Anne Babalara 10 İstanbul Temapark ve Akvaryum Önerisi!

Çocuğunla birlikte güvenli ve faydalı mekanlarda eğlenceli aktiviteler gerçekleştirerek onları hem eğlendirebilir hem de bilgilendirebilirsin. Tema parklarda yer alan birçok ünite ve akvaryum ise, bunu sağlayan mekanlardan biri! Peki bu tema parklar nerede ve ne gibi hizmetler sunuyor? İşte sana 10 farklı İstanbul tema park ve akvaryum önerisi!

1. İsfanbul Tema Park

Eyüp'te yer alan ve AVM ile eğlence merkezini birleştiren İsfanbul Tema Park’ın girişinde bulunan görkemli şato farklı bir dünyaya adım attığının sinyalini veriyor. İçerisinden tramvay geçen parkta çocuklara özgü alternatifler yer alırken, ailece eğlenebileceğiniz üniteler de bulunduyor. Engelli dostu üniteleri ile de eğlenceyi herkese sunuyor. Aynı zamanda alışveriş için de bir AVM alanı bulunan İsfanbul'da gün boyu çocuğun ile alışveriş yapıp, eğlenebilirsin.

Her gün 11.00 - 20.00 saatleri arasında açık olan Tema Park İsfanbul günlük giriş biletleri ile tüm gün eğlenmenizi sağlıyor. Aynı zamanda konser alanı, geniş yeşil alan ve gölet gibi daha birçok aktivite alanını içinde barındıran İsfanbul tema park fiyatları açısından da 85 ile 169 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

2. Korsan Adası Tema Park

Bir eğlence noktası olan Viaport Marina bünyesinde yer alan Korsan Adası Tema Park, çocuklu ailelerin uğrak noktalarından biri! Yirmi sekiz ayrı oyun ünitesi, açık ve kapalı macera alanları, oyun salonu, bowling ve sinema gibi aktiviteleri bir arada sunan Korsan Adası, Tuzla'da yer alıyor. Korsan Adası Tema Park 'da yer alan Avrupa’nın en büyük beşinci roller coasterı Red Fire, eğlenceyi doruğa çıkarıyor. Adrenalin tutkunlarına özel ünitelerin yer aldığı tema parkta, klasik Türk lunapark kültürünü yaşatacak üniteler de bulunuyor.

Oyun tutkunları için Via Entertainment adında bir alana yer veren Korsan Adası içerisinde sekiz dönümlük bir aslan park ve timsah parkı da bulunuyor. Belgesellerde gördüğünüz aslanları yakından izlemek için güzel bir ortam! Hafta içi ve hafta sonu 12:00 - 23:00 saatleri arası açık olan tema park ücretleri de 59 - 69 TL civarında. Her yaş grubu için kapılarını aralayan eğlence adasında çocuğunla seni keyifli dakikalar bekliyor!

3. Viaport Lunapark

Muhteşem dev oyuncakları, çarpışan arabaları ve roket, çuf çuf tren gibi bir çok üniteyi bünyesinde barındıran Viaport Lunapark İstanbul tema park örneklerinden biri! Lunaparkta yer alan salıncaklı, kaydıraklı dev gemi ise, çocukların keşif yapmasını sağlıyor. Aynı zamanda ViaPort Pony Club'da minikler, kendileri gibi minik Pony'lerle harika bir deneyim yaşıyor. Bu pony'lere, 3-14 yaş aralığındaki çocuklar binebiliyor, söyleyelim.

Parkta yer alan bir diğer eğlence kaynağı da ATV parkuru ve Go kart pisti! Ayrıca çocuklar da kendilerine özel Go kart arabaları ile bu keyfi tadabiliyor.

Pendik Kurtköy'de yer alan ve her gün 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık olan Viaport Lunapark'a kolayca ulaşabilirsin.

4. Sea Life Akvaryum

Heyecan verici deniz koleksiyonları ile insanı büyüleyen Sea Life Akvaryum meraklılarını heyecanlandırıyor. Çocuğun ile eşsiz bir dünyaya girmene olanak tanıyan Sea Life Akvaryum, Forum İstanbul'da yer alıyor. Okyanus Tüneli, 270 derecelik panoramik görüş alanına sahip Okyanus Odası, 21 konulu bölge ve 15.000'den fazla deniz canlısı ile akvaryum çocuğun için eğitici bir deneyim olabilir.

Çocuğun ile akvaryumda yapılan özel etkinliklere katılarak akvaryum temaparkta keyifli zaman geçirebilir; ayrıca belirlenen besleme saatlerinde deniz canlılarını besleyebilirsin. Hafta içi 10:00-19:00, hafta sonu 10.00 - 20:00 saatleri arasında açık olan akvaryuma 259 TL ödeyerek girebilirsin; 3 yaş üstü çocuğun için 219 TL alınıyor. Çocuğun 3 yaşından küçük ise onu ücretsiz sokabilirsin.

5. Dolphinarium Akvaryum

Birbirinden akıllı ve sevimli yunusların, fokların muazzam gösterisine şahit olabileceğin İstanbul Dolphinarium Haliç sahilinde yer alıyor. Yunuslar, foklar, morslar ve beyaz balinalar ile yakından tanışma fırsatı bulabileceğin Dolphinarium'da, çocuğun yunuslar ile dalış yapma deneyimi de edinebilir!

Ayrıca tesiste çocuklar ve yunuslar arasında iletişim kurularak rehabilitasyon da yapılıyor. Bu yöntemle bazı rahatsızlıkların giderilmesi amaçlanıyor. İstanbul'da gezilecek yerler akvaryum konseptinde başı çeken bu akvaryumda doğum günü organizasyonları da yapılabiliyor. Çocuğunun arkadaşları ile keyifli zaman geçirmesini istiyorsan, sen de böyle bir organizasyon gerçekleştirebilirsin. Yaklaşık 1 saat süren gösteriler pazartesi günü hariç her gün 14:00'da gerçekleşiyor. 0-2 yaş arası çocuklar için ücretsiz olan Dolphinarium'a kendin için 160 TL, 2 yaş üstü çocuğun için 130 TL ödeyerek girebilirsin.

6. İstanbul Akvaryum

Florya'da yer alan İstanbul Akvaryum dünya denizlerinde yaşayan balık türlerini keşfedebileceğin bir yer. 17.000 kara ve deniz canlısı bu akvaryumda yaşıyor. Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 16 tema bulunuyor ve yağmur ormanından oluşan güzergahta yolculuk yapılıyor. Dalış engeli olmayan 14 yaş ve üzeri herkes, uzman eğitmenler eşliğinde köpek balıkları ile dalış yapabiliyor. Hediyelik eşya dükkanının da yer aldığı akvaryum bilet fiyatları yetişkinler için 85 TL ve 2 yaş üzeri çocuklar için 55 TL iken; 2 yaş altı çocuklar için ücretsiz olarak sunuluyor.

7. Kidzania

Çocukların eğlenerek öğrenmesini destekleyen Kidzania, çocuğunun banka, hastane, havacılık akademisi gibi bir çok yeri ziyaret edebileceği bir tema park! Çocuğun burada yer alan 90'a yakın meslekten ilgi duyduğu herhangi birindeki aktivitelere gün boyu katılabilir ve böylece hayal gücünü geliştiren uğraşlar edinebilir. Akasya AVM içerisinde yer alan tema parkta, ailelerin dinlenebileceği birçok alan da mevcut.

Pazartesi günü hariç, haftanın altı günü 10:00'da açılan Kidzania bilet fiyatları ise yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. 2 yaş ve altı için ücret almayan parkta giriş ücreti 95 TL.

8. Legoland

Legoları seven her yaştaki bireye hitap eden Legoland, seni ve çocuğunu bekliyor. Bu 3.000 metre karelik alanda legolara dair her şey bulunuyor. 4D sinema keyfi ile legolar hakkında bilgi verilirken, çeşitli oyunlar ile her şeyin lego olduğu alan keşfediliyor. Aynı zamanda zeka gelişimine de katkıda bulunan Lego fabrikalarında çocuklar kendi lego karakterlerini icat ediyor.

Yetişkinler için alışveriş alanlarının da bulunduğu tema park Legoland 'da çocuğun için unutulmaz bir doğum günü partisi verebilirsin! 3 yaş ve üzeri çocuklar için 59 TL olan Legoland'a 10:00 - 20:00 saatleri arasında, aile paketi veya yıllık "Miniğim ve Ben" paketinden faydalanarak da giriş yapabilirsin.

9. Babalu Eğlence Parkı

Eğlence meraklısı çocukların birçok alternatif bulabileceği Babalu Eğlence Parkı, Başakşehir'de bulunuyor. Üç kattan oluşan oyun parkında üniteler, kaydıraktan top havuzlarına kadar geniş bir yelpazede sunuluyor. Çocuklar acıktıklarında ise tamamen ev yapımı olan sağlıklı besinleri parkın kafesinden temin edebiliyor. Ancak 8 yaş altındaki çocuklar, velileri olmadan park alanına giremiyor. 8 yaş üzerindeki çocuklar ise velilerinin izni ile alanda arkadaşları ile oyun oynayabiliyor.

Dilersen, bu eğlence parkında çocuğun için sürpriz bir doğum günü partisi de verebilirsin. Her gün saat 10:00 ile 20:00 arası açık olan eğlence parkında çocuğuna, hafta sonları 45 TL karşılığında üç saatlik bir eğlence vadedebilirsin, çocuğun hafta içi ise bu fiyat karşılığında saat sınırı olmadan eğlenebilir, park giriş ücreti ödeyip giriş yapabilirsin.

10. Moipark

İstanbul' daki en çeşitli eğlence ünitelerini barındıran Moipark İstanbul Başakşehir'de konumlanıyor. Sana ve çocuğuna eğlence ve macera dolu saatler vadeden parkta, spor oyuncakları, tema park üniteleri, taşkafalar mağarası ve bir dolu etkinlik bulunuyor. Aynı zamanda çocuk partileri ve doğum günlerine de yer veriliyor.

Çeşitli aktiviteler gerçekleştirmek ya da keyifli zaman geçirmeniz için haftanın 7 günü açık olan Moipark giriş ücreti almıyor. İçerideki oyuncaklar için kredi yükletebileceğin bir kart alıyorsun. Her oyunun kredisi farklılık gösteriyor ve 1 kredi: 2,00 TL olarak ücretlendiriliyor.