Hamilelikte Bitki Çayı İçilir mi, Hangi Çaylar Güvenli?

Söz konusu hamilelik olunca şifa bulmak için içtiğin bitki çayları vücudun için zararlı olabilir. Bu nedenle hamilelikte bitki çayı içilir mi, hamilelerin içebileceği bitki çayları hangileri gibi soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsin.

Bu yazıda hamilelikte içilmemesi gereken bitki çaylarından, güvenle içebileceklerine kadar hepsinden tek tek bahsettik. Hadi oku!

Bu arada başlamadan uyarı da yapalım. Tüm bu bahsettiğimiz çayları tüketmeden önce en doğru bilgiyi almak için doktoruna danışmalısın.

Hamilelikte hangi bitki çayları içilir?

Çay ya da kahve sevmeyen, hafif nezle ve soğuk algınlığı gibi durumlarda ilaç kullanması zor olan hamileler bitki çaylarından medet umuyorlar. Ancak hamilelikte bitki çaylarından bazıları ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle tüketip tüketmemen gereken bitki çaylarını iyi bilmen gerekiyor. Hamileler hangi bitki çaylarını içebilir, senin için listeledik.

Hamilelikte yeşil çay

Yarattığı detoks etkisiyle günlük hayatta en çok tüketilen çaylardan biri. Peki hamileler yeşil çay içebilir mi? Abartılmadığı sürece yeşi çay hamilelikte tüketilebilir. Sağlığı destekleyici ve antioksidan bakımından çok zengin olan yeşil çayı günde en fazla 3-4 fincan tüketmek gerekiyor.

Hamilelikte çay tüketimi de dikkat edilmesi gereken bir konu. Detayları burada anlattık: Hamilelikte Kahve ve Çay Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte kekik çayı

kekik çayı hamilelikte zararlı mı

Hamilelikte içilen bitki çaylarının en sevilenlerinden biri kekik çayı. Bu nedenle anne adaylarının aklına gelen ilk sorulardan biri, kekik çayı hamilelikte zararlı mı, oluyor. Mide ve şişkinlik sorunlarına iyi gelen kekik çayını çok sık olmamak şartıyla tüketmende hiçbir sakınca yok.

Uzmanlar hamilelikte kekik çayı tüketiminin haftada 2-3 fincanla sınırlanması gerektiğini söylüyorlar. Çok sık tüketildiği takdirde kekik çayı rahimsel problemlere yol açabiliyor.

İleride ihtiyacın olacak: Emziren Anne Çayları: Süt Yapan Çaylar Hangileri?

Hamilelikte rezene çayı

Bu konuda en çok merak edilenlerden biri de hamileler rezene çayı içebilir mi, sorusu. Rezene yatıştırıcı etkisi ve gaz sorunlarına iyi gelmesi nedeniyle sevilen çaylardan birisi. Hamilelikte rezene çayı haftada 2-3 kez içildiğinde ciddi bir sorun oluşturmaz.

Rezene çayı emziren annelerin de tercih ettiği bir çay. Çünkü rezenenin süt artırıcı özelliği olduğu düşünülüyor.

Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi

Hamilelikte kuşburnu çayı

Hamilelikte kuşburnu çayı içilir mi

Hamilelikte kuşburnu çayı içilir mi, cevap verelim. Bol miktarda C vitamini içeren kuşburnunu günde 1 bardakla sınırlı olmak üzere tüketebilirsin. Hamilelikte grip için hangi bitki çayı içilir, diye merak ediyorsan sana en iyi gelecek şeylerden biri de kuşburnu olacaktır. Hem bağışıklık sistemine olan etkisi hem de öksürüğe iyi gelmesiyle tam bir şifa bitkisi.

Hamilelikte melisa çayı

Yine sakinleştirici ve spazm azaltıcı etkisi ile melisa çayı da sevilen bitki çayları arasında. Hamilelikte melisa çayı da dikkat edilerek içilebilecek çaylardan birisi.

Gebelikte ıhlamur çayı

Hamileler ıhlamur çayı içebilir mi konusuna değinelim. Günde 1 bardak olmak suretiyle ıhlamur çayı içmenin herhangi bir sakıncası yok. Öksürük, boğaz ağrısı, grip, uykusuzluk gibi sorunlara iyi gelen ıhlamur, hamilelikte içilebilen bitki çayları arasında.

Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları

Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları

Gebelikte bazı bitki çayları düşüğe bile neden olabilecek kadar etkili, ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle bu çayları bilmek ve tüketimlerini sınırlamak gerekiyor. Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları İbrahim Saraçoğlu tavsiyesiyle karşında!

Hamilelikte papatya çayı

Sakinleştirici bir etkisi olduğu ve uykusuzluğa iyi geldiği için hamileler papatya çayı içebilir mi, sorusu en merak edilenlerden biri. Düşüğe neden olan bitkilerden olduğu için hamilelikte içilmemesi gereken çayların başında papatya geliyor. Rahim kasılmalarına yol açtığı için özellikle hamileliğin ilk 3 ayında papatya çayının tüketilmemesi öneriliyor.

Hamilelikte adaçayı

Vücutta östrojen artışına neden olduğu için hamilelikte adaçayı düşüğe neden olan bitki çaylarından biri. Özellikle gebeliğin ilk aylarında adaçayı tüketmek daha riskli.

Aklında olsun: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

Hamilelikte nane çayı

Rahim kasılmalarını artırabildiği ve düşüğe yol açabildiği için nane çayı da gebeliğe son veren bitkiler arasında. Bu yüzden erken dönemde içilmemesi tavsiye ediliyor.

Hamilelikte hibiskus çayı

Ekşi çay olarak da bilinen hibiskus çayı hamilelikte içilir mi, diye de merak edebilirsin. Düşüğe yol açtığı düşünüldüğünden ve aşırı miktarda tüketildiğinde zehirleyici bir etki gösterebildiği için gebelikte hibiskus çayı tüketilmesi de önerilmiyor.

Östrojen seviyesini düşürdüğü bilindiği için emziren annelerin de hibiskus çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekiyor.

Bu makaleyi arkadaşlarınla paylaş: