Bebek Maması Markaları: Anne Sütüne En Yakın Mama Hangisi?

Bebeğine anne sütünün yanında mama takviyesi de yapmak istiyorsun ya da bazı sağlık sorunların nedeniyle sadece mama vermen gerekiyor. Kafanda da "En iyi bebek maması hangisi?" "Doktorların önerdiği anne sütüne en yakın mama hangisi?”, “Hangi yenidoğan bebek maması daha zengin içeriklere sahip?" gibi açıklama bekleyen birçok soru var. Senin için hem bu soruları cevaplandırdık hem de en iyi mama olmaya aday ürünleri inceledik, hadi başlayalım!

Bebek maması çeşitleri

Piyasada 3 tür bebek maması bulunuyor.

Yenidoğanlar için bebek mamaları

Besin dengesi ve sindirim kolaylığı sağlamak için anne sütüne benzetilmiş mamalardır. 

Gazlı bebekler için özel mamalar

Eğer bebeğinin gaz ve kabızlık gibi sindirim problemleri varsa bu sorunlara özel üretilmiş olan bebek mamalarını kullanabilirsin. Bu mamaların yapılarındaki proteinler küçük parçalar halindedir ve prebiyotik lifler içerirler. 

Protein hidrolizatlı mamalar

Bebeğinin inek sütü proteinine alerjisi varsa bu mamaları tercih edebilirsin. Sindirimleri kolay olan bu mamaların alerjik tepkiye yol açma ihtimalleri yoktur. Doktorun da bu konuda sana en doğru alternatifi önerecektir. 

Alerji konusuna açıklık getirelim: 6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

Ayrıca bu türlerin dışında piyasada;

  • Prematüre,
  • Kusma & reflü,
  • İshal & laktoz intoleransı gibi durumlara özel bebek mamaları da bulunuyor. 

Bütçene ve kullanım kolaylığına göre de mamaları 2'ye ayırabiliriz:

Toz mamalar

Suyla karıştırarak kullanabileceğin mama türüdür.

Kullanıma hazır mamalar

Bu mamalar herhangi bir ekleme yapmadan, bulunduğun her yerde bebeğini kolayca besleyebilme imkânı verir. İçime hazırdırlar. Kapağını açıp biberona aktarıp bebeğine hemen verebilirsin, ısıtmak istersen sıcak suyun içinde bekletip ılıtabilirsin. 

Hatırlatma!

Mama alırken dikkat etmen gerektiğini düşündüğümüz iki noktaya değinmek istiyoruz.

  • Tarihi geçmiş mamaları alma! Bu mamaların kalitesinden emin olamazsın.

  • Alırken kutunun durumunu da göz önünde bulundur! Bir yerinden sızıntı yapan, paslı ya da hasarlı kutulardaki mamalar pek güvenli olmayabilir. Teneke kutuları özellikle kontrol etmelisin.

  • Kullandığın mamanın ilave şeker, maltodekstrin ve nişasta içermemesine dikkat etmelisin.

en iyi bebek maması markaları

Bebek Mamaları Markaları

Piyasada bulunan mama çeşitleri arasında hangisini seçeceğine, bebeğinin özelliklerini ve bütçenin durumunu değerlendirerek karar verebilirsin.

Peki, mama markalarının adları nelerdir ve neler içerirler? En iyi bebek maması hangisi? Bu sorularının cevabı için bebeğinin 0-6 ay aralığında beslenmesine uygun mama markalarıyla ilgili bilgileri topladık. Daha anlaşılır olması içinse anne sütüne en yakın mamaların sahip olması gereken içeriklere ve bunların işlevlerine değindik!

  • Uzun zincirli pufa: Bebeğinin beyin sağlığını, göz gelişimini, bağışıklık ve sinir sistemini destekler.
  • Prebiyotik lifler ve postbiyotikler: Prebiyotikler bağırsaklardaki yararlı bakterileri besler ve bu bakterilerin sayısını arttırır. Böylece zararlı bakteriler azalır ve bağışıklık sistemi daha da güçlenir. Prebiyotik lifler aynı zamanda bebeğin kakasının daha yumuşak olmasını sağlar. Postbiyotikler bağışıklık sisteminin gelişimi için bağırsakta faydalı bakteri oluşmasını ve üremesini teşvik ederler. Hastalıklara sebep olan zararlı bakterilerin ise büyümesini engellerler.
  • Taurin: Fiziksel ve zihinsel gelişimi arttıran taurin, anne sütünde bulunan ve yenidoğan bebeklerin üretemediği bir kaynak olarak bazı bebek mamalarına eklenir. Her mamada yer almayabiliyor.
  • Nükleotit: Bilgi depolama ve aktarımında kullanılır, önemli bir içeriktir.

