Bhcg (Beta-HCG) Nedir, Neden Önemlidir?

Hamilelik öncesinde ve esnasında vücudunda faal olacak hormonlardan biri, Beta HCG! Gel bakalım gebeliği tespit etmek için önemli olan Bhcg hormonu ne işe yarar, yüksekliğinde ve düşüklüğünde neler yaşanır?

Beta HCG nedir?

Aslında söz konusu hormonumuzun ismi aslında HCG’dir. Ancak bu hormonun alfa ve beta olmak üzere iki türü vardır. Gebelikte aranan hormon beta olduğu için Bhcg, Beta HCG gibi isimler de alır.

Beta HCG (beta human chorionic gonadotropin), vücutta gebeliğin oluşması ile ortaya çıkan ve hamile kalınıp kalınmadığını gösteren hormonlardan biridir. Kan ve idrar gebelik testlerinde varlığı aranan hormon budur.

Bunlara bak: Evde Yapılan Hamilelik Testleri Hakkında Her Şey!

Gebelik oluştuğunda HCG hormonu, önce kanda, sonra ise idrarda artmaya başlar. Kanda çok daha net bir şekilde tespit edilebilir. İşte bu yüzden hamilelik testleri içinde daha kesin sonucu kan testi verir. Kanda Bhcg oranı her zaman ayrıntılı bir şekilde incelenebilir.

Beta HCG hormonu, gebelik oluştuğunda kanda çok hızlı bir şekilde yükselir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında hızı yavaşlar, sabit bir hal alır. Gebeliğin sonlarında ve doğum sonrasında ise yavaş yavaş düşer ve hamilelikten önceki halini alır. Bu yüzden kandaki Bhcg değerleri sayesinde gebelik haftası da tespit edilebilir.

İhtiyacın olacak: Hafta Hafta Hamilelik

Beta HCG’nin görevi nedir?

Bhcg’nin görevi, progesteron hormonunun salgılanmasını desteklemek ve bebeğin rahim içerisine tutunmasını sağlamaktır.

Bhcg ne zaman yükselir?

Beta HCG hormonunun yüksekliğinin en büyük sebebi çoğunlukla hamileliktir. Ama aşağıdaki durumlarda da hormonun yükselmesi görülebilir:

Beta HCG hormonunun düşmesi ne anlama gelir?

Gebelik başladığında beta HCG değerleri hızla yükselir ve her 2 günde 1 önceki oranının yaklaşık 2 katına ulaşır. Bu süreçte Bhcg’nin yavaş artması veya hatta düşmesi, düşük ve boş gebelik durumlarını düşündürebilir. Bu da daha ciddi bir kontrol sürecine girilmesini gerektirir.

Bhcg testi nedir, nasıl yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kan ve idrar ile yapılan gebelik testleri beta-HCG hormonunu saptamaya çalışır. Ama kanda gebelik testi ile beta HCG hormonunun oranlarını doğru şekilde ölçmek ve en gerçekçi cevabı almak mümkündür. Yani şunu söyleyebiliriz ki özellikle erken dönemde evde yapılan gebelik testlerinin yerine kan tahlili yaptırarak daha doğru sonuca ulaşabilirsin.

Adet döneminin birkaç gün gecikmesinden sonra beta HCG testi yaptırabilirsin. Testi yaptırabilmen için herhangi bir özel duruma gerek yok; aç, tok ve günün herhangi bir diliminde kan vererek işlemi gerçekleştirebilirsin. Bhcg sonucu, 1 saat içinde çıkacaktır.

Hamile olmayanlarda beta Hcg değerleri 0-10 mlU/ml’dir. Yani verdiğin kanda beta Hcg 0.1 veya Bhcg 1.20 gibi sonuçlar görürsen, hamile olmadığını anlayabilirsin. Çok merak ettiğin “Bhcg kaç olursa hamile olunur?” sorusuna da cevap verelim. Hamile olduğunu söyleyebilmemiz için HCG hormonu değerinin kanda en az 10 mlU/ml veya üzerinde görülmesi gerekir.

Bunlara da bak: Hamile Olduğunun 11 Erken İşareti!

Gebelikte beta Hcg değerleri nasıl olur?

Aşağıdaki hamilelik haftasına göre beta Hcg değeri tablosundan, beta hcg normal değerlerini görebilirsin.

Hamilelik haftası Beta Hcg değerleri
Hamileliğin 3. haftası 10-50 mlu/ml
Hamileliğin 4. haftası 5-425 mlu/ml
Hamileliğin 5. haftası 20-7300 mlu/ml
Hamileliğin 6. haftası 1,080-56,000 mlu/ml
Hamileliğin 7.-12. haftası 7,650-290,000 mlu/ml
Hamileliğin 13.-16. haftası 13,300-250,000 mlu/ml
Hamileliğin 17.-24. haftası 4,000 – 165,000 mlu/ml
Hamileliğin 25.-40. haftası 3,640 – 117,000 mlu/ml

Beta Hcg ikiz gebelikte hangi oranlarda görülür?

Çoğul gebelikler söz konusu olduğunda vücuttaki Bhcg miktarı artar ve bu kan tahlilinde yüksek bir şekilde görülür. Ancak bunun boş gebelik gibi durumlarla karıştırılmaması için muhakkak ultrason incelemeleri yapılmalıdır.

Bilmediğin kalmasın: İkiz Gebelik Hakkında Her Şey!

Kaynaklar:

Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler?-Heidi Murkoff