Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Neler?

Hamilelikte doğru beslenme hem sen hem de bebeğin için çok önemli. Eğer kötü ve düzensiz bir beslenme alışkanlığına sahipsen bebeğin gerektiği kadar kilo almayabilir, gelişimi de bu durumdan olumsuz etkilenebilir.

Hem bebeğinin sağlıklı kilo almasını sağlamak hem de kendi bedenine bir iyilik yapmak için beslenme düzenine eklemen gereken bazı besinler var. Hadi bakalım, hamilelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler ve bebeklere kilo aldırmanın yolları nelermiş?

Süt ve süt ürünleri

“Hamilelikte süt içmek bebeğe kilo aldırır mı?” sorusuna cevap verelim. Aslında tek başına süt tüketmenin yetişkinler için hiçbir yararı yok. Ancak peynir, yoğurt ve kefir gibi ürünler kalsiyum, protein ve probiyotikler içerir. Bu ürünler hem senin vücudun hem de bebeğinin kilo alması ve sağlıklı gelişimi için faydalıdır. Bu yüzden anne karnında bebeğe kilo aldıran yiyecekler arasında.

Her gün bir öğününün yanına 1 kase yoğurt koymak, ara öğün olarak kefir tüketmek, kahvaltılarda peynir tüketmek gebelikte bebeklerin kilo alması için uygun olacaktır.

Yumurta

Anne karnında bebek gelişiminde proteinlerin yeri çok büyük biliyorsun. Yumurta da en büyük protein kaynaklarından birisi. Ayrıca içerisinde bebeğin için faydalı olan folik asitleri de barındırıyor.

Yumurtayı haftada ortalama 3 kez tükettiğinde bebeğinin hem yukarıda bahsettiğimiz besin öğelerinden yeterince faydalanır hem de kilo alım hızı artar.

Meyveler

Gebelikte muz bebeğe kilo aldırır mı

Gebelikte bebeğe kilo aldıran meyveler hakkında da konuşalım. Özellikle mevsiminde meyveler tüketirsen, bu ürünlerde bulunan vitaminlerden doğru şekilde faydalanman için önemli. Meyvelerin içinde bol bol C vitamini, lifler ve antioksidanlar bulunur. Bunlar özellikle kış aylarında hastalanmanı engeller, sindirim sistemini düzenler ve kilo alımını da dengeler. Meyve yediğinde dolayısıyla bu faydalı besin ögelerinden bebeğin de yararlanır.

Meyvelerle alakalı en çok merak edilen sorulardan biri de “Gebelikte muz bebeğe kilo aldırır mı?” oluyor. Muz, potasyum açısından çok zengin ve 1 porsiyonu yaklaşık 105 kcal içeriyor. Dolayısıyla günde bir adet muz tüketirsen bebeğinin kontrollü bir şekilde kilo almasına yardımcı olabilirsin. Ancak kabızlık gibi bir etkisi olabileceğinden fazla tüketmemende fayda var.

Oku bakalım: Hamilelikte Kabızlık İle Başa Çıkma Rehberi

Et ve et ürünleri

Beyaz ya da kırmızı fark etmez, tüm et ürünleri yoğun şekilde protein içerir. Protein, yukarıda da bahsettiğimiz gibi anne karnında bebeğe kilo aldıran besinlerin en önemlisi. 100 gram etten 20 gram protein depolarsın. Et ürünleri bu yönüyle hamileyken bebeğe kilo aldıran yiyeceklerin başında geliyor. Bu yüzden haftada 3 kez et ürünü tüketebilirsin. Ancak balık tüketimi konusunda biraz temkinli olmalısın. Bu durumdan bahsettik.

Bu arada gebeliğin sonlarına doğru protein alımını arttırabilirsin. Çünkü artık senin de bebeğinin de daha fazla kaloriye ihtiyacı olacak. Bu yüzden son aylarda bebeğe kilo aldırıcı besinler arıyorsan et ve et ürünlerini tüketmeye özen göstermelisin.

Detaya girelim: Hamilelikte Et Yemek: Nasıl, Ne Kadar ve Neden Yemelisin?

Avokado

anne karnında bebeğe kilo aldıran şeyler

Son yılların parlayan yıldızı avokado, içerdiği çok besleyici yağlarla tam bir şifa deposu. Anne sütüne en yakın yağları içerdiği söylenen avokado bunun dışında; potasyum, magnezyum ve fosfor gibi çok faydalı diğer bileşenlere de sahip.

Tüm bu özellikleri ile avokado, gebelikte bebeğe kilo aldıran yiyecekler içinde yer alıyor. Ayrıca bebeğinin cilt ve göz sağlığı ile beyin gelişimi için bu gıdayı tüketmeni öneririz.

Anlattık: Hamilelikte Magnezyum Kullanımı Hakkında Bilmen Gerekenler

Ceviz

Hamilelikte bebeğe kilo aldıran besinlerden bir diğeri de ceviz! Ceviz, tam bir Omega-3 deposu. Dolayısıyla her gün 3-4 çiğ ceviz tüketirsen bebeğinin sağlıklı yağlardan faydalanmasını ve doğru bir şekilde kilo almasını sağlarsın. Ayrıca beyin gelişimi için de katkı sağlamış olursun.

Cevizin senin vücudun üzerindeki etkisi de çok büyük. Tok kalmanı sağlar ve ihtiyacın olan E vitaminini vücuduna temin eder.

Bebeğinin Zeka Gelişimini Desteklemek İçin Hamilelikte Nasıl Beslenmelisin?

Ispanak

C vitamini, demir ve folik asit açısından zengin olan ıspanak, bebeğinin omurga gelişimi için çok faydalı. Ayrıca bu besin öğeleri sayesinde sağlıklı kilo almasını sağlıyor. Sonbahar aylarına doğru raflarda yerini almaya başlayan ıspanağı bol bol tüketmeni öneririz.

Diyetisyen Müge Şafak Özyurt'un da söyleyecekleri var!

Tahıllar

Tahıllar karbonhidrat açısından zengin besinlerdir. Karbonhidrat ne kadar kulağa korkutucu gelse de insan vücudunun bu besin değerine de ihtiyacı vardır. Ancak tahıllar içerisinden de doğru olanları seçmek önemli.

Hem senin günlük kalori ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılaman hem de bebeğinin karbonhidrat ve lif ihtiyacını karşılayabilmen için tam buğday ürünleri, kepekli makarnalar, yulaf ürünleri ve kinoa tüketebilirsin.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği; demir, magnezyum ve çinko açısından çok zengin bir yemiş çeşidi. İçerisindeki tüm bu bileşenler hamile annelerin ve anne karnındaki bebeklerin sağlığı ve doğru kilo alımı açısından çok önemli. Bu nedenle gebelikte bebeğe kilo aldıran besinler arasında kabak çekirdeği de yer alıyor. Bu yemişi ara öğünlerine ekleyebilirsin.

Gebelikte maden suyu bebeğe kilo aldırır mı?

Maden suyunun herhangi bir kalorisi ve besin değeri olmadığı için hamileyken bebeğe kilo aldıran besinler arasında yeri yok. Eğer hamilelikte maden suyu tüketimiyle alakalı soruların varsa yazımıza bakabilirsin.

Hamilelikte Maden Suyu ve Soda İçilir mi? Faydaları Neler?

Hamilelikte çok su içmek bebeğe kilo aldırır mı?

Hamilelikte su tüketimi çok önemli. Gün içerisinde muhakkak en az 2 litre tüketmen lazım. Ancak bunun kilo alımını arttırmayla herhangi bir ilgisi yok. Tabii bu yüzden su alımını azaltmamalısın.

Bir günü hangi besinlerle tamamlaman ve hamileyken neler yemen gerektiğini anlattık!

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.