Bebeğin Gözüne Anne Sütü Damlatmak Doğru mu?

Bebeğin gözüne anne sütü sürerek çapakları temizlemek halk arasında yaygın bir uygulama ancak bu, ne kadar doğru? Anne sütü bebeğin gözüne damlatılır mı? Hadi şu konuya bir açıklık getirelim!

Bebeğin gözüne anne sütü damlatmak doğru mu?

Belki bunu daha önce duydun ve uyguladın, belki de ilk kez duyuyorsun. Her ne olursa olsun, anne sütü bebeğin gözüne damlatılır mı, konusunda birtakım çekincelerin olabilir. Bebeğin gözüne süt damlatmak son derece yanlış bir uygulama.

Genellikle gözdeki soruna karşı anne sütünün içerdiği antikorların iyi geleceği düşünülerek böyle bir uygulama yapılır. Ancak anne sütünün göze damlatılması daha çok halihazırdaki sorunun tedavisini geciktirmeye neden olur.

Yeni doğan bebeğin gözüne anne sütü damlatılır mı?

bebeğin gözüne süt damlatmak

Özellikle yenidoğan bebeklerin gözünde çapaklanma problemi sık görülen bir sorun. Göze süt damlatmak da temelde çapak ve bunun yol açabildiği enfeksiyonlara karşı halk arasında uygulanan bir yöntem olarak bugüne kadar gelmiş. Ancak gözün içerisine dışarıdan herhangi bir madde damlatmak son derece tehlikeli. Bazı sabahlar uyandığında bebeğinin gözünde çapaklanma görebilirsin. Bu çapaklanmalar gün içerisinde kaybolur, bazen de çapaklanma sorunundan dolayı enfeksiyon ya da gözyaşı tıkanıklığı gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunun için bebeklerde göz çapaklanmasına ne iyi gelir, bilmende fayda var.

Erken teşhis çok mühim: Bebeklerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri!

Yeni doğan bebeğin gözü çapaklanırsa ne iyi gelir?

Bebeklerde çapaklanma için çoğunlukla antibiyotik tedavisi uygulanır. Dışarıdan alınan mikropların yol açtığı çapaklanmalar antibiyotik damlayla iyileştirilir. Ancak hafif çapaklanmalar söz konusuysa sen de evde birtakım basit uygulamalar yapabilirsin.

Çapaklanma sorunu için göze süt damlatmak yerine, bebeğinin gözüne bir pamuk ile masaj yapabilirsin. Yani bebeğin gözüne anne sütü sürülür mü, dersen cevabımız evet. Ancak bu sütü direkt olarak göze sürmemeli, bir pamuğa damlatmalısın. Yani, süt göz içerisine girmemeli. Anne sütünden faydalanacağın en temiz uygulama bu şekilde olur. Tabii yine de doktorunun iznini almayı unutma. Peki bebeklerde göz çapaklanması masajı nasıl yapılır?

Anne sütünü pamuğa damlattıktan sonra bebeğinin göz kapağının iç köşesinden burnunun yan tarafına doğru yavaşça masaj yapabilirsin. Bu sırada bebeğinin gözü kapalı olmalı ve her iki gözü için de ayrı ayrı pamuklar kullanmalısın. Her bir pamuğu içten dışarı doğru hareket ettirmeli ve ileri-geri hareketleri yapmadan kullanıp sonra atmalısın.

Detaylar burada: Bebeklerde Göz Çapaklanması ve Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı

Anne sütünü her sorunda kullanma!

anne sütünü göze damlatmak

Anne sütü her zaman çok faydalı bulunduğu için çeşitli sorunlara karşı kullanılmaya çalışılıyor. Yalnızca göz çapaklanmasında değil, orta kulak iltihabından tut da bebeklerde burun tıkanıklığına kadar pek çok rahatsızlıkta anne sütü kullanılmaya kalkışılıyor. Ebeveynlerin en büyük hatası bu tarz sorunlara karşı ilk önce anneanne yöntemlerini denemeye kalkmaları oluyor. Bu yüzden de gözdeki böyle ufak görünen sorunlar için yenidoğan bebeklerin gözüne limon sıkılır mı ya da süt damlatılır mı, sorular çok soruluyor.

Eğer bebeğinin gözlerinde sık sık çapaklanma sorunu oluyorsa onu göz doktoruna götürmelisin. Doktorun uygulayacağı tedavi kısa sürede sorunu çözecektir. Aksi halde bu tarz uygulamalarla göze yabancı cisimler sokarak bebeğinin gözlerinde sulanmaya ve belki daha ciddi sorunlara yol açabilirsin.

Tecrübeli annelerin tavsiyelerine bak: Bebeğimin Göz Çapaklanması İçin Ne Yapabilirim?

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: