Çocuklarda Mastürbasyon Normal mi?

Çocuklarda mastürbasyon aileleri endişelendiren ve kalabalık bir ortamdayken çocuğun girişimde bulunması halinde yüz kızartıcı bulunan bir eylem. Fakat küçük çocuklarda mastürbasyon bu kadar korkulacak ya da utanılacak bir şey mi?

Çocukta mastürbasyon ne zaman başlıyor, hangi sebepler buna yol açıyor? Mastürbasyon yapan çocuğa nasıl bir yaklaşımda bulunmak gerek? Hadi, bilmen gerekenlere geçelim!

Çocukta mastürbasyon nedir?

Çocuğun cinsel organını eliyle ya da sürtünerek uyarması ve kendini rahatlatması durumuna çocukluk dönemi mastürbasyonu deniyor.

Çocuklarda mastürbasyon ne zaman başlar?

3 yaş mastürbasyonun en sık görüldüğü dönem, çünkü çocuklar bu süreçte kendi bedenlerini ve cinsel organlarını merak ettikleri bir evreye giriyorlar. Bedeni keşfetmeye yönelik olarak gerçekleşen bu durum, çocuğa tamamen fizyolojik bir haz veriyor. “3 yaşındaki kızım kendini kasıyor.” gibi şikayetlerin yaygın görülmesi de bundan. Çocukta mastürbasyon, 3-6 yaş aralığında normal karşılanmakla birlikte genellikle uyku öncesi zamanlarda görülüyor.

Bu dönemi iyi öğren: 3 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Atlatılır?

Bebeklerde mastürbasyona dikkat!

Erken dönemde bebeklerde sürtünme yoluyla başlayan mastürbasyon durumu da söz konusu olabiliyor. “Bebeğim mama sandalyesine sürtünüyor.” ya da “Bebeğim yastığa sürtünüyor.” diye endişelenip doktora giden pek çok anne var.

Bebeklikte başlayan mastürbasyon ilerleyen dönemlerde de sıklıkla devam ediyorsa pedagoga gitmekte fayda var. Yani, bu noktada önemli olan çocuğun mastürbasyona ne zaman başladığı değil; buna ne kadar ihtiyaç duyduğu, ne sıklıkla yaptığı ve ne kadar süredir devam ettiği.

Çocuğun mastürbasyon yaptığı nasıl anlaşılır?

Mastürbasyon yapan çocukta;

 • Tekrar eden ileri-geri ya da dairesel hareketler,
 • Dikkati çevreden koparıp kendine verme,
 • Terleme,
 • Kızarma,
 • Sık nefes alma,
 • Uyarıları fark etmeme gibi belirtiler görülebilir.

Eğer çocuğun sessizleştiyse ve sürtünür şekilde tekrar eden hareketler yapmaya başladıysa bu, mastürbasyonun başlangıcı olabilir. Ancak bu davranışını fark edip de çocuğunu durdurmaya çalışırsan onun mastürbasyona daha çok bağlanmasına neden olabilirsin.

Çocuklar neden mastürbasyon yapar?

Cinsel organına dokunmanın haz verdiğini keşfeden çocuk, hoşuna giden bu davranışı tekrarlama eğilimi gösterebilir. Bir yetişkin olarak çocuğunun mastürbasyon yapmasını utanç verici ya da rahatsız edici bulabilirsin ancak bu durum son derece normal. Çünkü bu, çocuğunun cinsel gelişiminin bir parçası ve çoğunlukla altında, hazla birlikte gelen rahatlama hissi yatıyor.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, bebeklerde mastürbasyonun parmak emmekten farklı bir eylem olmadığını söylüyor. Çocuk mastürbasyonu yetişkinlerde olduğu gibi cinsel istek ya da uyarılmışlık halinden kaynaklanmıyor. Bu nedenle bebeklikte başlayan mastürbasyon cinsel bir anlam taşımıyor.

Prof. Dr. Fatih Ünal, genital bölgede tahrişe yol açan bir hastalığın da uyarıyı başlatabileceğini söylüyor. Kaşıntı hissiyle genital bölgesine dokunup bundan haz alan çocuk, iyileştiğinde de mastürbasyona devam edebiliyor.  

Duygusal bir problem söz konusu olabilir!

Sağlıklı bir keşfetme sürecinden bahsettiğimizde çocuklarda mastürbasyonun normal olduğunu belirttik. Ancak çocuğun bu davranışı, kendisini sosyal çevresinden soyutlayacak şekilde süreklilik haline getirdiyse bir problem söz konusu olabilir. Çünkü çocuklarda mastürbasyon bir kaçış ya da rahatlama yöntemi haline geldiği için de yapılabiliyor. Sağlıklı bir keşfetme sürecinin dışında küçük çocuklarda mastürbasyona yol açan etkenler neler, bakalım:

 • Anne ve baba ile yeterince zaman geçirememek,
 • Çevresinde ilgisini çekecek yeterli uyaranın bulunmaması,
 • Kardeş doğumu,
 • Kendini güvende hissetmemek,
 • Anne ile baba arasında yaşanan problemler,
 • Depresif ya da kaygılı olmak.

Mutlaka oku: Çocuk Psikolojisi Hakkında 7 Çarpıcı Gerçek

Çocuklar okulda mastürbasyon yapma davranışında da bulunabiliyorlar. Eğer çocuğun;

 • Sınıfta yapılan bir etkinlik yerine, mastürbasyon yapıyorsa,
 • Oyun saatlerinde arkadaşlarından kopuksa ve kendi bedeniyle ilgileniyorsa,
 • Evde sürekli bir köşede kendi bedeniyle ilgileniyor ve çevresine karşı ilgisizse bu durum bir keşiften ziyade, duygusal bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Akademisyenanne'den tavsiyeler: 11 Soruda Çocuklarda Cinsel Eğitim

Mastürbasyon yapan çocuğa nasıl davranılmalı?

Çocuklar mastürbasyonu odalarında yalnız başınayken yapabilecekleri gibi kalabalık ortamlarda da yapabiliyorlar. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinde çocuğuna kızmamalı, onu utandırıp kafasının karışmasına ve suçluluk duymasına yol açmamalısın.

Peki, çocuğunu mastürbasyon yaparken gördüğünde ne yapmalısın?

 • Öncelikle çocuğunun bunu kendini rahatlatmak için yaptığını unutmamalısın. Çünkü sevildiğini ve güvende olduğunu hissettikçe kendini rahatlatma ihtiyacı azalacaktır.
 • Çocuğunun mastürbasyon yaptığını fark ettiğinde ona sert tepki göstermemeli ya da bu davranışı nedeniyle cezalandırmamalısın. Bu, ilerleyen yıllarda çocuğunun cinsel yaşamında olumsuz etkiler yaratabilir.
 • Çocuğunu mastürbasyona karşı korkutmamalısın. Uzman Psikolog Seniha Naşit Gürçağ, yapılan araştırmalara göre, ceza verme ya da korkutma gibi yöntemlerin çocuklarda mastürbasyonu azaltmayıp artırdığını söylüyor.
 • Çocuğunun kalabalık bir ortamda mastürbasyon yaptığını fark edersen onu azarlamak yerine, bunun özel bir davranış olduğunu ve herkesin içinde yapmaması gerektiğini söylemelisin. Hatta kısa bir süre kontrol etmek üzere, odasına da yönlendirebilirsin.
 • Çocuğunun dikkatini başka bir konuya yönlendirmeli ve ona daha fazla zaman ayırmalısın. Birlikte aktivitelerde bulunmak ve oyunlar oynamak mutlaka işe yarayacaktır.
 • Çocuğunun genital bölgesinde herhangi bir rahatsızlığının olmadığından emin olmalısın. Ebeveynler tarafından genital bölgede kaşıntıya yol açan rahatsızlıklar da mastürbasyonla karıştırılabiliyor.
 • Aşırı mastürbasyon durumunda çocuğunun cinsel bölgesinde tahriş meydana gelebilir, onu yakından izlemende fayda var.

Uzm. Psk. Dan. Özlem Mumcuoğlu, çocuğuna beden sınırı ile ilgili bilmesi gerekenleri, nasıl anlatabileceğini anlattı!

Kaynakça ve İleri Okuma

 • Murkoff, H., Hathaway S., Arlene Eisenberg. Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler? Dile Tunalı (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2005.
 • Altmann Remer, T., Shelov, P., Steven. Bebek ve Küçük Çocuk Bakımı. Cengizhan Elmas (Çev.). Ankara: İmge Kitabevi, 2015.