Çocukların Bayılacağı 10 Yaz Kampı Önerisi!

Çocuğunun yaz tatillerini en iyi şekilde değerlendirebilmesi, eğlenirken öğrenmesi ve yeni arkadaşlar ile takım çalışması içinde bulunabilmesi için yaz kampları önemli bir fırsat olabilir. Bu yüzden çocuğuna hem yeni tecrübeler kazandıracak hem de geride güzel ve unutamayacağı anılar bırakacak olan 10 yaz kampı önerisini bir araya getirdik.

1. Gençlik Kampları

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan yaz kampları 12-15 yaş yaz deniz kampları ve 16-22 yaş yaz doğa kampları olarak iki kategoride yer alıyor. Kamplarda el sanatları, tiyatro, müzik, halk oyunları, binicilik, kano, paintball, mini golf, rafting, okçuluk, trekking, deniz ve spor aktiviteleri gibi çok çeşitli etkinlikler gerçekleşiyor.

Ayrıca kamp lokasyonları olarak Aydın, Antalya, İzmir, Trabzon, Samsun, Kastamonu, Hatay, İskenderun, Osmaniye, Mersin, Bolu, Manisa, Çanakkale, Tokat gibi farklı illerde bulunduğu için çocuklar ve gençlere farklı yerleri görebilme, tercih edebilme imkanı sunuyor. Genelde 7 gün süren ve ücretsiz olarak sunulan gençlik kamplarına başvurularını internet üzerinden de kolaylıkla yapabilirsin.

2. AKUT Doğada Yaşam Kampı

Ülkemizdeki en önemli arama kurtarma derneklerinden biri olan AKUT, çocuğunu da unutmayarak 8-12 yaş ve 13-17 yaş kategorileri ile Marmaris Deniz Kampında misafir ediyor. Kampçılık, doğada yön bulma, gece yürüyüşü, dağ bisiklet turu gibi aktiviteleri ile gençlerin doğa ile iç içe vakit geçirmesini sağlarken, kano oryantring, yüzme, kaya tırmanışı, at safarisi, okçuluk gibi farklı spor dallarında da deneyim kazanmasını sağlıyor. 5 gün süren yaz doğa kampı ücreti ise 2650 TL olarak belirleniyor.

3. Koç University English Language Center For Kids

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan Koç Üniversitesi, Rumeli Feneri Kampüsü kapılarını çocuklar için açıyor. Yatılı yaz dil kampı çocuğunun ana dili İngilizce olan eğitmenler tarafından her gün 5 saat İngilizce dersi alması ve yatılı yaz kampında öğrendiği İngilizce'yi pekiştirmesine yardımcı oluyor.

Her iki kamp programında da ders haricinde mutfak atölyesi, funball, golf, fotoğrafçılık atölyesi, havuz oyunları gibi çeşitli aktivitelerle çocuğunun sıkılmadan ders almasına yardımcı oluyor. Yaz kampı fiyatları tarihlere göre 3300 - 4950 TL, yatılı yaz programı olarak açılan ise 9-14 yaş arası yaz kampı fiyatları tarihlerine göre 4300 - 6450 TL arasında değişim gösteriyor.

4. Aqua Kampı

Antalya'nın Kemer Çamyuva beldesinde yer alan Aqua Kampı, 9-17 yaş arası yaz eğlence kampları ile çocuğunu çeşitli aktiviteler ile eğlendirirken aynı zamanda 20 saatlik İngilizce dersleri ile yaz tatillerinde öğrenme kaybının önüne geçiyor.

Aktiviteleri arasında binicilik, okçuluk, dalış eğitimi, paintball, yüksek ip parkuru ve deniz sporları yer alırken çocuğunun bulunmuş olduğu yaş grubu ile birlikte aktivitelere katılım sağlanmasına yardımcı oluyor. 15 gün boyunca süren ve 3-4-5 kişilik bungalovlarda konaklama sağlayan yaz kampının ücreti ise 2750 TL olarak belirleniyor.

5. Çizgi Çocuk Atölyesi

Pastoral Vadi Organik Tarım ve Ekolojik Yaşam Çiftliği - Fethiye yaz kampı ve Kızılbük Ahşap Evleri yaz kampı olmak üzere 2 farklı program ile karşınızda olan Çizgi Çocuk Atölyesi; 4-10 yaş arası çocukların yaz kampı aktiviteleri sayesinde gelişmesini sağlıyor.

