Piyasadaki En İyi Devam Sütü Hangisi?

Bebek beslenmesinde anne sütü bebeğin için en iyisi, bu nedenle emzirmeye devam edebildiğin kadar etmen gerek. Minik kuzunu yalnızca anne sütüyle beslemenin mümkün olmadığı durumlarda, devam sütü kullanmadan önce bir uzmana danışmayı sakın ihmal etme. Bu tarz durumlarda göz önünde bulundurman gereken en önemli özellik, kullanacağın bebek mamasının anne sütüne en yakın içerikte olması.

Biz de bu yazımızda senin için en iyi devam sütü markalarını araştırdık. Hangi markanın devam sütünün içeriğinde neler var ve hangi dönemlerde kullanıma uygun, hadi öğren.

Buna da bakmadan geçme: 10 Soruda Devam Sütü Hakkında Merak Ettiklerin

1. Baby Goat keçi sütlü devam sütü

Baby Goat Bebek Sütü

Baby Goat devam sütü, son teknoloji üretim yöntemleri kullanılarak elde edilen keçi sütlü bir ürün. Baby Goat devam sütü 2 ve Baby Goat zeytinyağlı devam sütü 2; 6-12 ay bebekler, Baby Goat devam sütü 3 ve Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü 3 ise 12-36 ay arası küçük çocuklar içindir. Ürünlerin tamamı kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri keçilerin tam yağlı sütlerinden hazırlanıyor. Bu sayede ürün keçi sütü yağı barındırıyor.

Ürün, keçi sütü yağı dışında kanola yağı, ayçiçek yağı, yüksek oleik asitli ayçiçek yağı ve Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar da içeriyor. Hatta özel olarak zeytinyağı içeren farklı çeşitleri de mevcut.

Markanın ürünleri farklı ay aralıklarındaki bebek ve küçük çocukların ihtiyaçlarına göre şekillenmiş. Aşağıdaki tabloda hangi ürünün hangi ay grubuna hitap ettiğini görebilirsin.

Baby Goat bebek sütü çeşitleri Kullanım zamanları
Baby Goat Devam Sütü 2 6-12 ay
Baby Goat Devam Sütü 3 12-36 ay
Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü 2 6-12 ay
Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü 3 12-36 ay

Son olarak belirtelim. Baby Goat, %100 yerli üretim yapan bir marka.

2. Bebivita devam sütü

Bebivita devam sütü

Bebivita devam sütü, sık kontrollerden geçirilen ham maddeler kullanılarak üretilen ve 6. aydan itibaren bebeğinin artan gelişim ihtiyaçlarını karşılamana yardımcı olacak bir ürün. Üretiminin her aşamasında denetimden geçiriliyor ve en modern yöntemler kullanılarak Alman kalite standartlarına göre üretiliyor. Uzun zincirli yağ asitleri (LCPUFA), Omega-3 ve Omega-6 ilavesiyle zengin bir içeriğe sahip. İyot ve biotin kaynağıdır. İlave şeker içermiyor.

Bebivita 2 devam sütünü tarafsız bir sağlık çalışanının önerisi doğrultusunda, altıncı aydan itibaren ara öğün ya da bir öğünün parçası olarak kullanabilirsin. Kutusunu açtıktan sonra mamayı 1 ay içerisinde tüketmeli ve oda sıcaklığında muhafaza etmelisin. Bebivita devam sütünün 1, 2 ve 3 olmak üzere 500'er gram ağırlığında 3 kutusu var. Aşağıda Bebivita ailesini senin için inceledik.

Bebivita devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Bebivita devam sütü 1 A, C, D, E ve B2 vitaminlerini içerir. Uzun zincirli yağ asitleri (LCPUFA), Omega-3 ve Omega-6 ilavesi içerir. İlave şeker içermez. 0-6 aylık bebekler
Bebivita devam sütü 2 A, C, D, E ve B2 vitaminlerini içerir. Uzun zincirli yağ asitleri (LCPUFA), Omega-3 ve Omega-6 ilavesi içerir. İlave şeker içermez. 6-12 aylık bebekler
Bebivita devam sütü 3 C ve D vitaminlerini içerir. Uzun zincirli yağ asitleri (LCPUFA), Omega-3 ve Omega-6 ilavesi içerir. İlave şeker içermez. 12+ bebekler

Bebivita devam sütü kullananların yorumları epey olumlu. Anne sütü yetersiz olan anneler bebeklerinin Bebivita'yı çok severek yediklerini ve ürünün kilo aldırmaya yardımcı olduğunu da söylemişler.

