İzmir ve Çevresinde Çocuğunla Vakit Geçirebileceğin Hayvanat Bahçeleri, Parklar ve Ormanlar!

Kış boyunca kapalı yerlerde kalan çocuğunla, havaların güzelleşmesiyle beraber vakit geçirebileceğin bahçeler, parklar ve ormanlar mı bakıyorsun? Cevabın evet ise, dışarıda vakit geçirmenin kolaylaştığı bu günleri kaçırmamanı ve İzmir'de gezilecek doğal yerler hakkında 10 öneri sıraladığımız yazımızı okumanı tavsiye ediyoruz.

1. Sasalı Doğal Yaşam Parkı

Sasalı Doğal Yaşam Parkı, Çiğli’de 425 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen bir doğal yaşam alanı! 125’den fazla türde 1500’e yakın hayvanı ve 250’den fazla bitki türünü barındıran park, yılın 365 günü açık olduğu için istediğin zaman ziyaret edebilirsin. Saatleri ise, her gün 09.00’dan yaz dönemi boyunca hafta içi saat 18.00’a, hafta sonu ve tatil günleri 19.00’a kadar açık!

Ulaşımı kendi aracın ile yapmak istersen geniş otoparkında her zaman yer bulabilirsin. Toplu taşımayı kullanabilmek için Karşıyaka İskele’den kalkan belediye otobüsleri ile aktarma yaparak kolayca ulaşabilirsin. Sasalı’daki İzmir doğal yaşam alanı kafeteryasında yiyecek ve içeceğini alarak dinlenebilir, hediyelik eşya dükkanından alışveriş yapabilirsin.

2. Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı

Sasalı Kent Ormanı ve Piknik Alanı, Sasalı Doğal Yaşam Parkı’na bağlı bir bölgede bulunuyor. Alanda 200’e yakın piknik masası ve 8 kilometrelik yürüyüş parkuru yer alıyor. Karşıyaka’da bulunan orman, İzmir doğa alanları içerisinde ulaşımı kolay, doğal bir mekan olarak görülüyor. Buraya gelebilmek için yine Sasalı Doğal Yaşam Parkı için kullandığın belediye otobüsüne binebilir ya da kendi aracın ile rahatça ulaşabilirsin.

3. İzmir Kuş Cenneti

Kuş Cenneti, Gediz Deltası üzerinde yer alan Çiğli’de bulunuyor ve sit alanı olduğu için koruma altında tutuluyor. Başta kuşlar olmak üzere memeliler, sürüngenler, tuzlu su ve acı su ekosistemleri, kumullar, lagünler, tuzcul kıyı çayırları, sazlık alanlar, geçici sulak çayırlar gibi birçok önemli canlı ve doğal güzelliği bir araya getiriyor.

Uluslararası öneme sahip olan bölge, hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çekiyor. Aracınla gelebilir, Karşıyaka’dan belediye otobüsleri ile aktarma yapabilirsin. Ayrıca Karşıyaka’dan itibaren bisiklet yolu ile de İzmir Kuş Cenneti’ne ulaşabilmek de mümkün! İzmir’de gezilecek doğal güzellikler arasında en önemlisi olan bölgeye bisikletle gelindiğinde 22 km’lik deltayı tamamen gezebilme imkanına sahipsin; çünkü bu kısım araçla geçilmiyor. Şanslıysan ülkemizde başka yerde olmayan kuş türlerini, özellikle sadece buraya göç eden flamingo türlerini görebileceğini de belirtelim.

4. Bostanlı Rekreasyon Alanı

Deniz kenarında, Karşıyaka’nın bir parçasını oluşturan Bostanlı Rekreasyon Alanı, yemyeşil sahili ile çocuklar için gidilecek alternatif bir bölge! Çocuklarla, bisiklet yolunu kullanarak kısa bisiklet turları yapabilir, uçurtma uçurabilirsin. Dinlenmek için bir ağacın gölgesine oturup denizi izleyebilirsin.

Oyun parkları, piknik alanı, paten ve kaykay için ayrılmış özel alan, tenis kortları, kafeleri, gün batımını izlemek için seyir alanı ile şehrin merkezinde; ama şehrin karmaşasından arındırılmış bir ortam olma özelliği taşıyor.