Çocukların şehir yaşamında binalar arasında oynamalarına karşı olan kamp eğitmenleri, onları tamamen doğanın kucağında yaşamaya teşvik ediyor. Tavukların, keçilerin, koyunların ve çeşitli bitkilerin arasında çocuğunun ekolojik atölye, müzik ve hareket atölyesi, plastik sanatlar gibi atölyelerde yeni deneyimler kazanıp, hayal gücünü geliştirip ortaya muhteşem eserler çıkarmasını sağlıyor. Ebeveynlerin de katılabildiği bu yaz kampın fiyat bilgisini telefon ile irtibat kurarak öğrenebilirsin.

6. Geleceğin Yıldızları

Alaçatı, Kuşadası, Uludağ, İstanbul gibi bölgelerde farklı yaş gruplarına göre farklı yaz kamp programları sunan Geleceğin Yıldızları Vakfı'nı da değerlendirmelerin arasına almalısın. Uluslararası Gençlik Kampı, Sörf Kampı, Film Kampı, S.T.E.M (Science - Technology - Engineering - Maths) gibi birbirinden farklı ve bir o kadar da eğlenceli kamp seçeneklerini bünyesinde barındırıyor. Yaş aralıkları kamp tercihlerine göre değişmekle beraber 5 yaşından 17 yaşına kadar uygun yaz kampı çeşitleri bulunuyor. Genelde 2 hafta süren kampın ücreti ise konaklama dahil 1100 - 4350 TL arasında değişiyor.

7. Kamp Dünyası

İzmir ilinin Foça ilçesinde bulunan Hotel Leno'da konaklamayan Kamp Dünyası, genel olarak yüzme, sörf ve İngilizce gibi kamplar düzenliyor. Kampların belirli kontenjanları olup, genel olarak 10 kişilik gruplar halinde eğitimler veriliyor. Ayrıca konaklamanın olduğu otelde kamp dönemi boyunca kampa katılan eğitimci ve öğrenciler dışında kimsenin konaklayamayacağı da belirtiliyor.

Kamp aktiviteleri sadece seçilen eğitim üzerine sınırlı olmuyor ve spor, müzik, şiir, şarkı, bateri, dans, bateri ve ritm dansları ile çocuğunun günleri renklediriliyor. Kamp türüne göre yaş aralığı değişmekte olup 9 yaşından 17 yaşına kadar uygun yaz kampı Foça seçenekleri bulunuyor ve fiyat aralığı 1260 - 2940 TL arasında yer alıyor.

8. İstanbul Kamp

İstanbul Kamp'ın düzenlemiş olduğu Yaz Macera Kampı, kamp boyunca teknolojik aletleri çocuklardan uzak tutmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. İstanbul Şile'de bir koy boyunca uzanan kamp alanında çocuğun kampçılık üzerine bilgiler, dağcılık, kaya tırmanışı, ahşap - seramik - taş boyama, yaratıcı heykel gibi aktiviteler ile doğa sporlarını ve zanaatkarlığı öğrenirken; inek sağma, ekmek yapma, kümesten yumurta toplama, doğal tarım, seracılık gibi şehir yaşamında unutulmuş deneyimleri yaşayıp öğreniyor.

Tüm bunlarla da kalmayıp hazine avı, sinema gecesi gibi etkinliklerle canı hiç sıkılmadan tatilin tadını çıkartıyor. 4 gece 5 gün süren 7-12 yaş arası yaz macera kampı ücreti 1350 TL olarak belirtiliyor.

9. İBB İzcilik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye İzcilik Federasyonu işbirliğinde 10-15 yaş arası belediye yaz kampı çocuğuna unutamayacağı bir tatil ve eğitim veriyor. Çocuğun hem izcilik konusunda hayatında kullanabileceği bilgiler ediniyor hem de okçuluk, kişisel gelişim, hafıza teknikleri, arama-kurtarma, hayvan bakımı, binicilik gibi çeşitli eğitimlerle kendini birçok alanda geliştiriyor. Yaz İzci Kampı her yıl Haziran - Eylül ayları arasında birer hafta süren ücretsiz kamplar olarak düzenleniyor.

10. Uzay Kampı Türkiye

İzmir'de bulunan Uzay Kampı Türkiye uzay bilimleri meraklısı miniklere ve gençlere özel olarak hazırlanmış çeşitli kamplar ile hem meraklarını dindirecek eğitimler veriyor hem de onlara simulasyonlar ile uzay istasyonunda, uzay mekiğinde görevler verip heyecanlı anları yaşatmayı başarıyor. Kamp çeşitlerine göre yaş aralığı değişse de genel olarak 9 yaşından 15 yaşına kadar katılım sağlanabiliyor. Ücreti ise yaz uzay kampları çeşidine göre farklılık göstermekte olup 730-850 $ arasında değişiyor.