3. SMA bebek sütü

SMA bebek sütü

Devam sütü önerilerimiz SMA ile devam ediyor. SMA 1 bebek sütü, doğumdan itibaren ilk 6 aylık dönemde bebeklerin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilen bir ürün. Yalnızca laktoz içerir, uzun zincirli PUFA ve nükleotit (Bilgi depolama ve aktarımında kullanılır.) ilavelidir. SMA bebek sütünün, 400 gr ve 900 gr olmak üzere iki çeşidi var. SMA ürün ailesini ve SMA mama içeriğini aşağıda görebilirsin.

SMA devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
SMA 1 bebek sütü Uzun zincirli PUFA ilaveli, nükleotit ilaveli, yalnızca laktoz içerir. 0-6 aylık bebekler
SMA 2 devam sütü Demir kaynağı, D vitamini ilaveli, gluten içermez. 6-12 aylık bebekler
SMA 3 devam sütü Demir kaynağı, D vitamini ilaveli, gluten içermez. 1-3 yaş çocuklar

4. Hipp bebek sütü

Hipp bebek sütü

Hipp bebek sütü, organik içeriğiyle annelerin ilgisini çeken bebek ürünlerinden biri. Portföyünde 3 çeşit devam sütü bulunuyor.

Hipp devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Hipp 1 organik bebek sütü Tamamen organik sütten gelen zengin bir protein içeriğine sahip. Karbonhidrat olarak laktoz içerir. Gluten ve ilave şeker içermez. Doğumdan itibaren
Hipp 2 organik devam sütü Organik sütten gelen protein içeriğine sahip. Karbonhidrat olarak laktozun dışında kolay sindirilebilir nişasta içerir. Gluten ve ilave şeker içermez. 6. aydan itibaren
Hipp 3 organik devam sütü Organik sütten gelen protein içeriğine sahip. Karbonhidrat olarak laktozun dışında kolay sindirilebilir nişasta içerir. Gluten ve ilave şeker içermez. 10. aydan itibaren
  • Hipp 2 devam sütünü, Hipp 1 veya herhangi bir bebek sütünün devamı olarak 6. ayın sonundan itibaren kullanabilirsin. 300 ve 800 gr olmak üzere iki çeşidi var.
  • Hipp 3 organik devam sütünü, Hipp 2 veya herhangi bir devam sütünü takiben 10. ayın sonundan itibaren kullanabilirsin.

5. Aptamil devam sütü

Aptamil devam sütü

Prebiyotikler ve postbiyotikler bebeklerin bağışıklık sistemini destekleyici özelliğe sahip. Aptamil devam sütünün içeriğinde patentli prebiyotik lifler ile postbiyotikler var ve bu özelliğiyle eşsiz bir ürün. İçeriğinde bebeklerin gelişimini ve bağışıklığını destekleyen balık yağı, nükloetit ve taurin bulunur. İlave şeker yoktur, yalnızca anne sütünde doğal olarak bulunan süt şekeri yani, laktoz içerir. Etiket üzerinde yer alan "şekerler" bilgisi mevzuat gereği zorunlu olarak yer alır ve sütte bulunan laktozu ifade eder (Karbonhidrat kaynağı %100 laktoz.).

Aptamil 1, doğumdan itibaren 6. ayın sonuna kadar kullanabileceğin bir devam sütü. 6. ayın sonunda Aptamil 2 devam sütüne geçiş yapabilirsin. Aptamil 3 devam sütünü ise bebeğinin 9. ayından itibaren kullanabilirsin. 1 yaşından sonra da Aptamil 4 devam sütüyle miniğinin 2 yaşına kadar devam edebilirsin.

Aptamil'in içime hazır sıvı sütleri de var. Bu sütler de özellikle dışarıda, parkta ve seyahatlerde oldukça pratik olabilir.

Aptamil'in yeni çıkan bebek maması Aptamil Prosyneo'nuniçeriğinde; prebiyotik lifler ve anne sütünde bulunan bir probiyotik çeşidi olan bifidobakterium breve M16-V bulunur. Peki, Aptamil Prosyneo 1 ne işe yarar? Bu içerikleri ile Aptamil'in yeni maması Prosyneo da bağışıklık sistemini destekleyici özelliğe sahip. İçerdiği küçük parçalara ayrılmış proteinler sayesinde bebeğinin daha kolay sindirim yapmasını sağlar. Aptamil Prosyneo ile Aptamil farkı budur.

