Hamilelikte Maden Suyu ve Soda İçilir mi?

Maden suyu ve soda, hepimizin severek tükettiği ve özelikle yemeklerin üstüne içildiğinde rahatlamamızı sağlayan içeceklerden. Ama bu içecekleri tüketmek hamilelik söz konusu olduğunda kafada soru işaretleri oluşturabiliyor.

“Hamilelikte maden suyu ve soda içilir mi?” soruna yanıt verebilmek için sana bu yazıyı hazırladık. Okuyup öğrenebilirsin.

Soda ve maden suyu arasındaki farkı öğrenelim

Soda ve maden suyunun, çoğunlukla aynı şey olarak düşünülüyor. Ancak bu iki içecek arasında birçok fark var.

Soda; içme suyuna bikarbonat ve karbondioksit eklenerek oluşturuluyor. Yani suyun içerisine gazlar eklenerek oluşturulan yapay bir içecek. Maden suyu ise tamamen doğal, yeraltı sularından elde ediliyor ve içerisinde birçok mineral barındırıyor.

İkisi arasındaki tek ortak özellik, mide rahatlatıcı etkileri olması. Sodanın bundan başka ciddi bir faydası yok ama maden suyu için aynı durum geçerli değil. Maden suyu içerisinde barındırdığı;

  • Magnezyum,
  • Kalsiyum,
  • Demir,
  • Sodyum gibi maddelerle vücudun mineral ihtiyacını karşılayabiliyor. Terle vücuttan atılan tuzların yerini doldurabiliyor.

Ancak bu iki içeceğin de tansiyon hastaları tarafından tüketilmemesi gerekiyor.

Önemli bilgiler burada: Hamilelikte Tansiyon Düşüklüğü ve Yüksek Tansiyon Hakkında Her Şey!

Hamilelikte soda içilir mi?

Soda, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yapay bir içecek. Ancak sana ya da bebeğine herhangi bir faydası ya da zararı olmaz. Yalnızca hazımsızlık problemini hafifletmek için sana fayda sağlar. Hamilelikte sodanın faydaları yalnızca bu kadardır.

Yeri gelmişken "Gebelikte mide yanmasına soda iyi gelir mi?" sorusuna yanıt verelim. Besin kaynaklı bir mide yanması söz konusuysa soda, anlık rahatlama sağlayabilir ancak şişkinlik yaratabileceğini unutmamalısın.

Anneysen anneleri yorumlarını aktarmış, hadi oku: Hamileliğin ilk aylarında soda içilir mi?

Hamilelikte ne kadar soda içilebilir?

Hamilelikte soda içmeyi günde 1 bardak ile sınırlamalısın. İçinde aroma olan, katkı maddeli ve renklendirici içeren sodalardan uzak durmalısın. Ayrıca hamileyken soda içmeyi mümkün olduğunca hazımsızlık sorunu yaşadığında tercih etmelisin.

Hamilelikte maden suyu içilir mi?

Halk arasında gebelikte maden suyu içmenin bebeğe zarar vereceği düşünülüyor. Hatta öyle ki “Maden suyu bebekte gaz yapar mı?” diye merak eden anne adayları bile var. Ancak maden suyu, içerdiği mineraller sayesinde hem hamileler hem de bebek için gayet faydalı bir içecek. Anne adayları maden suyu tüketerek kalsiyum, magnezyum, iyot, selenyum, flor gibi maddeleri vücutlarına alıp faydalanabilirler.

Hadi bak: Hamilelikte Mide Yanması ile Başa Çıkma Rehberi

hamileler soda içebilir mi

Hamilelikte maden suyunun faydaları

  • İçeriğindeki sülfat sayesinde mideyi rahatlatır ve hazmı kolaylaştırır.
  • Magnezyum sayesinde krampları, kas gerilmelerini hafifletir.
  • Diş ve kemik sağlığına katkıda bulunur.

Bunları bilmelisin: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

Hamilelikte ne kadar maden suyu içilebilir?

Maden suyu tüketimi için uzmanların önerdiği miktar günde 1-2 bardak. Biliyorsun, her şeyin fazlası zarar! Bu nedenle hamilelikte maden suyu tüketimini bu sınırda tutmalısın.

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş:

Bu içerikte yer alan bilgiler hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez.