinden şaşma, bebeğinin cinsiyetini sabırla günü geldiğinde öğrenmeyi bekle. Cinsiyet belirlemede kullanılan birtakım testler de var, bunlar da tamamen anneanne yöntemleri ve bilimsel dayanakları yok.

Maksat eğlence, yine de denemek istiyorum dersen böyle gel: Erkek bebek belirtileri testi

Erkek bebek cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur?

Bebeklerin dış üreme organları gebeliğin 12. haftasıyla birlikte belirginleşse de bu hafta yapılan cinsiyet tahmininin yanılma payı var.

Ultrasonda erkek bebek belirtileri hamileliğin 16. haftası ile anlaşılabiliyor. Çünkü erkek bebeklerin testisleri bu hafta itibarıyla olması gereken torbaların içine doğru inmeye başlıyor. Dolayısıyla bu hafta itibarıyla erkek bebek cinsiyetini belirlemek daha kolay. Kesin cinsiyet tahmini için ise kontrole gitmen gereken hafta, gebeliğin 20. haftası.

Daha fazla detay için: Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?