Emzirmeye Engel Olan 22 Gıcık Durum

Biliyoruz, sütün gürül gürül aksın, bebeğin kana kana içsin istiyorsun. Ama bu durum her zaman mümkün olmuyor. Sen ya da bebeğinle ilgili bazı durumlar emzirmene engel oluyor.

Bu yazıda emzirmeye engel olan 22 gıcık durumdan bahsettik. Yazıyı oku, bilgilen ve bu sorunları bir bir ortadan kaldır!

1- Meme başının küçük, düz veya içe dönük olması

Bu durum bebeğinin ağzıyla memeyi kavramasını zorlaştırır. Normalde süt üretimin başladığında meme uçların gitgide belirginleşir ve büyür. Ama sezaryen doğum yaptıysan süt üretimin biraz gecikeceği ve yoğun bir şekilde salgılanacağı için bu sorunla karşılaşabilirsin.

Meme uçlarını bebeğinin daha kolay kavrayacağı bir hale getirmek için şu yöntemleri deneyebilirsin:

 • Meme ucunu baş ve işaret parmağınla sıkıştırarak hafifçe çekip bebeğine verebilirsin.
 • İlk haftalarda süt pompası ile bir miktar sağma işlemi yapabilirsin. Bu pompalar vakum uygulayacağı için meme başının belirginleşmesini sağlar.
 • Koltuk altı emzirme pozisyonunu uygulayabilirsin.

Senin için inceledik: En İyi 10 Elektrikli Süt Pompası

2- Meme ucu çatlakları ve yaraları

Bu problemleri bebeğinin ilk haftalarda memeni iyi kavrayamaması ya da yanlış emzirme pozisyonları tercih etmek nedeniyle yaşayabilirsin. Bu yara ve çatlaklar, emzirme esnasında sana büyük acılar verir ve emzirmeyi sonlandırmaya kadar ilerleyebilir. Bu durumda göğüslerin tam olarak boşalamayacağı için farklı problemler ortaya çıkabilir.

Bu sorunları engellemek için şu yöntemleri denemen faydalı olacaktır:

 • Meme uçlarının hava almasını sağla. Arada bir emzirmeden sonra göğüslerini açık bırak, biraz havalansın.
 • Bebeğinin meme ucunu doğru kavrayabileceği pozisyonu bulmaya çalış.
 • Meme uçlarını günde iki kere kaynamış ılık su ile temizle.
 • Doktorunun önerdiği, lanolin (organik bir yağ) içeren merhemleri kullan.
 • Son gelen sütü meme ucunda bırak. Buna "kuru yara iyileştirme metodu" deniyor.

Bu bilgilerle ilk haftalarını kolaylaştırabilirsin: Yenidoğan Bebeği Emzirme: 7 Soru 7 Cevap!

3- Meme ucunun tümünde ağrı

Bebeğinin sadece meme ucunu kavrayarak beslenmesi, tüm meme ucunda ağrı ve yanmaya neden olabilir. Ağrı yüzünden emzirmekten kaçınabilirsin veya emzirme süresini kısa tutmaya çalışabilirsin. Bunun sonucunda da bebeğinin yeterince doymaz, daha fazla emmek ister ve çok ağlar. Böylece emzirme, bir kısır döngüye girer.

Buna engel olmak için bebeğinin yalnız meme ucunu değil, meme areolasını da ağzına almasını sağlamalısın. Bu da doğru emzirme tekniğini öğrenmenle mümkün olacak.

Daha fazla hassasiyet oluşmaması için emzirmeyi bebeğinin bırakması lazım, memeni onun ağzından çekmeye çalışma.

Eğer bu ağrı ve yanma 3 günden fazla sürüyor, derin pul pul dökülüyor, kızarıyor ve kaşınıyor ise mantar oluşumu söz konusu olabilir. Profesyonel bir yardım almalısın.

Onlara çok iyi bak: Doğum Sonrası Meme Bakımı

4- Yanlış emzirme pozisyonu

Pediatri Uzmanı Uzm. Dr. Öznur Yılmaz Gondal, bebeklerin yanlış pozisyon yüzünden rahatsız hissetmeleri nedeniyle emmek istemeyebileceklerini söylüyor. Böyle bir durumda emsin diye başını tutarsan ya da bastırmaya çalışırsan, bebeğin buna direnç gösterecek ve emmekten iyice kaçınacaktır. Bunun önüne geçmek için doğru pozisyonu bulman şart.

Eğer bebeğin meme areolasının tamamını ağzına alıyor, çenesi ritmik bir şekilde hareket ediyor, emerken "cuk cuk" sesleri çıkarmıyorsa ve memeden kendi isteğiyle ayrılıyorsa doğru pozisyonu buldun demektir.

Bunlar işine çok yarayacak:Doğru Emzirme Yöntemini Bulman İçin 4 Emzirme Pozisyonu Önerisi!

5- Memede şişme ve birikme

Memelerinde bulunan süt, bebeğinin tükettiğinden daha fazla ise meme kanallarında birikecek ve dolayısıyla şişmelere neden olacak. Süt stazı denen bu durum 2 günden fazla sürerse, meme kanallarında tıkanıklığa ve iltihaba (mastit) dönüşebilir ve emzirme zorlaşır.

Buna engel olmak için memendeki sütün tam olarak boşalmasını sağlamalısın. Bebeğini sık sık emzirerek, emmiyorsa pompa ile fazla sütü boşaltarak bu sorunun önüne geçebilirsin.

İhtiyacın olan her şey bu yazıda: Emziren Annelerin En Çok Kullandığı 9 Emzirme Dönemi Ürünü!

6- Meme kanallarında tıkanıklık

Sütün kanallarda birikmesi ve boşaltılamaması tıkanmaya neden olur. Bu tıkanıklığı engellemek için doğumdan sonra bebeğini hemen emzirmeli, her istediğinde onu beslemeli, doğru emzirmeyi öğrenmeli ve göğsünü tamamen boşaltmalısın.

Bu öneriler işine yarayabilir: Elektrikli mi Manuel mi: Süt Sağma Makinesi Nasıl Seçilir?

7- Meme iltihabı (Mastit)

Mastit, göğüslerinde yaşayabileceğin ve emzirmeni engelleyecek en sıkıntılı durumlardan birisi. Meme kanalların tıkandığında buradan gerçekleşen bakteri girişleri ya da süt kanallarındaki birikme, meme dokusunun iltihaplanmasına neden olur. Bu iltihaplar da sana şu problemleri yaşatır:

 • Şiddetli ağrılar,
 • Kızarıklık,
 • Düğüm gibi hissedilen sertlikler,
 • Kol altlarından göğüse yayılan ateş,
 • Halsizlik,
 • Dolgunluk hissi,
 • Göğüslerde hassasiyet,
 • Ürpertili bir üşüme.

Bu durumlar ortaya çıktığında emzirmek senin çok acılı bir hale dönüşecek. Ayrıca meme uçların gerilecek ve bebeğinin yakalaması zorlaşacak.

Neler yapmalı, tedavi yöntemleri neler: Emzirmeyi Kabusa Çeviren Bir Hastalık: Mastit

8- Yetersiz anne sütü

 • Yanlış emzirme pozisyonu kullanman,
 • Doğumdan hemen sonra bebeğine formül mamalar vermen,
 • Bebeğinin memeni yanlış kavraması,
 • Kısa emzirme süresi,
 • Yanlış beslenmen ve kalitesiz hayat standartlarına sahip olman, sütünün azalmasına ve bebeğinin doymamasına neden olur. Bu şartlar düzelmediği zaman sütün kesilir ve emzirmen artık mümkün olmaz.

Doğru gıdaları tüketmek, süt üretimi üzerinde çok etkili: Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

9- Düşük doğum ağırlıklı, prematüre bebek

Prematüre bebeğin memeni kavramakta zorluk yaşayabilir, emerken harcadığı enerji, sütünden aldığı enerjiden çok daha fazla olabilir. Böyle bir durumda bebeğin ideal kiloya gelip gelişimini tamamlayana kadar sütünü sağarak biberonla ya da küçük kaşıklar yardımıyla ona vermen daha faydalı olacaktır.

Ama bunları gerçekleştirirken ten tene teması kesmemelisin. Bu sayede bebeğin memeni unutmaz ve sütünün kesilmesi söz konusu olmaz.

Adım adım prematüre bebeklerde beslenme ve emzirme hakkında bilmen gereken her şey bu yazıda!

10- Annenin sağlık sorunları

Eğer kemoterapi ya da bir sağlık sorunu yüzünden ağır ilaçlar alacaksan, AIDS, Hepatit B, verem gibi hastalıklara sahipsen bebeğini emzirmen sakıncalıdır.

Cerrahi bir müdahale yüzünden bebeğinden ayrı kalman gerekiyorsa, süt üretiminin durmaması için göğüslerini 3 saatte bir sağmalısın. Tıbbi nedenler ortadan kalktığında ise emzirmeye devam edebilirsin.

Bu arada nezle, grip gibi durumlar bebeğini emzirmene engel değil! Çünkü anne sütü bu gibi durumlarda hastalığın bebeğine geçmemesi için antikorlar üretmeye başlar ve yapısını değiştirir. Yalnızca hastalığın nefesle ya da tükürükle bebeğine geçmemesi için emzirirken bir maske takabilirsin.

11- Anne sütünün hızlı ya da yavaş akması

Anne sütün fazla ve hızlı salgılandığında bebeğinin ağzını dolduracak ya da yoğunluktan dolayı meme ucun gerilip kavranmasını zorlaştıracak. Fazla sütü sağarak boşaltabilir, bu sayede bebeğinin emmesini kolaylaştırabilirsin.

Sütünün yavaş gelmesi de emzirmeni engeller. Bebeğin bu sütle doymayacağı için sinirlenir ve daha fazla emmek ister.

