Çocukların En Sevdiği Oyuncaklar Hangileri?

Oyun kavramının çocuk dünyasında çok önemli bir yeri var. Çünkü çocuklar hayatı daha küçücükken oyun yoluyla öğreniyorlar. Bu noktada da oyuncaklar en önemli rol yapma araçları oluyor. Bu yazımızda kız ve erkek çocukların en sevdiği oyuncaklar hangileri a’dan z’ye bir liste hazırladık!

1. Lego oyuncak

Lego oyuncaklar yeni bir şey tasarlamanın en kolay ve eğlenceli yollarından biri. Hem erkek hem de kızların sevdiği oyuncaklardan olan Lego’larla hayal gücünün sınırlarını zorlayarak yeni bir şeyler inşa eden çocuklar çok daha öz güvenli bireyler oluyorlar. Üstelik Lego’ların el becerisine ve çocukların motor gelişimlerine olan katkısı da yadsınamaz!

Tüm faydaları ve çeşitleriyle: Lego Oyuncaklar

2 yaş Lego oyuncakları

2. Eğitici oyuncak

Etkileri erken dönemden itibaren görülsün diye alınan eğitici oyuncaklar özellikle bebeklerin en sevdiği oyuncaklardan. Farklı dokuları, çıkardıkları sesler ve renkli tasarımlarıyla miniklerin duyularına hitap eden bu oyuncaklar çocuk gelişimi açısından çok da faydalılar. Çıngıraklardan geçmeli oyuncaklara, oyuncak müzik aletlerinden basit parçalı yapbozlara kadar pek çok çeşidiyle çocuklar için vazgeçilmezlerden.

Dahası burada: A’dan Z’ye Eğitici Oyuncak Seçme Rehberi

Eğitici oyuncaklar

3. Akülü araç

Çocukların sevdiği oyuncaklardan biri de kuşkusuz ki akülü araçlar. Hatta buna basit bir sevgi demek az kalır. Çocuklar akülü araçlar sayesinde kendilerini adeta bir yetişkin gibi hissederek araç kullanmanın inceliklerini öğreniyor ve kendilerini bu role kaptırıyorlar. Sana da geriye bu keyifli anları izleyerek eğlenmesi kalıyor.

Senin için bir araya getirdik: En Ucuz Akülü Araba Modelleri 2021

Akülü araçlar

4. Oyuncak araba

3-4 yaş erkek çocuğu oyuncaklarının başını elbette oyuncak arabalar çekiyor. Arabalara ilgi duyuo da oyuncak araba koleksiyonu olmayan erkek çocuğu yok denecek kadar azdır. O yüzden özellikle erkek çocuklar çok küçük yaştan itibaren kamyonlarla, dozerlerle, polis araçlarıyla ve uzaktan kumandalı arabalarla tanışmış oluyorlar.

2 yaş oyuncak arabaları

5. Oyuncak bebek

Kız çocuklar hangi oyuncakları sever, dersen içinde oyuncak bebeklerin olmadığı bir cevap alamazsın. Ancak bu oyuncak bebeklerin düz bir bebek olmak dışında çok büyük katkıları var. Oyuncak bebekler sayesinde çocukların hem rol yapma yetenekleri gelişiyor hem de empati yapmayı çok küçük bir yaşta öğreniyorlar. O yüzden gelsin oyuncak bebekler, oynansın evcilikler diyelim!

Oyuncak bebekler

6. Oyuncak helikopter

Uçak ve helikopter gibi pilli oyuncaklar uçurulabildikleri için çocukların en sevdiği oyuncaklardan. Oynaması çok keyifli olan bu oyuncaklar uzaktan kumanda ile hızlandırılabilip yavaşlatılabiliyor. Uçmaya merakı olan çocuklar için her zaman gözde olacaklar arasında.

Oyuncak helikopterler

7. Oyuncak ev

Küçük olan her şeyin göze tatlı göründüğü bir gerçek. Söz konusu oyuncak evler olduğunda da durum böyle. Oyuncak evler çocuklara bir evin içerisini baştan sonra istedikleri gibi dekore etme özgürlüğü verirken, evcilik gibi oyunları oynarken daha gerçekçi bir atmosfer de sağlıyorlar.

Oyuncak ev

8. Pop it

Bizim zamanımızda pop it mi vardı? Son yılların en sevilen oyuncaklarından biri pop it’ler! Silikondan yapılan ve her iki tarafından da kullanılabilen bu duyusal oyuncağa çocuklar bayılıyor. Çocukların rahatlamasına büyük bir katkı sağlayan popit kaç yaş için uygundur, dersen 3 yaş ve üstündeki tüm çocukların bu oyuncağı oynayabileceğini söyleyebiliriz.

Pop it

9. Slime

Slime pek çok oyuncağın pabucunu dama attırarak çocukların kalbini fethetmeyi başardı. O yüzden bu listede olmazsa olmazdı. Slime sayesinde minikler kendini bir kimyager gibi hissediyor, desek hiç de abartmış olmayız. Evde yapımı ayrı zevkli, hazır satılanları ayrı eğlenceli.

Biz burada tarif verdik: Slime Nasıl Yapılır? Slime Malzemeleri Neler?

slime banner