2 Yaş Montessori Etkinlikleri İçin 7 Şahane Fikir

Montessori her çocuğa kendi yaşı, gelişimi ve yeteneklerine uygun ortam sağlayan bir yaklaşım. 2 yaş Montessori etkinlikleriyle temelden başlayarak çocuğunun gelişimine büyük katkılar sağlayabilir, çocuğunun bu felsefeyi aktiviteler ve oyuncaklarla benimsemesini sağlayabilirsin.

O halde 2 yaşındaki çocuğumla neler yapabilirim, diye daha fazla düşünme. Hadi birlikte neler yapabileceğinize bakalım!

1. Rulo kağıttan tırtıl

2 yaş Montessori

Montessori etkinlikleri 2 yaş gibi erken dönemlerde başladığında bu çocukların hem öz güvenleri hem sosyal ve duygusal gelişimleri hem de el becerileri yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde büyük bir fark gösteriyor. İşin içine biraz da eğlence katarak miniğinin epey hoşuna gidecek bir etkinlikten bahsedelim.

Çocuğundan açık renkli kağıtları bir çubuk ya da kaleme sarmasını iste. Her 2 taraftan da kağıdı iyice sıkıştırıp sonra kalemden çıkartsın. Kağıtların ucuna keçeli kalem ile göz ve minik bir ağız çiz, tırtılımız hazır ama bitmedi! Bir damlalık ya da şırıngayla çocuğundan tırtılların üzerine su damlatmasını iste. Böylece kağıt su çekecek ve tırtıllar hareketlenecekler. Çocuğunun ince motor becerileri ve el-göz koordinasyonu için çok faydalı bir etkinlik.

2. Gökkuşağı etkinliği

2 yaş etkinlikleri

Hem çok zevkli hem de miniğini uzun süre oyalayacak Montessori 2 yaş sanat etkinlikleriyle de gününüze neşe katabilirsin. Gökkuşağı etkinliği tam da böyle bir seçenek. Büyükçe bir kağıda 8 tane çizgi çiz. 7 adet gökkuşağı rengi için aralara renkli kağıtlar yapıştıracağız!

Bir kaseye küçük kare parçalar halinde 7 gökkuşağı renginde kullanılacak şekilde krapon kağıtları koy. Çocuğundan bu kasenin içinden aynı renkteki kağıtları seçerek gökkuşağının içerisine bir yapıştırıcı ile yapıştırmasını iste. Bu sayede hem renkleri birbirinden ayırt etmeyi öğrenecek hem de küçük motor becerileri gelişecek.

Ondan beyaz pamukla bulutlar yapmasını ve mavi kağıtlarla da yağmur damlaları yapmasını isteyebilirsin. Bu tarz 2 yaş etkinlikleri kolaylıkla çocuğunun hayal gücünün zenginleşmesine yardımcı olacak ve yaratıcılığını de geliştirecektir.

Bu da ilgini çekebilir: Yaratıcı, Eğitici, Eğlenceli 2 Yaş Oyunları

3. Çorap eşleştirme

2 yaş Montessori etkinliği

Ağaç yaş iken eğilir, diyelim ve ev işlerinden bir örnekle devam edelim. Çocuğunun hem evdeki işlerine yardımcı olmasını sağlayacak hem de görsel becerilerini geliştirecek bu tarz 1-2 yaş Montessori etkinlikleri birlikte keyifli vakit geçirmeniz için de harika bir seçenek. Yıkadığın tüm çorapları karışık olarak yere koyup çocuğundan aynı çiftleri bulmasını isteyebilirsin. Miniğin çiftleri birbiriyle eşleştirdikçe sana versin, sen de katlamaya başla. Böylece sana yardımcı olduğu hissiyle çocuğunun öz güvenini de geliştirebilirsin.

