Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Neler?

Bazı yiyeceklerin bebeğine gaz yapma ihtimali var biliyorsun. Bu gıdalar hem kendisi yediğinde hem de emziriyorsan senin tüketmenin ardından anne sütü ile bebeğinin vücuduna geçebilir ve gaza neden olabilir. Bu yüzden bebeğe gaz yapan besinleri öğrenmen ve hem yavrunun hem de kendi beslenme düzenine eklememen gerekiyor.

Bu yazıda bebeğe ve anne sütüne gaz yapan yiyecekler hakkında konuştuk. Muhakkak okumalısın!

1- Brokoli ve karnabahar

Karnabahar ve brokoli bebeğe gaz yapar mı?” sorusuyla başlayalım. Sürekli birlikte anılan bu ikili, bebeğe gaz yapan yiyeceklerin başında geliyor. Bu sebzeleri sen de tüketsen bebeğine de versen gaz yapma ihtimali hep var. Ayrıca sütün kokusunun değişmesine de neden olabilirler. Bu nedenle karnabahar ve brokolinin tüketimini, özellikle bebeğin çok gazlıysa sınırlandırmanı öneririz.

Hadi bak: Emziren Anneler Ne Yememeli?

2- Bakliyatlar

Bebeğe neler gaz yapar sorusunun ilk akla gelen cevaplarından bir diğeri de bakliyatlar. Özellikle çorbalarda sık sık kullandığın mercimek, emziren anneye gaz yapan yiyecekler arasında. Bu yüzden bebek çorbalarında ya da kendi yemeklerinin içinde mercimek kullanımını azaltman, gaz yaptığını tespit edersen de bir süre kesmeni öneririz.

Kuru fasulye bebeğe gaz yapar mı?” sorunu da cevaplayalım. Kuru fasulye sadece bebeklere değil, herkese gaz yapar. Bu nedenle kuru fasulyeyi muhakkak bir gece önceden suda ıslatmalı ve temiz bir suda pişirerek tüketmelisin.

Bunlar dışında bulgur ve nohut gibi bakliyatların da bebeğe gaz yapma ihtimali var.

Neden olur, ne iyi gelir: Bebeklerde Gaz Sancısı

3- Lahana

Lahana, rafinöz adı verilen bir şeker içerir. Bu şekerin sindirilmesi zordur ve bağırsaklarda birikmeye neden olur. Bu da gaz oluşumuna neden olur. Bu özelliğiyle lahana, anne sütünden bebeğe gaz yapan yiyecekler arasında.

Lahana, ağır kokulu bir sebze. Bu nedenle lahana tükettiğinde sütünün kokusunu değiştirmesi söz konusu. Bu durum bebeğinin sütü reddetmesine neden olabilir, dikkatli ol.

“Bebeğim Emmiyor” Diyorsan Meme Reddine Neden Olan Bu Durumları Bilmelisin

4- Süt ve süt ürünleri

İnek sütü, bebeklerde 1 yaşından önce alerji yapma ihtimali olan gıdalardan biri. Ayrıca laktoz barındırdığı için bebeğe gaz yapan yiyecekler arasında. Bu nedenle peynir, yoğurt gibi gıdaları en azından bebeğin 1 yaşına gelene kadar azaltmalı, emziriyorsan da hiç süt içmemelisin. Keçi sütü ile yapılan süt ürünlerini sindirimi kolay olduğu için tercih edebilirsin. Zaten inek sütü içmenin yetişkinler için pek faydası yok.

6 Soruda Bebeklerde Gıda Alerjileri Hakkında Merak Ettiğin Her Şey!

5- Kahve

Kahve, uyarıcı bir madde olan kafein içeriyor. Kafeinin maddenin gaz yapma ihtimali de var. Bu nedenle emziren annelerin en fazla günde 1 bardak kahve içmesi gerekir. Ayrıca süte geçen kafein belirttiğimiz gibi uyarıcı bir madde olduğu için bebekte uykusuzluk ve huzursuzluk gibi durumlara da neden olabilir.

6- Narenciyeler

  • Portakal,
  • Mandalina,
  • Limon,
  • Greyfurt gibi besinler bebeğe gaz yapan meyveler arasında. Bu meyveler ayrıca içerdikleri asit nedeniyle de bebek reflüsüne neden olabilir.

7- Kızarmış yiyecekler

Kızartmalar emziren annelerde gaz yapan yiyecekler arasında bulunuyor. Aslında içinde aşırı yağ bulunan tüm gıdaların anne sütünde gaz yapma ihtimali mevcut.

8- Şarküteri ürünleri

Sucuk, salam, sosis gibi ürünlerin içerisinde genellikle çok fazla katkı maddesi ve baharat bulunuyor. Bu nedenle şarküteri ürünleri hem bebekte hem de emziren annede gaz yapan yiyecekler arasında.

9- Çikolata

Çikolata bebeğe gaz yapar mı?” sorunu cevaplayalım. Zaten bebeklere çikolata verilmesini onaylamıyoruz. Ama eğer sen yiyeceksen ve sütüne geçip gaz yapma ihtimalinden korkuyorsan, korkularının yersiz olmadığını söylemeliyiz. Çünkü çikolatalar yoğun yağ ve tatlandırıcı içerir. Bunun da sütünde gaz yapma ihtimali söz konusu. Ama canın çok çikolata istiyorsa bir parça bitter çikolata yiyebilirsin.

Emziren Anne Ne Yemeli?

10- Soğan-sarımsak

Peki, soğan bebeğe gaz yapar mı? Her ne kadar anneye süt yapan gıdalardan olduğu düşünülse de soğan ve sarımsağın bebeğe ve anne sütüne gaz yaptığı, bununla da kalmayıp sütün kokusunu değiştirdiği biliniyor. Bu nedenle soğan ve sarımsağı hem kendi hem de bebeğinin yemeklerini az miktarlarda koymalısın.

Önemli: Emzirmeye Engel Olan 22 Gıcık Durum

Kaynakça ve İleri Okuma

0-2 Yaş Doğru Beslenme-Dr. Şirin Seçkin