Bebek Cinsiyet Tahmininde Çok İddialı 11 Hurafe!

Bebeğinin cinsiyetini çok merak ediyorsun ama hala öğrenemedin. Bebek cinsiyet tahmininde geçmişten günümüze ulaşan anneanne yöntemlerini denemeye ne dersin?

Yalnız, tüm bunların günümüze kültürel aktarım yoluyla ulaştığını belirtelim. Her ne kadar bazı kadınlarda bu tahminler doğru tutsa da hiçbirinin bilimsel bir gerçekliği yok.

1. Güzelliğinden mi gitti?

Artan hormonlar nedeniyle gebelik döneminde cildin etkilendiği bir gerçek. Bazı kadınlar daha da güzelleşirken bazılarının yüzünde sivilcelenmeler artar. Peki, “Hamilelikte sivilce cinsiyet konusunda ipucu verir mi?

Eskiler, kız olacak bebeğin annenin güzelliğinden çalacağına inanırlar. Bu nedenle hamilelikte yüzde lekelenme ve sivilcelenme gibi durumların kız bebeğe işaret ettiği düşünülür. Eğer cildin her zamankinden daha güzel ve pürüzsüzse de erkek bebek yolda demektir! Bir aynaya bak bakalım güzelliğin yerinde mi?

Anlattık: Hamilikte Sivilce Sorunu

2. Aklın tatlıda mı tuzluda mı?

Hadi şimdi gebeliğin boyunca en çok nelere aşerdiğini düşün. Hamilelikte aşerme cinsiyeti ne açıdan etkileyebilir ki, diyebilirsin. İnanışa göre erkek bebek belirtileri gösteren anne adayları tuzlu yiyeceklere aşeriyor. Kız annesi olacaklar ise genellikle tatlılara!

Bir hamilelik klasiği: Aşermek Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

3. Bebek, karnının neresinde?

Büyüklerimiz işin sırrını çözmüşler. “Hamilelikte erkek bebek nasıl anlaşılır?” diyenlere minik bir tüyo var. Bebeğin tam olarak karnının neresinde konumlanıyor, kontrol et bakalım!

Söylenene göre hamilelikte karnın aşağıda olması cinsiyetin erkek olduğu anlamına geliyor. Eğer karnın yüksekse de kızın olacak demek.

4. Sivri bir karnın mı var yayvan mı?

Eskiler durur mu? Hamilelikte karın şekli ve cinsiyet arasında da bir ilişki kurmuşlar tabii ki. Eğer hamileliğin esnasında karnın sivri bir hal aldıysa bu, erkek bebeğe işaret edermiş. Yuvarlak karınsa kız bebek belirtisiymiş. İşte bunlar hep gözlem yeteneği.

5. Mide bulantıların çok mu yoğun?

Gel gelelim, “Hamilelikte mide bulantısı cinsiyeti belirler mi?” konusuna. Tecrübeli annelerden gelen bilgi, yoğun sabah bulantılarının kız bebek belirtilerinin en büyük işaretlerinden biri olduğu yönünde.

Araştırmalar da ciddi derecede mide bulantısı (hiperemezis gravidarum) yaşayan anne adaylarının kız bebek sahibi olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

İhtiyacın olabilir: Hamilelikte Mide Bulantısı ile Başa Çıkma Rehberi

6. Fazla mı duygusalsın?

Hamilelikte duygusallık cinsiyet tahmininde ne işime yarayabilir ki, deme. Minik bir yoklama! Ruh halin nasıl son zamanlarda?

Sık sık duygusal patlamalar yaşıyorsan bebeğinin kız olma ihtimali yüksek. Erkek anneleri genellikle daha dingin bir ruh halinde oluyorlarmış.

Aman dikkat: 9 Soruda Hamilelik Depresyonu ve Doğum Sonrası Depresyon Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

7. Siyah çizgi göbeğinin neresinde?

Gebelikte cinsiyet belirtilerinden bir diğeri, siyah göbek çizgisinin yeri. Bu çizginin göbeğin yukarısında devam etmesi bebeğin erkek, aşağısında yer alması ise bebeğin kız olacağı anlamına geliyor.

8. Hangi bölgelerden kilo aldın?

Kız mı erkek mi?” sorusuna cevaben, büyüklerimizin hamilelikte kilo alımıyla ilgili şöyle bir çıkarımı var. Kalçalarda toplanan kilo erkek bebeğe, bel bölgesinden alınan kilo ise kıza işaret ediyormuş.

Oku: Hamilelikte Kilo Alımı Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

9. Ayakların üşüyor mu?

Hamilelikte üşüme cinsiyet tahminine yeni bir bakış açısı getirecek nitelikte. Çünkü rivayete göre soğuk ve üşüyen ayaklar, bebeğin erkek olacağını gösteriyor. Tam tersi durumda ise kız bebeğin olacak demektir.

Bedeninin yükünü onlar taşıyacak, iyi bak: 6 Maddede Hamilelikte Ayak Şişmesi

10. Meme ucunda koyulaşma oldu mu?

Hamilelikte göğüs rengi cinsiyeti belirlemede başvurulan anneanne söylemlerinden bir diğeri. Meme ucunda erkenden meydana gelen koyulaşma bebeğin erkek olacağını gösteriyormuş. Herhangi bir değişiklik yoksa da kız yolda.

Neler oluyor böyle: Hamilelikte Göğüslerde Yaşanan Değişimler

11. İdrar rengine dikkat!

Hamilelikte idrar rengi cinsiyet hakkında nasıl bilgi verebilir, sana söyleyelim. İddiaya göre idrar renginin parlak olması kıza, açık renk olması ise erkek çocuğa işaret ediyor.

Yeri gelmişken: Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Evet, gebelikte bebek cinsiyeti belirleme konusunda yıllara meydan okuyarak bizlere ulaşan inanışların sonuna geldik. Bebeğinin cinsiyetini tahmin etmek için bu eğlenceli yollara başvurmak serbest ama sen yine de bilimden şaşma.

Gelelim gerçeklere: Bebeğinin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bu da videomuz: