Bebeğin Üşüdüğünü Nasıl Anlarız?

Özellikle ilk kez anne ve baba olan ebeveynler zaman zaman bebeklerinin sağlığı konusunda endişeye kapılabiliyorlar. Sen de acaba bebeğim üşüyor mu, telaşıyla sık sık bebeğinin vücut ısısını kontrol ediyor olabilirsin. Bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız? Elinin ya da yüzünün soğuk olması üşüdüğü anlamına mı geliyor, bilmen gerekenleri anlattık!

Bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız?

Ebeveynler bebeğin üşüyüp üşümediğini genellikle bebeğin elleri ve ayaklarına ya da yüzüne ve burnuna dokunarak anlamaya çalışırlar. Ancak bu durum hatalı bir sonuca neden oluyor. Eller ve ayaklar kan dolaşımının en uç kısımlarında olduğu için vücudun geri kalan kısımlarına göre soğuk olması normal.

Yanlış yapılan uygulamalardan biri de bebeğin üşüyüp üşümediğini dışkısına bakarak anlamaya çalışmak. Bebeğin kakasının renginin soluk olması onun üşüdüğü anlamına gelmez. Kaka rengi tamamen bebeğin beslenmesi ve sindirim sistemiyle ilgili. Peki bu durumda bebeğin üşüdüğünü nasıl anlarız?

Bebeğin üşüyüp üşümediğini en pratik şekilde onun ensesine ya da göğüs kısmına dokunarak anlayabilirsin. Eğer normalden soğuksa bebeğin üşüyor olabilir. Bebeğin üşüdüğü nasıl anlaşılır konusunda en garanti yöntem ise vücut sıcaklığını bir termometre yardımıyla ölçmek. Bebeklerin normal vücut sıcaklığı 36 ila 37 derece arasında değişir. Eğer bebeğinin vücut ısısı 36 derecenin altında çıkarsa bu, bebeğin üşüyor demektir. Ölçüm için dijital ya da temassız ateş ölçer kullanman en güvenilir sonucu verecektir.

Bunlar işine yarayabilir: Bebekler İçin En İyi Ateş Ölçer Tavsiyeleri

Yenidoğan bebeğin üşüdüğü nasıl anlaşılır?

Yenidoğan bebek nasıl giydirilir

Cilt altındaki yağ dokusu henüz yeterli kalınlıkta olmadığı için yenidoğan bebekler vücut ısılarını uzun süre koruyamayabiliyorlar. Çıplak kaldıkları zaman vücut ısıları kolaylıkla düşebiliyor. Bu yüzden doğumdan sonraki ilk haftalarda banyoların kısa tutulması ve bebeğin hemen giydirilmesi gerekiyor. Özellikle ilk 1 ay yenidoğan döneminde bebek üşümesin diye uygun şekilde giydirmeye ve ortam ısısına dikkat etmek gerekiyor. Daha sonra bebeğim üşüyor mu, endişesini kafandan atabilirsin.

Yenidoğan bebeklerin üşüdüğü nasıl anlaşılır, sorusunun yanıtı da yukarıda bahsettiğimiz durumdan farklı değil. Minik bebeğinin üşüyüp üşümediğini yine göğüs ve ensesini kontrol ederek anlayabilirsin. Bebeğinin üşümesi konusunda ortam ısısı kadar onu nasıl giydirdiğin de önemli bir rol oynuyor. Sırf bebeğin üşüyecek diye sen evde tek kat giysiyle gezerken bebeğini de üst üste giydirmemelisin.

Peki nedir bunun doğrusu: Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Bebeklerin uyurken üşüdüğü nasıl anlaşılır?

Gündüz endişeleri ve kontrolleri bir yana dursun, merak edilen konulardan biri de bebeklerin uyurken üşüyüp üşümediğidir. Bebeğin uyurken hareket ederek ya da dönerek üstünü açabilir. Gece boyu üstü açık kalırsa da üşüyebilir. Böyle durumlar için bebeklerin bulunduğu oda sıcaklığına özel olarak üretilen uyku tulumları gece uykusu sırasında üşümeyi engelliyor.

Üşüyen bebek uyur mu, diye merak edebilirsin. Bebeğin üşürken de uyuyabilir ancak çok üşüyen bebek uykusundan uyanabilir. İdeal ortam sıcaklığını sağladığın ve bebeğini buna uygun şekilde giydirerek uyuttuğun takdirde derin uyku uyumasını kolaylaştırabilirsin.

Oku bakalım: Bebekler Çorapsız mı Uyumalı?

Bebeklerin yüzü neden soğuk olur?

Bebeklerin yüzü neden soğuk olur

Bebeklerin yüz üşümesi halk arasında çok üşümüş olmaya yorulur. Bebeğin burnu soğuksa, yanakları ve yüzü soğuduysa bu, bebeğinin üşüdüğü anlamına gelebilir. Böyle bir durumda bebeğinin vücut ısısını ve ortam sıcaklığını kontrol etmelisin.

Bebeklerde el ayak sıcaklığı da her zaman vücudun geri kalanına göre daha soğuktur. El ve ayakların soğuk olması bebeklerin her zaman üşüdüğü anlamına gelmez.

Bunu da öğren: Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Bilmen Gerekenler

Bebeğin üşümemesi için ne yapmalısın?

Bebeğinin üşümemesi için onu mevsime uygun giydirmelisin. Kış aylarında pamuklu kıyafetler tercih etmelisin. Kat kat boğucu giysiler giydirmen bebeğinin kış aylarında bile terlemesine neden olabilir.

Yaz aylarında ise özellikle geceleri rahat bir uyku çekmesi için bebeğinin kıyafetlerini gözden geçirmelisin. Yazın cereyanda kalmak terleyen bebeğin üşütmesine neden olabiliyor. Bu yüzden miniğinin cereyanda kalmamasına ekstra dikkat etmelisin. Bebeğinin uyuduğu odanın sıcaklığını ölçecek bir termometre bulundurman ve ideal oda sıcaklığını 22 ila 24 derece arasında tutman da önemli.

Bu da ilgini çekebilir: Yazın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: