Bebeklerde Cilt Kuruluğu Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Bebeklerde cilt kuruluğu yaygın görülen bir problem olmakla birlikte birçok sebepten kaynaklanabilir. Cilt kuruluğuna neden olan faktörler neler? Kendini hangi belirtilerle gösterir ve bebeklerde cilt kuruluğuna ne iyi gelir? Hadi başlıyoruz!

Bebeklerde cilt kuruluğu neden olur?

Genetik faktörler

Bebeklerde cilt kuruluğu nedenlerinin başında pek çok problemde olduğu gibi genetik gelir. Eğer senin ya da eşinin cilt kuruluğu problemi varsa bebeğinde de olma ihtimali yüksek. Nemsiz kalan cildin nem tutma kapasitesi oldukça az oluyor. Bu kuruluk, bebeklerde kızarıklık ve kabarmaya da yol açabiliyor.

Kozmetik ürünler

İçeriğinde parfüm, koruyucu ve kimyasal katkı maddeleri bulunan kozmetik ürünleri de bebeklerde cilt kuruluğuna neden olabilir.

Dış faktörler

Her bebeğin cilt yapısı farklı. Bazı bebeklerde cilt kuruluğu doğuştan gelen bir problemken bazılarında ise; hava şartları, deniz ve havuz suları gibi çevresel faktörler etkili olabilir.

Hormonlar

Cildi yağlandıran ve koruyan bezler, hormonların etkisiyle ergenliğe kadar çalışmaya başlamadıkları için çocuklarda cilt kuruluğu görülme ihtimali yüksek.

Bağışıklık sisteminde zayıflık

Özellikle ilk aylarda bağışıklık sisteminin çok kuvvetli olmaması yeni doğan bebeklerde cilt kuruluğu probleminin sık görülmesine neden olur.

Bunları da öğren: Yenidoğan Bebek Bakımına Dair 12 Soruda Bilmen Gerekenler!

Bebeklerde cilt kuruluğu belirtileri neler?

Bebeklerde cilt kuruluğu belirtileri

  • Kaşıntı,
  • Kızarıklık,
  • Pullanma,
  • Çatlak.

Genellikle bebek cildinde kuruluk, çatlaklara da yol açar. Bu çatlaklar için kullanılan ürünler enfeksiyona ve miniğinin canının yanmasına neden olabilir, aman dikkat. Bebeklerde deri soyulması hakkında da bilgilendirme yapalım. Doğumdan sonraki ilk haftada deride ince pullanma şeklinde soyulma oluyor. Bu, tamamen fizyolojik bir durum.

Ayşe Öner’den Bebek Bakımı İçin 10 Tüyolar Var!

Bebeklerde cilt kuruluğu ve egzama arasında bir bağlantı var mı?

Bebeklerde cilt kuruluğu ve egzama aynı anda da görülebilir. Çünkü uzun süreli cilt kuruluğu, sorun ortadan kaldırılmadığı takdirde egzamaya zemin hazırlar. Bebeklerde kuru cilt egzaması pul pul görünür ve yüzde dökülmelere neden olur. Genellikle de kaşıntıya yol açar.

Bebeklerde cilt kuruluğuna bağlı egzama olup olmadığını anlamak ve probleme en iyi şekilde çözüm bulmak için doktor kontrolü şart.

Nedir, nasıl geçer: Bebeklerde Egzama (Atopik Dermatit) Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Bebeklerde cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Bebeğinin cildini temiz tutabilmen her zaman mümkün olmayabilir. Bozulan nem dengesi de bebeklerde cilt sorunlarına yol açar. Kuruluğa neden olan nem kaybını önlemenin ve kuru ciltle baş etmenin çeşitli yolları var. Bebeklerde cilt kuruluğu için ne yapılmalı, işte tavsiyelerimiz!

Burada da annelerin tavsiyeleri var: Bebeğimin cildi çok kuru. Ne yapabilirim?

1. Fazla ısıya engel ol

Sıcak hava özellikle bebeklerde cilt kuruluğuna yol açar. Dışarıda azalan hava sıcaklığı, evin içindeki sıcaklığı artırır. Bu nedenle evi ısıtmak durumunda kaldığın kış aylarında sıcaklığı gündüzleri 18°C ila 20°C, geceleri ise 16°C ila 18°C arasında tutmaya özen göster.

Sıcaklarla gelen böyle de bir dert var: Bebeklerde İsilik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

2. Banyolara sınırlama getir

Her gün banyo yaptırmak da bebek cildinde kuruluk yapabiliyor. Eğer çocuğunun cildi çok kuruysa onu ya daha az yıka ya da banyo yaptırmak yerine, tenini sabunlu bezle sil. Cildi, kuruluk kadar tahriş edebilen köpük banyolarından uzak dur.

Miniğini duşta mümkün olduğunca kısa tut. Böylece cildi suda ıslanmaktan dolayı kurumaz. Ayrıca bebeğini yıkadığın zamanlarda da sıcak yerine, ılık su kullan. Çünkü sıcak su da bebeklerde cilt kuruluğuna neden olabilir.

