11 Adımda Baby Shower Partisi Nasıl Yapılır?

En yakın arkadaşına ya da kardeşine baby shower partisi düzenleme işi sana düştü ama baby shower nasıl yapılır hiçbir fikrin yoksa doğru yerdesin. Öncelikle sakin ol. Yapılacak çok iş var gibi görünüyor olsa da, yapman gerekenleri doğru bir şekilde sıraya koyup kendine yeterli zamanı tanıdığında her şey kolayca yoluna girecek. Hazırsan adım adım bebek partisi nasıl düzenleniri anlatıyoruz.

1. Baby shower tarihini seç!

İlk iş, anne adayıyla oturup parti için en uygun tarihi belirlemelisin. Genelde baby shower, doğuma 1-2 ay kala olan zaman diliminde düzenleniyor. Ama tabii her zaman esas olan annenin kendini rahat hissettiği bir tarihi seçmek. Burada dikkat etmen gereken baby shower organizasyonu için düşündüğünüz tarihlerde, annenin herhangi bir doktor randevusunun olmaması. Bu dönemde annenin kafası türlü şeyle doluyken randevularını unutabilir.

Hem anneyi hem kendini rahatlatmak için duvara asabileceğiniz büyükçe bir takvim yapmayı teklif edebilirsin. 3 aylık bir takvim çizdikten sonra ilk iş olarak doktor randevularını işaretledikten sonra, boş kalan günlere yapılacak işleri paylaştırmak ikinizin de işini kolaylaştıracaktır.

2. Baby shower mekanını belirle!

İkinci iş, baby shower partisini nerde yapacağınıza karar vermek olmalı. Yurt dışındaki baby shower’lar, partiden sonra temizlik işi anneye kalmasın diye partiyi düzenleyen kişinin evinde yapılıyor. Ama bizde pek böyle bir durum yok. Ya annenin evinde ya da bir parti mekanında yapılıyor.

Yine de şunu hep aklında tutmalısın: Bu tür şeylerde işlerini kolaylaştırmak için öneriler vardır, kesin kurallar yoktur. Size hangi çözüm uyuyorsa, doğru çözüm odur. Belki annenin ve senin evin uygun değildir de bir arkadaşın yazlığı bu iş için çok uygundur.

Biz kimsenin evinin altını üstüne getirmeyelim, paşa paşa baby shower düzenleyecek bir parti mekanı bulalım derseniz de baby shower parti mekanlarını inceleyebilirsiniz.

3. Baby shower davetiyeni hazırla!

Üçüncü iş, baby shower davetiyelerini hazırlamak. Davetiye hazırlıklarına başlamadan, anneden konuk listesini hazırlamasını iste. Çağrılacak kişi sayısı belli olduktan sonra baby shower temasına uygun bir davetiye seçmeniz ve baby shower davetiye mesajına karar vermeniz gerek. Davetiyeler hazır olduktan sonra gecikmeden insanlara göndermeye başlamalısın ki insanların programlarını ayarlayıp hediye alacak vakitleri olsun.

4. Baby shower organizasyon firması ile anlaş!

Eğer bu adımdaki önerimizi dinleyip bir organizasyon firmasıyla anlaşırsan, bundan sonraki adımların çoğundaki işleri organizasyon firması yükleniyor olacak. Senin için araştırma yapıp baby shower organizasyon firmalarını inceledik. Organizasyon firmasına gerek yok, ben her şeyi organize ederim dersen iyi bir planlama sürecine ihtiyacın olduğunu unutma.

5. Baby shower konseptini belirle!

Eskiden kız bebek için pembe, erkek bebek içinse mavi bir parti düzenlemek yeterliydi. Ama artık çeşit çeşit baby shower teması var. Var olan temalardan birini seçerek veya sadece size özel bir tema belirleyerek partine neşe ve uyum katabilirsin. Baby Shower Partisi için Anne Adaylarına İlham Verecek 7 Tema Önerisi yazımız tam da bunun için var.

6. Baby shower bütçesini oluştur!

Baby shower mekanı, organizasyon firması ve davetli sayısı belli olduktan sonra kalan harcamalar için anne adayıyla beraber bir bütçe oluştur ve bu plana sadık kalmaya çalış. Konu bebek partisi olunca pastasından dekoruna her şey çok tatlı olacak. Bütçenin sınırlarını bilmezsen "Ay şuna bak aşırı tatlıymış, bunu da alalım.’’ nidalarıyla elini kolunu doldurabilirsin. Baby shower pastası, fotoğrafçı, dekorasyon malzemesi, ikramlıklar, baby shower hediyelikleri diye bir liste yapıp, her kalem için maksimum bir bütçe belirle.

7. Baby shower hediyelerine karar ver!

Bütçeyi de belirledikten sonra sıra, partiye gelecek misafirlere dağıtacağınız hediyelere karar vermekte. Baby shower konseptiyle uyumlu bir hediye seçmek işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer nasıl bir hediye verebileceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yoksa Baby Shower Hediyeleri için 9 Öneri yazımızdan fikir edinebilirsin.

8. Baby shower pastasına karar ver!

Baby shower masasının baş tacı olacak olan pastaya karar verirken de yine baby shower temasına uygun bir pasta seçmelisin. Mesela denizci temalı baby shower partisinde karar kıldıysanız, küçük bir yelkenli şeklinde bir pasta sipariş edebilirsin. Bu konuda biraz daha fikir edinmek istersen; baby shower temalarına uygun pastaları incelediğimiz Baby Shower Pastasına Karar Vermeni Kolaylaştıracak 12 Tavsiye yazımıza göz atabilirsin.

9. Baby shower masasını hazırla!

Sıra geldi en civcivli kısma yani baby shower masa dekoruna. Eğer bir organizasyon firmasıyla anlaştıysan bu maddenin tüm detaylarıyla onlar ilgileniyor olacak. Ama eğer evde kendiniz bir parti yapıyorsanız, masa dekorunu oluşturmak sana düşüyor. Baby shower temana uygun süs ve malzemelerden alıp bunlarla evi ve masayı süslemelisin. Ama biraz yardım edin Mehmet Ali Bey dersen, Baby Shower Partisi Yapacak Anne Adaylarına Esin Kaynağı Olacak 8 Dekorasyon ve Süsleme Önerisi yazımızdan fikir alabilirsin.

10. Baby shower fotoğrafçısı bul!

Tüm hazırlıklar bittikten sonra bütçende hala yer varsa mutlaka bir fotoğrafçıyla anlaşmanı öneriyoruz. Profesyonel fotoğrafçının nasıl büyük bir fark yarattığını artık hepimiz biliyoruz. Eh bu kadar özene bezene düzenlediğin bir partiden sonra netlenmemiş ya da yamuk yumuk çekilmiş fotoğraflara bakmak istemezsiniz. En iyisi bütçede biraz yer ayırıp bir baby shower fotoğrafçısıyla anlaşmak.

11. Baby shower oyunlarını seç!

Eksiksiz bir baby shower partisinin olmazsa olmazı baby shower oyunları. Hem birbirini tanımayanların kısa sürede kaynaşması hem de partiye bolca kahkaha katması açısından oyunlar önemli. Tabii kendini kaptırıp 10 tane oyun seçmene gerek yok. Sana en eğlenceli gelen 2-3 oyun seçmen yeterli. Ne tür oyunlar oynayabiliriz dersen Doğum Öncesi Partine Enerji Katacak En Eğlenceli 9 Baby Shower Oyunu yazımız eğlenceli fikirleriyle seni bekliyor.