Bebek Odası Halısını Seçmenin İncelikleri

Bebek Odası Halısını Seçmenin İncelikleri

Bebek odası dekorasyonunda en çok merak edilen noktalardan biri, seçilen ürünlerin sağlıklı olup olmadıkları. Bebeğin için tasarladığın alanın, onun sağlığını riske atmayacak ürünlerden oluşması çok önemli. Bebek odası halısını seçerken nelere dikkat etmelisin? Onun gelişimine katkıda bulunacak halı önerileri neler? Birlikte bakalım.

Antibakteriyel bebek halısı seçimi

Çok tüylü halılar, odada uçuşan tozları ve tüyleri üzerlerine toplayarak bebeğinin hastalanmasına neden olabilir. Bu tüyler, bebeğinin boğazına kaçarak onun nefes alışını güçleştirebilir. Bu sebeplerle mobilya ve tekstil ürünleri seçimlerinde bebeğinin sağlığını riske atmayacak tercihler yapman çok önemli.

Birçok marka, halı koleksiyonlarında farklı renk ve tasarımlarıyla antibakteriyel bebek halısı modellerine yer veriyor. Antialerjik halı modellerinin fiyatları, diğer halı modellerine göre biraz daha yüksek. Ancak bebek odasında ısı, ışıklandırma ve nem dengesi gibi unsurlar nasıl önemliyse, halı özellikleri ve seçimi de bir o kadar önemli.

Haydi buna da bakalım: Bebek Odası Aydınlatmasında Fark Yaratacak 6 Işıltılı Fikir

Bu nedenle bebek odası dekorasyonunda, antialerjik ve antibakteriyel halı modelleriyle bebeğinin sağlığını korumaya özen göster. Kanserojen boya maddesi içermeyen, kaymaz tabanlı bebek halıları seç.

Bunlar da sana ekstra tavsiyelerimiz: Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Etmen Gereken 7 Faktör

Bebek odası halısı seçimi nasıl olmalı?

  • Bir halının tüm odayı kaplamasının avantajı, bebeği sert yer döşemelerinden koruması. Ancak odanda duvardan duvara halı tercih etmek zorunda da değilsin. Halı seçiminde önemli olan ilk unsur yumuşak olması. Halıların farklı farklı yumuşaklık dereceleri var. Senin seçimin yumuşak elyaf halıdan yana olsun.

  • Çevresine VOC isimli bir kimyasal madde yayan sentetik halılardan uzak dur, bunlar sağlığa çok zararlı. Genellikle sentetik lif ve tutkallardan yapılan halı fleksler özellikle yüksek miktarda VOC yaydığı için tercih etme. Yün gibi doğal liflerden yapılan halılar iyi bir seçim. Ayrıca halıyı ilk serdiğin gün, bebeğin odayı kullanmadan önce mutlaka havalandır.

Bunu da araya sıkıştıralım: Tecrübeli Annelerden Öneriler: Bebek Odalarında Hayat Kurtaracak 10 Eşya!

  • Kolay temizlenebilir bir halı seçmeye özen göster. Bebekler çok hareketliler ve her an her yerde olabilirler! Biliyorsun ki halı üzerine şişeleri dökebiliyor, süt tükürebiliyor ve çişlerini yapabiliyorlar. Bu nedenle lekelere karşı oldukça dirençli bir halı seçmelisin. Alacağın halının garanti kapsamında olması da özen göster.

  • Sana bu konuda bir püf nokta daha verelim. Artık kendi kendini temizleyebilen nano halılar da üretiliyor. Yüzeyindeki organik kirlerin ışık altında parçalanıp yok olmasını sağlayan nano halılar, kendi kendini sürekli temizleme özelliği sayesinde bünyesinde kir ve bakteri barındırmıyor. Üstelik fiyatları da normal halılarla neredeyse aynı.

  • Bir halıyı yüksek kalitede kılan en önemli özelliklerinden biri dayanıklılık. Bebeğinin odası için aldığın halıyı, onun çocukluk döneminde de kullanabilirsin. Hatta ikinci bir bebek sahibi olacağın zaman bile ilk bebeğine aldığın halıyı kullanabilirsin. Bu sebeple halı seçiminin kaliteli ve dayanıklı olmasına dikkat et.

Şıklık pahalılıkta değil: Bebek Odası Dekorasyonu İçin Bütçe Dostu Öneriler

Eğitici halılarla bebeğinin gelişimine katkıda bulun

Anneler genellikle renkli ve canlı bir bebek odasına sahip olmak isterler. Cıvıl cıvıl bir bebek odası güzel ama bu renkliliğin yanında bebeğin için eğitici ve öğretici ürünlere de yer vermelisin. Özellikle eğitici halıların, bebek gelişimine olumlu yönde etkileri var. Bunlara oyun halısı da deniyor.

Eğitici bebek halısıyla çocuklar; harfleri, rakamları, renkleri ve şekilleri öğrenebiliyorlar. Bu süreci oyun halısıyla daha da keyifli bir hale getirebilirsin. Sek sek halı modelleriyle minik yavrun rakamları eğlenceli bir oyun eşliğinde öğrenebilir. Hem de rengarenk modelleriyle tıpkı istediğin gibi neşe dolu bir bebek odası dekore etmiş olursun!

Bak bakalım neymiş: Her Çocuklu Evin Olmazsa Olmazı: Oyun Halısı

Dekorasyona uygun renk ve model seçimi

Bebek odası dekorasyonunda en çok özen gösterilmesi gereken noktalardan biri renkler.

  • Çok şık mobilya takımlarını birbiriyle uyumsuz renklerle kombinleyerek mahvedebileceğin gibi, daha gösterişsiz mobilyaları muhteşem bir renk kombinasyonuyla dikkat çekici hale getirebilirsin.
  • Çok renkli mobilyaların ve aksesuarların varsa daha sade ve düz halılar seçebilirsin.
  • Eğer sade bir bebek odan varsa da canlı renklerde bir halı seçimiyle odaya renk katabilirsin.

Renkli ve sevimli halı örnekleri için 12 Bebek Odası Halısı ile Hayvanlar Alemini Bebeğinin Dünyasına Taşı yazımızı okumayı unutma.

  • Bebek odası içerisinde kitaplık veya beşik gibi mobilyaları ön plana çıkarmak istersen daha küçük halı modellerine yönelebilirsin. Yuvarlak halılar bunun için iyi bir seçim olabilir.
  • Zemindeki döşemelerin tamamen kapanmasını istersen duvardan duvara bebek halısı modellerine bakabilirsin.

Halı seçiminde dikkat etmen gereken noktalardan bir diğeri de bebek halısı ve perde uyumu. Şuradaki şahane perdeleri kaçırma: Birbirinden Şirin 8 Bebek Odası Perdesi ile Odalara Güneş Doğuyor

Tabii ki bu ürünlerin odadaki diğer bebek takımlarıyla uyumu da önemli. Başka bir öneri olarak da bebeğinin cinsiyetine göre renk seçimi yapabilirsin. Erkek bebek odaları için mavi, kız bebek odaları içinse pembe renk halı seçimlerini hatırlatmamıza gerek bile yok.

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: