Cinsiyet Partisi: Bebeğin Kız mı Erkek mi?

“Bebeğim kız mı erkek mi?” diyen anne adayları artık bu sorunun cevabını tüm sevdikleriyle birlikte cinsiyet partisinde (gender party reveal) öğreniyor!

Bebeğin cinsiyet tahmininin en eğlenceli hali olan cinsiyet partisi tam olarak ne ve nasıl yapılıyor, detaylar yazımızda!

Cinsiyet partisi (gender party reveal) nedir?

Amerika’da “gender party reveal” denilen cinsiyet partisi anne ve baba adaylarının, bebeklerinin cinsiyetini sevdikleriyle aynı anda öğrenmek için düzenledikleri eğlenceli bir kutlama.

Türkçe olarak tam karşılığı, cinsiyet öğrenme partisi ya da cinsiyet belirleme partisi şeklinde. Genel anlamda baby shower partisinden daha rahat ve eğlence odaklı bir organizasyon olduğunu söyleyebiliriz.

Öncelikle doktorundan bebeğinin cinsiyetini seninle paylaşmamasını istiyorsun ve bu bilgiyi kapalı bir zarf içinde sana veriyor. Sonra parti hazırlığını ağzı sıkı bir yakının senin için üstleniyor. Cinsiyet partisi organizasyonu yapan bir firmayla da çalışabilirsin tabii.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Cinsiyet partisi nasıl yapılır?

Öncelikle kutlamanın ev partisi şeklinde mi yoksa bir organizasyon mekanında mı olacağına karar vermelisin. Organizasyon firmasıyla çalışacaksan sana pek bir iş düşmüyor, gelelim ev partisi hazırlıklarına:

  • Konukların için lezzetli ikramlıklar hazırlayabilirsin, öyle çok abartmana gerek yok. Cinsiyet partisinin, baby shower’dan daha rahat bir parti olduğunu söyledik, burada maksat tamamen eğlenmek ve sevdiklerinle mutluluğunu paylaşmak. Ama mavi-pembe renkli cupcake’lerle masanı renklendirmen hiç de fena olmaz.

Bunlar da işine yarayabilir: Baby Shower Masası Seçimi için İlham Olacak 13 Öneri!

  • “Özenli bir organizasyon olsun istiyorum, bol bol fotoğraf çekeceğim.” dersen yarısı pembe, yarısı mavi bir cinsiyet partisi masası hazırlayabilirsin. Masanı bebeğin ultrason fotoğraflarıyla da süsleyebilirsin.

Bak burada da bayılacağın fikirler var: Bebeğinin Ultrason Fotoğraflarıyla Yapabileceğin 10 Yaratıcı Şey

  • Genellikle süslemeler mavi ve pembe balonlarla yapılıyor. Bebek cinsiyeti bilinmediği için renkler konusunda serbestsin. “Kız mı erkek mi?” “He or she?”, “Boy or girl?” ve “Little man or little miss?” yazan cinsiyet partisi süsleri pek seviliyor.

Cinsiyet partisinde tam olarak neler yapıldığından bahsedelim:

Evde bir futbol stadyumu coşkusu oluşurken davetliler tahminlerine göre erkek ve kız tarafı olarak iki takıma ayrılıyor. Birbirinden eğlenceli cinsiyet tahmini oyunları oynanıyor. Partinin en keyifli anlarını bu oyunlar oluşturuyor. Herkes eğlenceye doyduğunda sıra o büyük ana geliyor ve mutluluklar katlanıyor.

Şimdiden öğren istersen: 11 Adımda Baby Shower Partisi Nasıl Yapılır?

Cinsiyet partisi malzemeleri listen bizden!

  • 1 adet siyah cinsiyet partisi balonu,
  • Balonun içini doldurmak için mavi ya da pembe renkte konfeti,
  • Cinsiyet partisi afişi,
  • 10’ar adet pembe ve mavi balon,
  • Girl ve boy yazılı folyo balon,
  • “Bence kız.”, “Bence erkek.” yazılı el pankartları.

Dilersen bu ürünlerin hepsi cinsiyet partisi seti halinde de satılıyor, ortalama fiyatı 150 TL civarında.

Pek, bunu duydun mu: Sip and See Partisi

Cinsiyet partisi fikirleri neler?

Cinsiyet partisini kutunu mavi veya pembe balonlarla doldur!

Parti organizasyonunda cinsiyeti açıklamak için kullanılan birkaç yöntem var. Yaygın olarak tercih edilen büyük bir koliyi helyum balonlarla doldurmak. Balonların rengini bebeğin cinsiyetine göre seçmek gerekiyor tabii ki. Bebeğin kızsa pembe, erkekse mavi balon kullanman gerekiyor. Kutlamanın tüm esprisi bu cinsiyet partisi kutusunda anlayacağın.

Kutu açılıp balonların rengi açığa çıkana kadar bebeğin cinsiyetini kimse bilmiyor. Balonlar özgürlüğüne kavuşup yukarı doğru süzülürken sevinç çığlıklarına karışan mutluluk gözyaşları arasında “Kız mı erkek mi?” sorusu nihayet yanıtını buluyor.

Cinsiyet partisi kutunu kendin de süsleyebilirsin. Aşağıya senin için örnekler bıraktık.

Cinsiyet partisi pastasının içinden ne renk çıkacak?

Bir başka yöntemde ise bu organizasyonu senin için üstlenecek olan kişi pastaneye gidiyor ve bebeğin cinsiyetine göre pasta hazırlatıyor.

Cinsiyet partisi pastasının içi; bebeğin kızsa pembe, erkekse mavi yapılıyor. Dışı ise cinsiyeti gizlemek için kremayla kaplanıyor. Pastanın dışının yarısını pembe, yarısını mavi yaptıranlar da var, senin tercihine kalmış.

Pastanın kesileceği o an heyecan doruklara çıkıyor ve bebeğin cinsiyetini nihayet öğrenebiliyorsun!

İşte birbirinden şık cinsiyet partisi pastası modelleri!

Pasta, kurabiye veya cupcake'ler için butik pastanelerden fiyat teklifi al!

Cinsiyet partisi balonunun içinden gelen konfetiler!

İstersen mavi ya da pembe balonlar yerine bir tane cinsiyet partisi balonu da kullanabilirsin. Üzerinde soru işaretleri bulunan cinsiyet partisi balonunun küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 boyutu var. Genellikle 90 cm kadar olan büyük boylar tercih ediliyor.

Balonun içerisine bebeğin cinsiyetine göre mavi ya da pembe konfetiler koyuluyor ve şişiriliyor. Düz soru işaretli olanlar uçan balonlar için. Bunları helyum gazıyla şişiriyorsun. Ters soru işareti olanlar ise tavandan asmak için kullanılıyor. Bebeğin cinsiyetinin öğrenileceği an geri sayım eşliğinde balon iğneyle patlatılıyor.

İşte dev bir cinsiyet partisi balonu!

Biz seninle cinsiyet partisi fikirleri arasında yaygın olarak kullanılanları paylaştık. Dilersen daha yaratıcı fikirler bularak kendi parti konseptini oluşturabilir ve bu özel günü daha anlamlı hale getirebilirsin.

Cinsiyet partisi oyunları neler?

Cinsiyet belirleme partisinin en zevkli kısmını oynanan oyunlar oluşturuyor. Bebek cinsiyet tahmini yapma konusunda kimin hisleri ne kadar kuvvetli ortaya çıkıyor. Bu tahmin oyunlarını nasıl oynayacağınız tamamen size kalmış. İstersen doğru tahminde bulunan konuklarına çeşitli hediyeler verebilirsin.

Bak burada neler var: Baby Shower Hediyeleri için 9 Öneri!

Her iki cinsiyet için verilen oyları bir tahtaya yazabilirsin ya da tahminlerin yazılı olduğu kağıtları bir zarfa koyup sandığa atabilirsin. Hatta ve hatta partiyi senin için organize edecek olan kişi, davetlilere partiye gelirken tahminlerinin rengine uygun giyinmelerini söyleyebilir.

Bunlara ek olarak göz bağı ile bebek bezi değiştirme, elleri kullanmadan biberondan süt içme ve karnın ne kadar büyüdüğünü tahmin etme gibi çeşitli oyunlarla cinsiyet partini zenginleştirebilirsin.

İlhamlık fikirler: Doğum Öncesi Partine Enerji Katacak En Eğlenceli 9 Baby Shower Oyunu!