Mutlaka incele: Okul Öncesi Oyunlar İçin 10 Eğitici Öneri

4. Renkleri eşleştirme

2 yaş evde Montessori etkinlikleri

Renkleri eşleştirme çocuğunun hem görsel zeka ve becerilerinin gelişmesine hem de renkleri tanımasına yardımcı olacak bir etkinlik. Bu tarz dikkat isteyen 2 yaş evde Montessori aktiviteleri miniklerin konsantrasyon becerilerini ve analiz yapma yeteneklerini de geliştiriyor.

Yapman gereken çok basit. Düz bir tahtaya ya da karton kutuya çift olacak şekilde renkli kapaklar yerleştir. Kapaklarla aynı renklerde renkli lastikler al ve çocuğundan lastikleri aynı renkteki kapaklardan geçirmesini iste. Aynı rengin farklı tonlarındanki lastikler çocuğunun renk dağarcığının ekstra gelişmesini sağlayacaktır.

5. Çatal-kaşık düzenleme

2 yaş evde Montessori aktiviteleri

2 yaş etkinlikler evde yapılabilecek pek çok aktiviteyle zenginleştirilebilir. Özellikle bu dönemde çocuklar için renkleri eşleştirme ve nesneleri gruplandırma gibi çalışmalar yoğunluk kazanır. Sen de bu tarz çalışmaları ev işlerine adapte ederek çocuğuna aynı zamanda iş bölümü kavramını da aşılayabilirsin. Bulaşıklar yıkandıktan sonra çocuğuna bıçakları ayırarak çatal ve kaşıkların yer aldığı sepeti verip çekmecedeki yerlerine yerleştirmesini isteyebilirsin.

Birkaç denemeden sonra çocuğunun bu işi ne kadar iyi yaptığına sen bile şaşıracaksın. Bu tarz 2 yaş evde Montessori aktiviteleri çocuklara hem nesneleri gruplandırmayı öğretiyor hem de motor becerileri geliştiriyor.

6. Bulaşık yıkama

2 yaş montessori oyuncakları

2 yaşındaki çocuğumla neler yapabilirim, dersen birlikte yapabileceğiniz en zevkli şeylerden birinin bulaşık yıkamak olduğunu söyleyebiliriz. Çocukların hem evde iş bölümünü öğrenmesine hem de küçük motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor. Keskin bıçaklar dışındaki tüm tabak ve çanakları çocuğuna emanet edebilirsin. O tabakları sudan geçirirken sen de makineye yerleştirme görevini üstlenebilirsin. Ara ara bardak ve tabaklar elinden kayabilir, kırılacak şeyleri yıkarken dikkatli olmasını sürekli hatırlatmaktan çekinme.

Eğer bir şeylerin kırılmasından korkuyorsan bu etkinliği çocuğunun 2 yaş Montessori oyuncaklarıyla da yapabilirsin. Plastik tabak ve fincanların olduğu setleri bir kovaya doldur, ayrı bir kovaya da su doldur. Çocuğunun bu oyuncakları sudan geçirip bulaşık sepetine dizmesini iste.

Bunları çok sevecek: 2 Yaş Oyuncak Tavsiyeleri

7. Aktarma çalışması

2 yaş Montessori aktiviteleri

Çocuğunun el-göz koordinasyonunu, ince ve kaba motor becerilerini ve konsantrasyonunu geliştirecek 2-3 yaş Montessori etkinliklerinden son bir örnekle yazımızı bitirelim. Bakliyatlarla oynanan bu tarz duyusal oyunlar çocuğun dokuları ayırt etme becerisini de geliştirecektir.

Öncelikle baklagilleri kullanacağın kaptaki bölmelere göre eşit miktarlarda poşetlere ayır. Bu poşetlere 1’er yemek kaşığı sirke koy ve her bir poşete farklı renklerde gıda boyası damlat. Poşetlerdeki baklagilleri farklı bölmelere yerleştirdikten sonra aynı renklerde küçük kaplar hazırla. Çocuğundan bu baklagilleri aynı rekteki kaplara aktarmasını iste. Bu etkinlikten çok zevk alacağına emin olabilirsin.

Dahası da var: Hem Eğlenceli Hem Eğitici 3 Yaş Etkinlikleri