5. İnciraltı Kent Ormanı

İnciraltı Kent Ormanı, İzmir çevresinde gezilecek doğal yerler arasında yer alıyor. 622 dönümlük, molozların yığılı olduğu bir alan olan İnciraltı, 2006’daki ağaçlandırma çalışmaları ile bugünkü halini aldı. Üçkuyular İskelesi’ne çok yakın bir alanda bulunan orman, şehre çok uzak olmayan, toplu taşıma ile kolayca ulaşılabilen bir yer! Bu alanda piknik yapabilir, açık havada yürüyebilir, koşabilir ve bisiklet sürebilirsin. Mangal yakmanın yasak olduğu bölgede İnciraltı Engelliler Merkezi Kafeteryası bir şeyler atıştırmak için kullanılabilir.

6. Kültürpark

Kültürpark, İzmir Enternasyonel Fuarı içerisinde, kentin tam ortasında yer alan bir buluşma noktası ve İzmir gezilecek parklar arasında en önemlisi! Konak’ta bulunan Kültürpark’a Basmane, Alsancak, Kahramanlar civarına giden tüm toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsin. Çimlerde oturabilir, görkemli ağaçların gölgesinde dinlenebilirsin. Trafikten uzak bu alanda çocuklar istediği gibi koşup oynayabilir.

Ayrıca açık hava tiyatrosu, İzmir Sanat, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sergi Salonu içerisinde yapılan konserleri, film ve tiyatro gösterimlerini, sergileri takip edebilirsin. Tartan pistte yürüyüş ve koşu yapabilir, dilersen çocuklarla bisiklet sürebilirsin.

7. Karagöl Tabiat Parkı

İzmir Yamanlar’da bulunan Karagöl Tabiat Parkı, yılın her zamanında ziyaret edilebilecek alanlardan biri! Volkanik hareketler sonucu oluşan göl, İzmir doğal alanlar arasında yer alıyor. Yamanlar Dağı’nda bulunan göl kenarına ailecek gidip piknik yapabilir, hafta sonu uzun yürüyüşler yapabilirsin.

8. Çiçekliköy

Genellikle piknik alanı olarak tercih edilen Çiçekliköy, Bornova yakınlarında bulunuyor; ancak toplu taşıma ile ulaşımın az sayıda sefere sahip olması sebebiyle genellikle özel araçlarla ulaşım sağlanıyor. Çocukların şehrin gürültüsünden ve trafiğinden uzak, sakince vakit geçirip oynayacakları Çiçekliköy, İzmir doğal piknik alanları içerisinde önemli bir alternatif sağlıyor. 80 hektarlık geniş bir alana yayılmış olması sebebiyle kahvaltı ve yemek için restoranlar, kafeler, mangal yapılabilecek birçok alan bulunuyor.

9. Buca Gölet

167 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Buca Gölet Rekreasyon Alanı, piknik alanları, restoran, kafe ve düğün salonları ile özellikle yaz aylarında birçok ziyaretçinin uğrak yeri oluyor. Gölet Amfi Tiyatro içinde çeşitli etkinlikler 3500 kişiye sunuluyor. Çocuklar için eğlence sunan oyun parkları, İzmir hafta sonu gezilecek yerler arasında bulunuyor. Buraya Buca’dan kalkan belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile kolayca ulaşılabiliyor, aklında bulunsun.

10. Teos Çamlık

İzmir’in ilçesi Seferihisar’da bulunan Teos Çamlık, Teos Antik Kenti yakınlarında yer alıyor. Dinlenmek, piknik ve yürüyüş yapmak için buraya geldiğinde antik kentin kalıntılarını da gezebilirsin. 10 hektarlık kızılçam ormanından oluşan çamlık, 1500 kişilik ziyaretçi kapasitesine sahip! Seferihisar merkezden kalkan dolmuşlar ile bölgeye kolayca ulaşabilirsin. Bölgeye birkaç kilometrelik mesafelerde bulunan İzmir Akkum Plajı ve İzmir Akarca Plajı üzerinde denize girebilirsin.