12- Çalışan annenin bebekten ayrı kalması

Eğer doğumdan kısa bir süre sonra işine geri dönmen gerekiyorsa, bebeğinin yeterince emmesi sekteye uğrayabilir. Ama anne sütünü düzenli sağıp gün içinde bebeğinin beslenmesini sağlayabilirsin. Bunun dışında devlet tarafından sana sunulmuş bir "süt izni" olduğunu da bilmelisin. Süt izni, günün belli saatlerinde bebeğinin yanına gidip onu emzirmene olanak sağlıyor.

Bak bakalım neymiş bu?

13- Annenin kötü beslenmesi

Emzirme Uzmanı Lisa Marasco'ya göre sürekli hazır, baharatlı, acı, aromalı gıdaları tüketmek, kafein almak, sigara içmek hem süt üretimini etkiliyor hem de sütünün tadını değiştiriyor. Böyle bir durumda bebeğin yeterli beslenemeyeceği gibi sütünün tadını sevmeyeceği için emmeyi bırakabilir.

Ayrıntı burada: Emzirme Döneminde Yenmemesi Gereken Gıdalar Neler?

14- Fazla kilolu anne

Eğer obeziteye varan bir kilo problemin varsa süt üretimin ya durur ya da yok denecek kadar az olur. Bu yüzden kilo vermeli, eğer zorlanıyorsan bir uzmana danışmalısın.

Bu önerilere de bak, belki işine yarar: Her Gün 20 Dakika Yapabileceğin Doğum Sonrası Karın Toparlama Hareketleri

15- Ödem

Doğumdan sonra ödem sık görülen bir konu. Böyle bir durum söz konusu olduğunda sütünün salgılanması gecikebilir, bebeğini emzirmen de mümkün olmaz. Ödemi vücudundan çabuk atabilmek için bol sıvı, maydanoz, salatalık tüketmelisin.

Ödemden tut, kanamaya kadar her şey bu yazıda: Doğum Sonrasında Annelerin En Çok Merak Ettiği 11 Şey

16- Rahimde plasenta parçalarının kalması

Doğumdan sonra plasenta parçaları rahim içerisinden tam olarak temizlenememiş olabilir. Böyle bir durumda plasenta parçaları rahime yapışabilir, kanama olabilir ve süt üretimi etkilenebilir.

Bunları öğren: 10 Maddede Plasenta ile İlgili Her Şey

17- Doğum şekli ve yaş faktörü

Eğer sezaryenle doğum yaptıysan, 35 yaş üzerindeysen ve çoğul gebeliğin varsa süt üretimin gecikebilir hatta tamamen durabilir.

18- Bebeğin sağlık sorunları

Bebeğinin emmesini engelleyen şey kendi sağlık sorunları da olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ece Şule Aslan, buna sebep olan hastalıkları şu şekilde belirtmiş:

Kulak enfeksiyonu

Bebeğin kulak enfeksiyonu geçiriyorsa ağrısı kulaklardan çenesine yayılır. Emerken çenesini de oynatacağı ve bu hareket ona acı vereceği için emmeyi reddedebilir. Kulak enfeksiyonuna bakteri ve virüsler neden olabileceği gibi, dar östaki borusu ve sırtüstü beslenme de etki eder.

İyice bilgilen: Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

19- Stres

Doğumdan sonra strese girmeni sağlayacak pek çok sebep var. Eşinden ya da yakınlarından yeterince destek bulamaman, bebeğinin bakımı nedeniyle yorgun düşmen, hayatında istemediğin gelişmelerin olması seni strese sokar ve bu da süt üretimini azaltır ya da durdurur. Ayrıca bebeğinin de kendini gergin hissetmesine neden olur.

Doğum sonrası oluşan stresi yenmen önemli. Bu stres ilerleyen evrelerde lohusa depresyonuna dönüşebilir. Bu yüzden yardım istemekten çekinmemeli ve sorunları her zaman dile getirmelisin.

Bu konuda bilgilenmen önemli: 9 Soruda Hamilelik Depresyonu ve Doğum Sonrası Depresyon Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

20- Emzirme saatlerinin düzensizliği

Bebeğini her gün aynı saatlerde beslemen, hem onun sağlığı hem de süt üretimin için önemli. Ayrıca alışkın olduğu rutini bozman da bebeğinin emmek istememesine neden olabilir.

21- Yeni hamilelik

Eğer bebeğini emzirdiğin bu süreçte tekrar hamile kalırsan, hormonlar nedeniyle sütünün tadı değişir. Bebeğin alışkın olmadığı bu süt tadı yüzünden emmek istemeyebilir.

22- Biberonla beslemeye alıştırmak

Bebeğini çeşitli nedenlerle biberonla beslemeye alıştırdıysan ve tekrar memeye döndürmeye çalışıyorsan, bu iş biraz zor olacak! Alışkanlıklardan biz bile zor vazgeçiyoruz, bir de bebeğini düşün! Böylesi bir durumda bebeğinin emmeyi reddetmesi mümkün.