Anlattık: 13 Soruda Bebek Banyosu Hakkında Merak Ettiğin Her Şey

3. Sabun seçimine dikkat et

Dove gibi hafif ve yağlandırılmış sabunlar bebeklerde yüz kuruluğuna iyi geliyor. Deodorant ve parfüm içeren sabunları kullanma. Mikropları normal sabunlardan daha fazla temizlemeyen, ciltte kızarıklığa ve pul pul dökülmeye neden olabilen antibakteriyel sabunlardan da uzak dur. Sabunu yalnızca gerektiği sürece ve kullanmaya çalış.

4. Yanlış deterjan kullanımından kaçın

Bebeğinin kıyafetleri için kullandığın deterjanlara dikkat et, mümkün olan en doğal ürünleri seçmeye çalış. Çünkü yanlış deterjan kullanımı bebeklerde cilt kuruluğu ve kaşıntıya neden olarak alerjik reaksiyonların gelişmesine yol açabilir.

İdeal Bebek Deterjanı Nasıl Olmalı? Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanır?

5. Yıkandıktan sonra sıkıca kurula

Banyolardan sonra bebeğinin cildini sıkıca ovalamak yerine, okşayarak kurula.

Uzak durman gerekenler: Bebek Bakımında En Çok Yapılan Hatalar

6. Cildini nemlendirmeye özen göster

Bebeklerde cilt kuruluğuna ne iyi gelir

Bebeklerde cilt kuruluğu nasıl giderilir, soruna en iyi cevabı nemlendiricilerin vereceğinden şüphen olmasın. Küçük çocukların ciltleri için en iyi nemlendiriciler hem su hem de yağ içeren, parfüm ve kimyasal madde içermeyen ürünler. Bu nedenle bebeklerde cilt kuruluğu için kremlere yönelebilirsin. Ancak tabii ki doktoruna danışmalısın.

Bebeklerin yüzündeki tahrişlere ne iyi gelir, dersen Eucerin, Moisturel, Neutrogena Emulsion, Vaseline Dermatology, Aveeno Losyon ya da Lubriderm Krem gibi ürünler bebeklerde aşırı cilt kuruluğu için losyondan daha etkili olabiliyorlar.

Eğer sen nemlendirici kullandıktan sonra bebeğinin cildi daha kötü oluyorsa ya da derisinde döküntü veya kızarıklık meydana geliyorsa ürünü kullanmayı hemen bırak. Kuru bebek cildi için kremler hipoallerjen ve doğal ürünler bile hassas tenlerde reaksiyona yol açabilir. Doktorunun önerisiyle farklı içeriği olan ürünlere yönelebilirsin.

Bunlara çok ihtiyacın olabilir: İçinde Gerçekten Gerekli Şeyler Olan 7 Bebek Bakım Seti

7. Zeytinyağı kullanımını araştır ve temkinli ol

Bebeklerin yüzüne ne sürülür, denince akla gelen ilk şeylerden biri doğal bir ürün olarak görülmesi nedeniyle zeytinyağı oluyor. Yıllardır bebeklerde cilt kuruluğuna zeytinyağı da çok iyi gelir diye biliyorduk ancak bu konuda öne sürülen birtakım farklı görüşler var. Kimi uzmana göre doğal bir nemlendirici olan zeytinyağı, bebeğinin cildini beslerken kan dolaşımını da hızlandırarak sağlıklı bir tene zemin hazırlıyor.

Ancak zeytinyağının, içerdiği yüksek oleik asit miktarı nedeniyle bebek cildine zarar verdiğini ve kullanımından kaçınmak gerektiğini gösteren araştırmalar da var. Verilere göre zeytinyağı, bebeklerde cilt kuruluğu ve atopik dermatitte iyileştirici değil; şiddetlendirici bir etki de gösterebilir. Cildin yapısal bütünlüğünü ve bariyer fonksiyonlarını bozarak ciltte su kaybını artırabilir.

Bu sebeplerle Uluslararası Bebek Masajı Örgütü de zeytinyağının bebeklerde kullanımından kaçınmak gerektiğini söylüyor. Özetle, cilt doktoruna danışmadan zeytinyağı kullanımından kaçınmanda fayda var.

Masaj demişken: Bebek Masajı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları ve Faydaları Ne?

8. Bol sıvı almasını sağla

Yetersiz sıvı alımı da bebeklerde ciltte kuruluk sorununa sebep olur. Çocuğunun yeterli miktarda sıvı aldığından emin ol. Bebekler sütten kesildikten sonra bardaktan sıvı tüketmemek için direnç gösterebilirler, bu dönemlerde ekstra dikkatli ol.

İlk büyük ayrılık: Bebeği Sütten Kesmek

9. Sıcak havalarda dikkatli ol

Sıcaklık arttığında bebeğinin kuruluktan değil ama sıcağın etkisinden ve güneşten korunmaya ihtiyacı var. Bebeklerde kuru cilt için yazın kremler, losyonlar ve yağların dışında bir yönteme başvurman gereksiz.

Örneğin petrolyum jeli bebeğinin tenini daha rahatsız bir hale getirebilir. Nemin buharlaşmasını engellediği için deride kızarıklığa ve sıcak basmasına yol açar. Ayrıca çocuğunu yazları çok giydirme.

Oku: Bebeğini Güneş Işınlarından Korumak için Yapman Gereken 5 Şey!

Kaynakça ve İleri Okuma

Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler-Arlene Eisenberg & Heidi E. Murkoff & Sandee E. Hathaway