Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Süt, birçok yiyeceğin içinde ve zaman zaman da tek başına kullandığımız bir besin. Ancak söz konusu bebeklik dönemi olduğunda sütün kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken birçok şey var. Ne olacak, anne sütü içti deme. Anne sütü ile hayvansal sütler arasında dağlar kadar fark var.

Peki bebeklere ne zaman süt verilir, hangi süt hangi ayda bebekler için güvenli? Yazımızda bebeklere süt ne zaman verilir konusuna dair tüm ayrıntıları anlattık.

Bebeklere inek sütü ne zaman verilir?

Bebeğinin bağırsaklarının ve sindirim sisteminin henüz gelişmemesi nedeniyle süt içerisindeki laktoz ve kazeini sindirememesi;

  • Alerji,
  • Demir eksikliği,
  • Kabızlık,
  • Astım gibi sorunlara yol açabiliyor. Yani bu sorunlarla karşılaşmamak için bebeklerin bağırsak ve sinir sistemlerinin gelişmeye başlamasını beklemek önemli.

Annelerin “İnek sütü bebeklere ne zaman verilir?” sorusuna cevap verelim. Yukarıda saydığımız nedenlerle bebeklere 1 yaşından önce inek sütü verilmemesi gerekiyor. 1 yaşından önce inek sütü ile tanışan bebeklerde özellikle alerji ve kabızlık sorunu çok sık görülüyor. Zaten anne sütü ile besliyorsan bebeğinin başka bir süte ihtiyacı yok. Ama mama ile besleme söz konusuysa doktoruna danışmanda fayda var.

Bebeğinin 1 Yaşından Önce Yememesi Gerekenler

Keçi sütü bebeklere ne zaman verilir?

Keçi sütü, inek sütüne göre çok daha kolay sindirilebilir. Daha az laktoz içerdiği için alerji riskinin de daha az olduğu keçi sütü bebekler için daha güvenli bir besin. Keçi sütünden yoğurt, peynir gibi ürünleri bebeğinin 8. ayıyla beraber ufak ufak tattırıp alerjik reaksiyon olup olmadığını izleyip verebilirsin.

Yani keçi sütü yoğurdu kaç aylık bebeğe verilir, keçi sütünden peynir bebeğe ne zaman verilir gibi sorularının cevabı olarak da 8. ay diyebiliriz.

Daha fazla detay için: Keçi Sütü Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Bebeklere pastörize süt ne zaman verilir?

Bu konuda şunu söylememiz gerekir. Bebeğine 1 yaşından sonra vereceğin süt kesinlikle pastörize süt olmalı. Çünkü daha sağlıklı olduğu düşünülerek alınan çiğ sütler kaynatılıyor ve dolayısıyla içerisindeki tüm faydalı bileşenler ölüyor. Pastörize süt işleminde ise yararlı maddeler çok daha az zarar görüyor ve zararlı bakteriler içermiyor. Bu arada “Bebeklere hazır süt ne zaman verilir?” sorusunun cevabı da 1 yaş olacak.

Kısaca "Pastörize sütü kaynatmak gerekir mi?" sorusunu da yanıtlayalım. Hayır, pastorizasyon işleminde süt içerisindeki tüm zararlı maddeler arındırıldığı için kaynatmaya gerek yok.

Bebekler için süt zararlı mı?

Önce neden bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini açıklayalım. Bebeklere ve çocuklara süt vermek konusunda uzmanlar arasında ciddi bir görüş ayrılığı var. Süt içerisindeki laktoz ve kazein gibi maddelerin insanlar tarafından sindirilmesinin çok zor olması nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarına neden olması nedeniyle bebekler için pek önerilmiyor.

“Ama anne sütü içiyor?” diye düşünebilirsin. Ancak anne sütü bebeğin sindiremeyeceği ya da ona zararlı olabilecek hiçbir besin maddesi içermiyor. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorununa neden olma riski yok.

Ayrıntısı için: Sütün Zararları Neler?