Gelişim geriliğine yol açtığı, beyin ve böbreklere hasar verdiği için yasaklanan bebek maması markalarını bu listenin dışında tuttuk. Sırada senin için seçtiğimiz anne sütüne en yakın mama markaları var.

bebek maması banner

1. Baby Goat

Baby Goat Bebek Sütü 2

Baby Goat Türkiye’nin ilk ve tek keçi sütlü devam sütü markası!

Baby Goat devam sütü, son teknoloji üretim yöntemleri kullanılarak elde edilen keçi sütlü bir ürün. Ürünlerin tamamı kendi çiftliklerinde yetiştirdikleri keçilerin tam yağlı sütlerinden hazırlanıyor. Bu sayede ürün keçi sütü yağı barındırıyor. Ürün, keçi sütü yağı dışında kanola yağı, ayçiçek yağı, yüksek oleik asitli ayçiçek yağı ve hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar da içeriyor. Hatta özel olarak organik zeytinyağı içeren farklı çeşitleri de mevcut.

Baby Goat devam sütü 2 ve Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü 2; 6-12 ay bebekler, Baby Goat Devam Sütü 3 ve Baby Goat Zeytinyağlı Devam Sütü 3 ise 12-36 ay arası küçük çocuklar için uygun..

Tüm bu özellikleri ile Baby Goat keçi sütü mamasını güvenle kullanabilirsin.

2. SMA mama

SMA bebek maması

Esema bebek maması de denilen SMA, "Simulated Milk Adaptation" uygulamasının baş harfleri ile ortaya çıkmış bir marka. Bebek beslenmesindeki 100 yıllık tecrübesiyle hem yurt içinde hem yurt dışında bilinen SMA mama, yaşa uygun eşsiz protein teknolojisiyle bebeğinin yaşına uygun miktarda ve kalitede protein içeriği sağlar. Bebeğinin günlük besin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik içeriğiyle anne sütüne en yakın mama seçeneklerinden biridir. Uzun zincirli PUFA ilavelidir. A, D, E, K, C, B1, B2 ve B12 kaynağıdır. Gluten içermez.

SMA bebek mamasını Optipro ve Comfort olmak üzere 2 ürün çeşidi var. SMA Comfort, hiç anne sütü alamayan bebekler için üretiliyor. SMA Optipro ise hem anne sütü alan hem de mama içen çocuklar için. SMA bebek mamasının; 400 gr, 800 gr ve 1000 gr olmak üzere ihtiyaca yönelik farklı boyutlarda ürünleri var.

3. Hero Baby

Hero Baby bebek maması

Hero Baby Nutradefense devam sütleri, Hero Bebek beslenme uzmanları tarafından yıllar süren çalışmalar sonucunda geliştirilmiş. Sadece 6 ayın üzerindeki bebeklerin beslenmesi amacıyla kullanılmaya uygun olan Hero Baby bebek sütünün doğumdan itibaren 3 yaşa kadar kullanabileceğin 1-2-3 numaralı ürün grupları var.

Hero Baby bebek sütü A, C, E, B2, B12 vitaminleri ve biotin kaynağıdır. Nükleotit, omega-3, omega-6 yağ asitleri, çinko, selenyum, Yüksek K vitamini ve prebiyotik içerir.

Anneler tecrübelerini paylaştı: Hero Baby 1 devam sütü kullanan var mı?

4. Hipp

hipp bebek maması

Hipp, organik bebek maması markası olarak dikkat çeker. Tamamen organik süt kullanılarak üretilen Hipp bebek maması, gluten ve ilave şeker içermez. İçeriğindeki bileşenler ile anne sütüne eş değer mamalardan biri. İçeriğinde beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi için önemli olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bulunur. 

Ay ay bebek gelişimi için tıkla!

5. Aptamil

aptamil bebek maması

Aptamil 1 Bebek sütü'nün içinde prebiyotik lif, omega-3, omega-6, uzun zincirli PUFA; (balık yağı içeriği DHA), taurin, nükleotit, vitamin ve mineraller bulunur. İçeriğindeki patentli prebiyotik lif karışımı ve postbiyotikler bebeğinin bağışıklık sistemini destekler.

Anne sütü eksikliğinde ya da yokluğunda bebeğine vereceğin çocuk devam sütünün anne sütüne benzer özellikler göstermesi için prebiyotik içermesi önemli. Aptamil'in en belirgin özelliği ise anne sütündeki prebiyotik liflere en yakın etkiyi göstermesi. Klinik çalışmalarla da kanıtlanmış olan bu özelliği ile Aptamil, anne sütüne en yakın bebek maması markası önerilerimiz arasında yer alıyor. Avrupa Birliği Regülasyonu'nun onayladığı tek prebiyotik karışım olmasıyla dikkat çeken Aptamil, aynı zamanda 40 yıldır devam eden araştırmaları olan, bilim insanları ve uzmanlardan oluşan anne sütü araştırma merkezine sahip.

