Yazın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Sıcak havalarda hijyenik ve sağlıklı olmayan kıyafet seçimleri bebeklerde birtakım rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu nedenle yazın bebekler nasıl giydirilmeli, yaz bebeklerinin kıyafet seçiminde nelere dikkat edilmeli, öğrenmen gerekenleri anlattık!

Yazın doğan bebekler nasıl giydirilmeli?

Bebekler doğumdan sonraki ilk 1 ayda soğuğa karşı çok duyarlı oluyorlar. Vücutlarının en büyük bölgesi kafaları olduğu için de bu alanda ısı kaybını önlemek gerekiyor. Bu nedenle yazın da doğmuş olsa bebeğinin kafasına mutlaka şapka takmalısın.

Yazın bebeklere çorap giydirilir mi, bunu da cevaplayalım. Yenidoğan bebeğinin ayaklarını soğuğa karşı korumak ve ortama adapte olmasını kolaylaştırmak için ona çorap da giydirmelisin.

  • Doğumdan 2-3 hafta sonra zıbın yerine, pamuklu atlet veya kısa kollu badiler giydirmeye başlayabilirsin.
  • İlk 3-4 ayı doldurduktan sonra pamuklu tulum tarzında giysiler tercih edebilirsin.
  • Bebeğinin giyeceği tüm kıyafetlerin etiketlerini mutlaka kesmeli, giysilerini bebek deterjanı kullanarak ve ayrı olarak yıkamalısın.
  • İlk 6 aya kadar giysilerinin dikiş yerlerini içten ve dıştan ütülemelisin.

Ayrıca bebeğin hapşırdığında onu üşüdüğünü düşünme. Güneş ışığına tepki veriyor ya da burnunu temizliyor olabilir. Eğer üşüdüğünden şüpheleniyorsan bebeğinin ensesini, kollarını ve giysilerinin altında kalan bölgeleri kontrol edebilirsin.

Öğren: Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Bebekler yazın nasıl giydirilmeli?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Deniz Tamtekin, bunun her çocuk için farklı olabileceğini, ancak tabii ki dikkat edilmesi gereken birtakım temel şeyler olduğunu belirtiyor. Bunlardan sana bahsedelim.

  • Yaz aylarında gündüzleri tek kat penye giysiler tercih etmelisin.
  • Sıcak yaz günlerinde bebeğini güneşten korunmak için siperlikli şapkalar kullanmalısın.
  • Akşamları serin saatlerde uzun kollu ve bacakları kapatan giysiler giydirmelisin.
  • %100 pamuklu (hatta mümkünse organik pamuk), açık renkli ve bol giysiler tercih etmelisin.
  • Bebeğinin gözlerini ultraviyole ışınlardan korumak için ona güneş gözlüğü takmalısın.

Dikkat dikkat: 5 Maddede Bebek ve Çocuklarda Güneş Gözlüğü Kullanımı

Terlemeye bağlı cilt rahatsızlıklarına dikkat!

Sentetik ve naylon karışımı kıyafetler bebeklerin daha çok terlemesine yol açıyor. Bu nedenle yaz aylarında bebeklerde terlemeye bağlı cilt rahatsızlıkları ve alerjik döküntüler meydana gelebiliyor. Giysilerin bebeğinin vücudunu sıkmamasına özen göstermelisin. Kıyafetlerin yakalarını, kol ve bacak kısımlarını açık bırakmalısın.

Aşırı sıcak havada bulunmak ya da kat kat giydirilmek bebeklerde isiliğe yol açabiliyor. Bunun için bebeğini gereğinden fazla giydirmemeli, her gün yıkamalı ve terlediği zamanlarda terini emecek kıyafetler tercih etmelisin.

Anlattık: Bebeklerde İsilik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bebekler yazın uyurken nasıl giydirilmeli?

Sıcak yaz günlerinde gündüz bakımında olduğu kadar geceleri de özenli olmalısın. Bebeğinin yatak çarşafları pamuklu kumaştan olmalı. Geceleri hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde bebeğini kat kat giydirmek onun huzursuzlanmasına yol açabilir. Bu nedenle yaz bebeklerinin geceleri ince pamuklu kumaştan yapılan pijamalarla yatırılması gerekiyor. Uyku öncesi ılık bir banyo yaptırman da bebeğinin ekstra rahatlamasına ve huzurlu bir uyku uyumasına yardımcı olur.

Bu da ilgini çekebilir: 13 Soruda Bebek Banyosu Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

Kaynakça ve İleri Okuma

Bu içeriği hazırlarken görüşlerinden faydalandığımız uzmanlar;

  • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Deniz Tamtekin.