Aptamil Prosyneo aynı zamanda alerji riski taşıyan bebeklerin kullanması için de önerilir.

Aptamil Conformil ise gaz sancısı, kolik ve kabızlık sorunu yaşayan bebekler için uygundur.

Aptamil devam sütü çeşitleri Aptamil içindekiler Kullanım zamanları
Nutricia Aptamil 1 bebek sütü Aptamil 1 içeriğinde prebiyotik lif (FOS/GOS), postbiyotik, nükleotit ve LCP ilaveli. Balık yağı bulunur. A, D, E, K, B1, B2, B6 vitaminleri ve folik asit içerir. İlave şeker içermez. 0-6 aylık bebekler
Nutricia Aptamil 2 devam sütü Prebiyotik lif (FOS/GOS), postbiyotik, nükleotit ve LCP ilaveli. Balık yağı içerir. A, D, E, K, B1, B2, B12 vitaminleri ve folik asit içerir. İlave şeker içermez. 6-9 aylık bebekler
Nutricia Aptamil 3 devam sütü Prebiyotik lif (FOS/GOS), postbiyotik, nükleotit ve LCP ilaveli. Balık yağı içerir. A, D, E, K, B1, B2, B6 vitaminleri ve folik asit içerir. İlave şeker içermez. 9-12 aylık bebekler
  • LCP(DHA) veya PUFA (omega-3 ve omega-6), doymamış çoklu yağ asitleridir. Bebeklerde özellikle beyin ve sinir hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynar.
  • FOS/GOS (Frukto Oligo Sakkaritler ve Galakto Oligo Sakkaritler) prebiyotik liflerdir. Sindirim ve bağışıklık sistemini destekleyen bakterileri besler, bağırsakta yaşamalarına ve gelişmelerine yardımcı olur. Aynı zamanda bebeğinin bağışıklık sistemini destekler ve yumuşak kaka yapmasını sağlar.

6. Bebelac devam sütü

Bebelac devam sütü

Ek gıda döneminde, vitamin ve mineral destekli gıdalarla öğünleri faydalı bir hale getirmen, bebeğinin gelişimi için çok önemli. Bebelac, çeşit çeşit tahıl içeriğiyle doyurucu özellikte ve bebeklerin seveceği bir lezzette!

Bebelac devam sütü; folik asit, A, B12, C, D vitaminleri, prebiyotik bileşenler, kalsiyum ve demir içerir. Demir içeriği ile bebeklerin bilişsel gelişimini destekler.

Bebelac Gold devam sütü ise, fermantasyon yöntemi ile üretilmiş devam sütüdür. Tıpkı yoğurt ve kefir gibi besinlerdekine benzer bir mayalama sürecine sahip. Bu sayede bebeğinin vücudunda ihtiyaç duyulan vitamin ve minerallerin emilimi artar. İçeriğindeki prebiyotik lifler bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin etkinliğini destekler. Bebeğin daha rahat dışkılamasına yardımcı olur.

Yararlı bakteriler aynı zamanda bebeğinin sindirim sisteminin düzene girmesine de yardımcı olur. Böylece miniğin gaz, kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları yaşamaz.

Bebelac devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Bebelac 1 bebek sütü Bebelac 1 içeriği FOS/GOS, uzun zincirli PUFA, nükleotit ve taurinden oluşuyor. Doğumdan itibaren
Bebelac 2 devam sütü A, D, E ve K vitaminlerini içeren zengin kalsiyum, folik asit ve demir kaynağı bir ürün. Zengin içeriğiyle bebeklerin demir ve omega-3 ihtiyacını karşılar. 6. aydan itibaren
Bebelac 3 devam sütü A, D, E ve K vitaminlerini içeren zengin kalsiyum, demir ve omega-3 içerir. 9. aydan itibaren
  • FOS/GOS (Frukto Oligo Sakkaritler ve Galakto Oligo Sakkaritler) prebiyotik bileşenleridir. Sindirim ve bağışıklık sistemini destekleyen probiyotik mikroorganizmaların yani, yararlı bakterilerin bağırsakta yaşamasına yardımcı olur.

7. Evolvia devam sütü

Evolvia devam sütü

Evolvia devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Evolvia NutriPRO 1 devam sütü A, B1, B2, B6, B12, C, E, D ve K vitaminleri, nükleotit, karbonhidrat, uzun zincirli PUFA ve folik asitten oluşan zengin bir içeriğe sahip. Gluten içermez. Doğumdan itibaren 6. aya kadar
Evolvia NutriPRO 2 devam sütü A, B1, B12, C, D, E ve K vitaminleri, omega-3 ve omega-6, prebiyotik lif, demir ve kalsiyumdan oluşur. 0-6 aylık bebekler
Evolvia NutriPRO 3 devam sütü A, B1, B2, B6, C, D, E ve K vitaminlerini, folik asit, karbonhidrat ve probiyotik içerir. 12. aydan itibaren
  • Evolvia NutriPRO 1 devam sütünün 400 gr ve 800 gr pratik kapaklı metal kutu seçenekleri var.
  • Evolvia NutriPRO 3 devam sütü, çocukların beslenmesindeki en son araştırma bulgularını ve yiyecek teknolojisindeki en yeni gelişimleri içeren bir ürün.

8. Similac devam sütü

similac devam sütü

Similac devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Similac 1 devam sütü Similac mama içeriği, palm yağı içermeyen özel yağ karışımı, DHA ve nükleotit ilaveli, GOS (prebiyotik), karbonhidrat, B12, C, D, E, K vitaminlerinden oluşur. 0-6 aylık bebekler
Similac 2 devam sütü Palm yağı içermeyen özel yağ karışımı, karbonhidrat, A, B12, C, E, K vitaminlerinden oluşur. Bebeğinin 6. ayından itibaren kullanabilirsin.

Similac devam sütlerinin 360 gr küçük boy ve 850 gr ekonomik boy seçenekleri var.

DHA (Dokozahekzaenoik Asit) omega-3 yağ asitlerinin bir türü. Beyin gelişimi ve iyi işleyen hücre zarları için gerekli.

9. Humana devam sütü

Humana devam sütü

Humana devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Humana 1 bebek sütü GOS, uzun zincirli PUFA, nükleotit ve karbonhidrat olarak yalnızca laktoz içerir. Doğumdan itibaren 6. aya kadar
Humana 2 devam sütü GOS, D vitamini, omega-3 ve yağ asitleri içerir. 6. aydan itibaren
Humana 3 devam sütü GOS, omega-3 ve yağ asitleri ve D vitamini içerir. 10. aydan itibaren
  • Humana 2 devam sütünü, Humana 1 veya herhangi bir devam sütünün ardından kullanabilirsin.
  • Humana 3 devam sütünü, Humana 2 veya başka bir marka devam sütünün ardından kullanabilirsin.

10. Golden Goat devam sütü

Golden Goat devam sütü

Golden Goat devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Golden Goat 1 devam sütü Keçi sütünün özel protein yapısı sayesinde daha az alerjik yüke sahip bir ürün. Karbonhidrat içeriği sadece laktoz olup ilave şeker içermez. Folik asit, vitamin ve minerallerle destekli Doğumdan itibaren 6. aya kadar
Golden Goat 2 devam sütü Keçi sütünün özel protein yapısı sayesinde daha az alerjik yüke sahip bir ürün. Karbonhidrat içeriği sadece laktoz olup ilave şeker içermez. Folik asit, vitamin ve minerallerle destekli 6. aydan itibaren

11. Hero Baby devam sütü

Hero Baby devam sütü

Hero Baby devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Hero Baby Nutrasense 1 devam sütü Nükleotit ilaveli, uzun zincirli PUFA içerir. Galakto-oligosakkarit ilave edilmiştir. Doğumdan itibaren
Hero Baby Nutrasense 2 devam sütü A, C, D3, E, K, B2 ve B12 ve biotin vitaminlerini içerir, iyot kayanğıdır. 6-12 aylık bebekler
Hero Baby Nutrasense 3 devam sütü A, C, B2, B12, E ve K vitaminlerini içerir ve iyot kaynağıdır. 12-36 aylık bebekler

12. Pınar devam sütü

Pınar devam sütü

Pınar devam sütü çeşitleri İçindekiler Kullanım zamanları
Pınar ilk adım devam sütü A, B6, B12, C, D, E vitaminlerini, folik asit, kalsiyum, potasyum, klorür, fosfor, sodyum, magnezyum, çinko, demir, bakır, iyot, mangan ve selenyum minerallerini içerir. 6-12 aylık bebekler
Pınar çocuk devam sütü A, B6, B12, C D, E, K, vitaminlerini, folik demir, çinko ve magnezyum minerallerini içerir. 1-6 yaş çocuklar

Bu bilgiler de işine yarayabilir: Bebek Maması Markalarından Hangisi Senin Ufaklığa Göre?

Anneysen anneleri neler önermişler: Hangi devam sütünü önerirsiniz?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: