Hamilelikte Bitki Çayı İçilir mi, Hangi Çaylar Güvenli?

Söz konusu hamilelik olunca şifa bulmak için içtiğin bitki çayları vücudun için zararlı olabilir. Bu nedenle hamilelikte bitki çayı içilir mi, hamilelerin içebileceği bitki çayları hangileri gibi soruların cevaplarını merak ediyor olabilirsin.

Bu yazıda hamilelikte hangi bitki çayları içilir, hangileri zararlı hepsinden tek tek bahsettik. Hadi oku!

Bu arada başlamadan uyarı da yapalım. Tüm bu bahsettiğimiz çayları tüketmeden önce en doğru bilgiyi almak için doktoruna danışmalısın.

Hamileler hangi bitki çaylarını içebilir?

Çay ya da kahve sevmeyen, hafif nezle ve soğuk algınlığı gibi durumlarda ilaç kullanması zor olan hamileler bitki çaylarından medet umuyorlar. Ama bahsettiğimiz gibi hamilelikte bitki çaylarından bazıları sağlığın açısından zararlı olabilir. Bakalım hamilelikte içilen bitki çayları hangileri?

Kekik çayı

Hamilelikte kekik çayı tüketiminin haftada 2-3 fincanla sınırlanması öneriliyor. Mide ve şişkinlik sorunlarına iyi gelen kekik çayını bu sıklıkla tüketebilirsin.

İleride ihtiyacın olacak: Emziren Anne Çayları: Süt Yapan Çaylar Hangileri?

Kuşburnu çayı

Hamilelikte kuşburnu çayı içilir mi, cevap verelim. Hamilelikte kuşburnu çayı, günde 1 bardakla sınırlı olarak içilebiliyor. Bol miktarda C vitamini içeren ve bağışıklık sistemine olumlu etkisi olduğu düşünülen kuşburnu çayının öksürüğe de iyi geldiği söyleniyor.

Rezene çayı

Bu konuda en çok merak edilenlerden biri de hamilelikte rezene çayı içilir mi sorusu. Rezene yatıştırıcı etkisi ve gaz sorunlarına iyi gelmesi nedeniyle sevilen çaylardan birisi. Hamilelikte rezene çayı haftada 2-3 kez içildiğinde ciddi bir sorun oluşturmaz.

Rezene çayı emziren annelerin de tercih ettiği bir çay. Çünkü rezenenin süt artırıcı özelliği olduğu düşünülüyor.

Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi

Ihlamur

Hamileler ıhlamur çayı içebilir mi konusuna değinelim. Yine günde 1 bardak olmak suretiyle ıhlamur çayı içmenin herhangi bir sakıncası yok. Öksürük, boğaz ağrısı, uykusuzluk gibi sorunlara iyi gelen ıhlamur, hamilelikte içilebilen bitki çayları arasında.

Melisa çayı

Yine sakinleştirici ve spazm azaltıcı etkisi ile melisa çayı da sevilen bitki çayları arasında. Hamilelikte melisa çayı da dikkat edilerek içilebilecek çaylardan birisi.

Hamilelikte içilmemesi gereken bitki çayları

Gebelikte bazı bitki çayları düşüğe bile neden olabilecek kadar etkili, ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle bu çayları bilmek ve tüketimlerini sınırlamak gerekiyor. Bakalım hamilelikte içilmemesi gereken çaylar hangileri?

Adaçayı

Hamilelikte adaçayı, tüketilmesi en tehlikeli çaylardan birisi. Gebelikte adaçayı, vücutta östrojen artışına neden olduğu için düşüğe neden olma riski var. Özellikle hamileliğin ilk aylarında adaçayı tüketmek daha riskli. Bu nedenle hamilelikte içilmemesi gereken bitki çaylarının başında adaçayı geliyor.

Aklında olsun: Hamilelikte Alınması Gereken Vitamin ve Mineraller

Papatya çayı

Sakinleştirici etkisi ile özellikle uykusuzluk sorunu ile mücadele eden papatya çayı, rahim kasılmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden özellikle hamileliğin ilk 3 ayında papatya çayının tüketilmemesi öneriliyor.

Nane çayı

Yine papatya gibi nane çayı da rahimde kasılmaları arttırabilir. Bu yüzden erken dönemde içilmemesi tavsiye ediliyor.