Bebekler Çorapsız mı Uyumalı?

Bebeklerin uyurken nasıl giydirilmesi gerektiği merak edilen bir soru. Bebeğin uyurken üşüyebileceği ihtimali yüzünden anneler çorap giydirmeyi tercih edebiliyorlar. Ancak bu doğru mu? Bebekler çorapsız mı uyumalı, yoksa çorap kullanılmalı mı?

Bebekler çorapla mı yatırılmalı konusunu anlattık!

Bebeklerin çorapla yatmasının avantajları ve dezavantajları var, bu yüzden uzmanlar bu konuda ikiye ayrılmış durumda. Biz sana öncelikle faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz ve bebeğinin sağlıklı uyku çekmesi için küçük ipuçları sunacağız.

Bebeklerin çorapla uyumasının faydaları

  • Önemli sağlık platformlarından olan Medical News Today’de 2018 yılında yayınlanan bir makaleye göre çorapla uyumak, vücudun sıcaklığını dengeliyor. Vücudun dengeli sıcaklığa gelmesi, uykuya geçişin kolaylaşması ve sürdürebilmesi açısından önemli. Ayaklar üşüdüğünde bu durum engelleniyor.
  • Uykuya geçmek için vücut ısısının 0,5-0,8 derece düşmesi gerekiyor. Bebek çorapla uyuduğunda kan damarları genişliyor ve kan akışı için daha fazla alan oluşuyor buna bağlı olarak kan basıncı yani tansiyon düşüyor. Dolayısıyla bu durum beyne uyunması gerektiği mesajını iletiyor. Bu olaya vazodilatasyon ismi veriliyor.
  • Çorapla uyumak, ayaklardaki dolaşımı hızlandırabiliyor. Bu da sağlıklı kan ve oksijen akışı sağlıyor.

Önemli bilgiler verdik: Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

Bebeklerin çorapla uyumasının zararları

  • Yukarıda çorapla uyumanın dolaşım için iyi olduğunu söyledik, ancak yanlış ve bacağı sıkan bir çorap, kan dolaşımını olumsuz etkiler. Bu da birçok soruna davetiye çıkarır.
  • Çorabın çok sıkı olması ve yeterince temiz olmaması mantar, koku gibi sorunlara yol açar.
  • Bebeklerin rahat uyuması için bulundukları oda sıcaklığı 18-20 derece arasında olmalıdır. Eğer oda bu sıcaklık civarındaysa ve buna rağmen çorap giydirilirse aşırı ısınma ile bebek rahatsız olur, uykusu sıklıkla bölünür.

Bunlara da bakmalısın: Bebeklerde Uykuya Dalamama Nedenleri Neler?

  • Yine aynı sebeple ayaklarda terleme meydana gelir. Bu da hem uyku kalitesini etkiler hem de yukarıda bahsettiğimiz mantar gibi sorunlara yol açar.
  • Bebekler kaliteli uyku çekmesi için uyurken mümkün olduğunca rahat kıyafetler giymeleri gerekir. Bu yüzden sıkan, vücudun büyük bölümünü kaplayan, lastikli giyim ürünlerinden kaçınmak gerekir. Bu yüzden özellikle yenidoğan döneminde uyku için tulum gibi ürünler tercih etmek faydalı olabilir.
  • Uyurken vücut iç sıcaklığı düşer ancak cilt sıcaklığı yükselir. Bu da ortam sıcaklığı yüksekse ve bebek çorap, bere gibi ekstra kıyafetlerle yatırılmışsa aşırı ısınma ile ateşe bile neden olabilir.

Yani bebekleri çorapla uyutmak zararlı mı sorusuna yukarıdaki şartlarda evet cevabı verebiliriz.

Öğren: Yazın Bebekler Nasıl Giydirilmeli?

Bebeklere ne zaman çorap giydirilmeli?

Uzmanlar bebeklerin mümkün olduğunca az çorap giymesini öneriyor. Çünkü bebekler çıplak ayakları ile hayatı tanıyorlar. Bastığı tüm dokuları, sıcaklıkları çıplak ayakları ile keşfediyorlar. Ayrıca çıplak ayakla emeklemek, yürümek, koşmak, tutunmak çok daha kolay. Özellikle bebekler yürüme alıştırmaları yaparken ayaklarının muhakkak çıplak olması gerektiği savunuluyor.

Bebekler Ne Zaman Yürür?

Bu noktada kışın bebekler uyurken çorap giymeli mi sorusu akıllara geliyor. Merak etme, havalar soğuduğunda bebeğinin çıplak ayakla evde dolaşması veya uyuması hastalık sebebi olmaz. Hastalık sebebi bakteri, virüs ve bazı mikroplardır. Tabii ki soğuk bir ortamda bebeğin çorapsız kalmamalı. Ancak evinin sıcaklığı uygunsa bebeğine çorap giydirmene gerek olmayabilir.

Sen içini rahat ettirmek için uyumadan evvel bebeğinin ayak, el ve burun sıcaklıklarını kontrol et. Eğer 3’ü de çok serinse çorap giydirebilirsin.

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.