8 Öneriyle Annelerin Yardımcısı Bebek Uyutan Ninniler!

Bebeğini uyuturken zorluk çekiyor musun? Biraz sakinleşsin istiyor musun? Bu soruların cevabı evet ise, aşağıdaki yazı tam sana göre! İşte bebeğini uyutma saatleri kabusa dönen anneler için uyumayı kolaylaştıracak ninni örnekleri ve rahatlatıcı müzikler!

Bebeklerin Uyuması İçin Şarkılar

Öncelikle bebekler için şarkılarla başlıyoruz;

1- Dandini Dandini Dastana

Ninni denildiğinde akla ilk gelen, hiç şüphesiz ki, aşağıda paylaştığımız ninnidir. Bu popüler dandini dastana ninnisi sözleriyle birlikte karşında!

Dandini dandini dastana

Danalar girmiş bostana

Kov bostancı danayı

Yemesin lahanayı nenni

E….. e…e…e…

Biner atın iyisine

Düşer yolun kıyısına

Haber verin dayısına

Şeker alsın kuzusuna nenni

E…e…e…e…

2- Uyusun Da Büyüsün

Akla gelenlerden bir diğeri; Uyusunda Büyüsün ninni sözleri

Uyusun da büyüsün ninni

Tıpış tıpış yürüsün ninni

Dandini dandini danalı bebek

Elleri kolları kınalı bebek

Eee Eee Eee Eee

Uyu yavrum ninni

3- Uyu Yavrum

Uyu Yavrum sakinleştirici bebek ninnileri arasında bulunuyor. Kendin söyleyebilir ya da videodan bebeğine dinletebilirsin. Karar sana kalmış!

Uyu yavrum yine sabah oluyor

Uyumazsan güzel rengin soluyor

Babacığın gelmiş bize bakıyor

Uyu yavrum yine sabah oluyor

Eee ee . pış pış.

4- Canım Çakılım Canım Bambamım

Canım Çakılım ve Canım Bambamım ise Taş Devri gibi keyifli bir çizgi filmin iki sevimli karakteri! Bebeğin henüz Çakıl ve Bambam ile tanışmıyor olabilir. Ancak ileride çok seveceğini tahmin ettiğimiz bu iki ismi bebeğinle erkenden tanıştırabilirsin. Hem de aşağıdaki sevimli bebek şarkıları yardımıyla!

Güzel yavrum, tatlı kızım

Sen benim her şeyimsin

Uyu yavrum, göz bebeğim

Kalbimin içindesin

Ya sen olmasaydın? Hayatımın ne anlamı olurdu?

Ya sen olmasaydın? Nasıl tadı olurdu günlerimin gecelerimin?

Canım Çakıl'ım benim, her şeyim, Canım Çakıl'ım.

Güzel yavrum, tatlı oğlum

Sen benim her şeyimsin

Uyu yavrum, göz bebeğim

Kalbimin içindesin

Ya sen olmasaydın? Hayatımın ne anlamı olurdu?

Ya sen olmasaydın? Nasıl tadı olurdu günlerimin gecelerimin?

Canım Bambam'ım benim, her şeyim, Canım Bambam'ım.

5- Twinkle Twinkle Little Star

Şarkılara son olarak, ingilizce bebek ninnilerinden bir örnek verelim. Bu aynı zamanda bebeğinin gelecekteki yabancı dil eğitimi için de faydalı olabilir ve ingilizce kelimelere kulak aşinalığı kazanmasını sağlayabilir.

Bebeğini sakinleştirecek bir melodisi olan Twinkle Twinkle Little Star adlı ninniyi bebeğinin sevebileceğini düşündük. En çok dinlenen ninnilerden biri olduğunu hemen belirtelim.

Twinkle, twinkle, little star, How I wonder what you are. Up above the world so high, Like a diamond in the sky. Twinkle, twinkle, little star, How I wonder what you are!

When the blazing sun is gone, When there's nothing he shines upon, Then you show your little light, Twinkle, twinkle, through the night. Twinkle, twinkle, little star, How I wonder what you are!

In the dark blue sky so deep Through my curtains often peep For you never close your eyes Til the morning sun does rise Twinkle, twinkle, little star How I wonder what you are

İngilizce ninniler ile ilgili daha çok örnek için, Bebeklerin Kolay Uyuması için İngilizce Bebek Ninnileri adlı yazımıza bakabilirsin.

Bebekleri Rahatlatan Müzikler

Peki, bebek uyutma müzikleri için neler önerebiliriz? Aşağıda bebeğini uyutman için uygun olduğunu düşündüğümüz müzikleri sıraladık.

6- Mozart' tan Ninni

Mozart’tan başlıyoruz. Yumuşak melodilerden oluşan bu ninni zeka geliştiren bir etkide bulunuyor. Bebeğin müzik yeteneğini ve dil becerilerini arttırdığı düşünülen bu parçayı bebeğine dinletmeni öneriyoruz.

7- Orman, Kuş Ve Su Sesleri

Mozart’tan sonra, orman, kuş ve su seslerinin birleşmesinden oluşan aşağıdaki videoya sıra geldi. Bu sesleri bebeğine dinleterek rahatlamasına yardımcı olabilirsin. Bu arada, bu sesleri sadece bebek sakinleştirici müzik olarak düşünme! Senin de rahatlamanı sağlayabilir, hatırlatalım.

8- Pan'ın Labirenti

Pan’ın Labirenti çok güzel bir film! Aşağıda paylaştığımız parçası da en az film kadar güzel! Bebekleri uyutmak için müzik arayışlarına iyi bir çözüm olabileceğini düşündüğümüz bu melodileri bebeğine dinlet, uyusun!

Daha fazla müzik önerisi için, Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler için 7 Bebek Uyutan Müzik adlı yazımıza bakabilirsin.

Mışıl mışıl uyuyan bir bebeğinin olması senin de iyi uyumanı sağlayacak, biliyoruz. O yüzden hem bebeğine hem de sana iyi uykular diliyoruz.