İlave şeker içermez. Yalnızca, anne sütünde doğal olarak bulunan süt şekeri yani, laktoz içerir. Etiket üzerinde yer alan "şekerler" bilgisi mevzuat gereği zorunlu gösterim şeklidir ve sütte bulunan laktozu ifade eder (Karbonhidrat kaynağı %100 laktozdur.).

Anneler tecrübelerini paylaştı: Aptamil Mama hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aptamil Prosyneo

aptamil prosyneo bebek maması

Aptamil'in yeni bebek maması Aptamil Prosyneo, prebiyotik lifler ile anne sütünde bulunan probiyotik çeşidi olan bifidobakterium breve M16-V içerir. Bu içerikleri ile Aptamil'in yeni maması Prosyneo da bağışıklık sistemini destekleyici özelliğe sahip. Tadı anne sütüne en yakın mamalardan biri.

Aptamil Prosyneo küçük parçalara ayrılmış proteinler içerir. Böylece bebeğinin sindirimini kolaylaştırır. Alerji riski taşıyan bebekler için de önerilir. İlave şeker içermez.

Aptamil Conformil

aptamil conformil bebek maması

Bir de çok yoğun gaz sancısı ve kolik gibi sorunlar için doktorların önerdiği mamaların başında gelen Aptamil Conformil bebek maması var. Aptamil Conformil'in içeriğinde ise; balık yağı, prebiyotik lif, taurin ve nükleotit bulunur.

6. Bebelac ve Bebelac Gold

bebelac gold bebek maması

Anne sütüne en yakın mama markası önerilerimizden biri de Bebelac. Yenidoğan için hazırlanmış olan Bebelac 1’in içeriğinde; demir, omega-3, omega-6, protein, kalsiyum, folik asit, vitamin, mineral,  prebiyotik lif, balık yağı, nükleotit ve taurin bulunur. Demir içeriği ile bilişsel gelişimi destekler. 

Doğumdan itibaren kullanabileceğin Bebelac Gold ise fermente içeriklidir. Bebelac Gold, fermente edilmiş yoğurt ve kefir gibi besinlerdekine benzer bir mayalama sürecine sahip. Sindirime yardımcı olur, gaz ve kabızlık yapmaz. Fermantasyon sayesinde yararlı bakteriler, bebeğinin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin emilimini arttırır. Bebelac'ın 350 ve 900 gram olmak üzere 2 adet ürün boyu var.

İlave şeker içermez. İçeriğinde yalnızca, anne sütünde doğal olarak bulunan, süt şekeri dediğimiz laktoz vardır. Etiket üzerinde yer alan "şekerler" bilgisi mevzuat gereği zorunlu gösterim şeklidir ve sütte bulunan laktozu ifade eder. 

bebelac nutrikonfor bebek maması

Eğer bebeğinin çok yoğun gaz ve kabızlık sorunu varsa Bebelac Nutrikonfor'u da tercih edebilirsin.

İhtiyacın olabilir: Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

7. Evolvia

Evolvia bebek maması

Yenidoğan için anne sütüne en yakın mama önerilerimizin bir diğeri de Evolvia. Evolvia mama prebiyotik lif, omega-3 yağ asidi, demir, vitamin, nükleotit ve taurin ilavelidir. Ayrıca içerdiği prebiyotik bileşenler, bebeğinin sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. 

Anlattık: Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Gelişir ve Güçlenir?

8. Humana

humana bebek maması

Humana bebek sütü Omega-3, omega-6, galakto-oligosakkarit ve nükleotit ilavelidir. Kullanılabilir karbonhidrat olarak ise sadece laktoz içerir.

350 gramlık toz mamadan her biri 100 ml olmak üzere yaklaşık 25 biberon mama çıkartabilirsin.

Annelerin bebek maması tavsiyelerine bakmak istersen: Bebeğime hangi mamayı tavsiye edersiniz?

9. Golden Goat

Golden Goat bebek maması

Keçi sütünden yapılan Golden Goat, protein ve yağ asidi gibi birçok gerekli besin maddesini içerir. İnek sütü ile kıyaslandığında keçi sütü ile üretilen bebek mamalarının daha çok yağ asiti içerdiği ve sindirime daha uygun olduğu düşünülür. Diğer mama türlerine göre bebeğine farklı bir protein kaynağı sunar.

10. Similac

similac bebek maması

Yeni doğan bebeğe mama tavsiyesi olarak Similac'ı da verebiliriz. Similac1 yenidoğanlara uygun olarak geliştirilen, 360 ile 850 gramlık boyları bulunan bir üründür. İçeriğinde nükleotit ilavesi, prebiyotik, B12, C,D,E,K vitaminleri, laktoz+oligosakkarit ve palmiye yağı içermeyen özel yağ karışım vardır.

Bu yazıya bakmanı da öneririz: Bebek Maması Markalarından Hangisi Senin Ufaklığa Göre?