Oyun Halısı: Çocuklu Evlerin Olmazsa Olmazı!

Son günlerde annelerin büyük ilgi gösterdiği oyun halıları, bebek ve çocukların kaliteli vakit geçirmesi için oldukça iyi bir yöntem oldu. Bu yazımızda oyun halılarının kullanımı ve en sık tercih edilen çeşitleri hakkında bilgi verdik. Sen de "Neymiş bu oyun halısı?" diye merak ediyorsan, okumadan geçme!

Nedir bu oyun halısı, neden bu kadar ilgi görüyor?

Oyun halısı, bir diğer ismi ile oyun matı, popülerliğini son zamanlarda arttıran ancak uzun zamandır var olan bir materyal. Aslında birçok özelliği bir arada barındıran bu halılar, emeklemeyle beraber devamlı yerlerde olan bebekler ve tepinmeyi, yerlere uzanmayı çok seven çocuklar için ideal bir oyun ve kişisel alan oluşturuyor.

Oyun halısı diye bahsettiğimiz şey, yaş aralığına göre üzerinde sesli veya sessiz oyuncaklar, çeşitli figürler, alfabe, sayılar, araba yolları olan, hem eğlendirmek hem de zihinsel gelişime katkıda bulunmak amacı ile tasarlanan yer ürünlerinden oluşuyor. Bu kadar sevilmesinin ve tercih edilmesinin nedeni ise bebek ve çocuklar için oldukça eğlenceli bir aktivite sağlaması ve oyun oynarken mental gelişimlerine katkıda bulunması.

Oyun halıları bebekler ve çocuklar için ayrı özelliklerde tasarlanıyor. Bu nedenle bebek ve çocuk halılarını ayrı ayrı değerlendirmek daha doğru olacak.

Bebek oyun halısı

Aslında bebek için oyun halısı olarak adlandırdığımız şey halıdan çok bir oyun minderi! Çocuk oyun halısına göre çok daha küçük bir alan kaplıyor, aslında bu tam da bebeğinin rahat rahat hareket edebileceği bir alan. Bebek oyun halısı üzerinde bulunan kollara bağlı, sesler ve ışıklar çıkarabilen, renkli oyuncaklar bulunuyor. Bunlar hem bebeğinin duyularına hitap ediyor hem de bebeğinin ilgisini çekerek onlara uzanmasını ve bu sayede fiziksel gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor. Yani bu özellikleriyle eğitici bir oyuncak olduğunu söyleyebiliriz.

Bu konu dikkatini çektiyse bakmalısın: A’dan Z’ye Eğitici Oyuncak Seçme Rehberi

Oyun halısı kaç aylık bebekler için uygundur?

Bebeğin yaklaşık 3. ayına girdiğinde artık oyun halısında keyifli vakit geçirmek için hazırdır. Bu süreçte zaten kendince dönmeye, uzanmaya ve hareket etmeye başlayacak, sen de bu faaliyetlerini oyun minderi ile daha keyifli bir hale getirebilirsin.

Daha fazla bilgi bu yazıda: Ne Zaman Ne Oynasın: Ay Ay 1 Yaş Oyuncakları

Bebeğin için oyun halısı alırken nelere dikkat etmelisin?

  • Üretildiği malzemeler oldukça önemli. Sentetik malzemelerden kaçınmaya çalış ve kimyasal ürünler içerdiğini düşündüğün hiç bir ürünü satın alma. Mümkünse antibakteriyal halıları tercih et.

  • Bebeğin için yeterince konforlu olup olmadığına dikkat et. Zeminin yumuşaklığı, yerin sertliğini ve soğukluğunu hissetmemesi için önemli.

  • Bebekler için oyun halısına bağlı oyuncakların takılıp çıkarılabilir olması tercih için önemli bir sebep. Böylece sevmediklerini çıkarabilir ve sevdikleri ile daha güzel zaman geçirmesini sağlayabilirsin.

  • Bebeğinin fiziksel ve zihinsel gelişimi için yeterince faydalı olup olmadığını kontrol et. Örneğin üzerine bağlı oyuncaklara kolayca ulaşamasın ama ulaşmak için çok da zorlanmasın.

  • Duyu organlarına hitap eden unsurların olmasına dikkat et. Sesler, ışıklar çıkarsın ve oldukça renkli olsun. Bazı oyun halıları üzerine monteli, basit müzik aletleri olabiliyor. Zaten en çok tercih edilen bebek oyun halısı çeşidi de, piyanolu oyun halısı.

İşini kolaylaştıralım: Seçmekte Zorlananlar İçin 7 Maddede Bebek Oyuncakları

oyun halısı banner

Çocuk oyun halısı

Çocuk halısı, üzerinde çocuğun oynayabileceği ve zihinsel gelişimine katkıda bulunacak temaların bulunduğu, gerçek ve orta boy bir halı formatında. Bu halıları edinen anneler, çocuk odaları için başka bir halıya gerek duymuyor, dekorasyona bu halıları dahil ediyor. Ayrıca halı üzerindeki temaya göre, çocuğun kendi oyuncaklarını da halı üzerindeki oyuna katması mümkün.

Dekorasyondan bahsettiysek, bunu okumanın sırası: Neşe Yumağı Bir Oda İçin 16 Çocuk Odası Halısı

Çocuk oyun halısı seçerken dikkat etmen gerekenler

  • Alacağın halı, diğer bütün halılar gibi sürekli yerle temas halinde olacağı için toz ve kiri üstüne alacaktır. Bu nedenle antibakteriyal halı tercih etmen faydalı olur.

  • Seçtiğin çocuk oyun halısının çocuğunun ilgisini çekecek bir temaya sahip olmasına dikkat et. Araba yollu halı, sek sekli halı, piyanolu oyun halısı ve puzzle oyun halısı en çok tercih edilen oyun halılarından.

  • Yine seçtiğin tema çocuğunun yaşına hitap etsin.

Bu yazıyla kafanda fikir oluşabilir: Doğru Yaşta Doğru Seçim: 3 Yaş Oyuncak Örnekleri

  • Üzerinde alfabe ve sayılar olan eğitici halıları satın alırken, halı üzerindeki bilgilerde bir yanlışlık olup olmadığını kontrol etmelisin.

Çocuğunun oyuncakları ile genelde yerde oynadığını görüyorsundur. Öyleyse bu oyun halılarından edinerek hem oynamasını hem de gelişmesini sağlamak sence de mantıklı değil mi?

Oyun ve oyuncaklardan bahsetmişken: 1-3 Yaş Aralığındaki Bebeklere En Uygun 7 Oyuncak Önerisi!