5 Yaş Oyunları: Hep Aynı Oyundan Sıkılan Çocuklar İçin!

Oyunlar, çocukların hayatlarının ayrılmaz bir parçası ve aslında tek amaçları eğlendirmek değil. Oyun, çocuklar için öğrenme biçimi, yani olmazsa olmaz bir şey. Çocuğunun motor becerilerini geliştirecek, ona analitik düşünme becerisi kazandıracak, el-göz koordinasyonunun gelişmesini sağlayacak türlü türlü eğitici oyunlar var.

Biz de sana bunların içinde yer alan 5 yaş oyunlarından keyifli tavsiyeler hazırladık. Gel bir bakalım, neler varmış.

1. 5 yaş için eğlenceli ve eğitici oyunlardan: Kelime oyunu

5 yaş oyunları

5 yaş çocuklar için zorlayıcı ama bir o kadar da eğitici oyun olan kelime avını oynamaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir materyal gerektirmeyen kelime avı oyunu, iki veya daha fazla kişiyle oynanabiliyor. Bakalım bu 5 yaş oyunları nasıl oynanır?

 • Çocuğuna bir ses öbeği ver. Örneğin; “B” ve “E” harflerinin yan yana gelmesiyle oluşan “BE” sesi.
 • Sonra bir dakikalık süre belirle. Bakalım, bir dakika içerisinde “Be” ile başlayan kaç kelime bulabileceksiniz? Bel, bebek, beşik gibi türettiğiniz kelimeleri not alın.
 • En çok kelimeyi bulan oyunu kazanır. Çocuğunun motivasyonunu kırmamak için ondan daha az kelime bilerek oyuna karşı hevesini artırabilirsin.
 • Oyunda birden fazla çocuk varsa çok daha eğlenceli ve rekabetli olacaktır. Kelime avı oyunu, çocukların kelime haznesini geliştiren mükemmel bir oyundur. Anaokullarında 5 yaş eğitici oyunlar oynatılırken sık sık tercih edilir.

Hem oynasın hem eğlensin: Eğlenerek Büyüsün: Okul Öncesi Eğitici Oyunlar

2. Akıl oyunları arayanları böyle alalım: Hanoi kuleleri oyunu

5 yaş eğitici oyunlar

Hanoi kuleleri, 5 yaş etkinlik oyunları arasından bir zeka oyunu veya bulmaca da diyebiliriz. Üç direk ve farklı boylarda disklerden oluşan bu oyunda amaç, diskleri bu direklere dizmek. Ancak küçük bir diskin üstüne daha büyük bir diskin gelmemesi gerekiyor. 5 yaş için eğitici oyunlardan biri olan Hanoi kulelerinin kurallarına, oyuna başlamadan önce bakmakta fayda var.

Oyunun kuralları:

 • Her hamlede sadece bir disk taşınabilir.
 • Her hamle en üstteki diski direkten alıp diğer bir direğe taşımaktan oluşur. Diğer direkte daha önceden diskler olabilir.
 • Hiçbir disk kendisinden küçük bir diskin üzerine koyulamaz.
 • Mantığı, en alttaki taşı diğer tarafa aynı şekilde dizmektir.

3. 5 yaş zeka geliştirici oyunlardan tangram

5 yaş için oyunlar

5 yaş çocuklar için zeka geliştirici oyunlardan biri olan tangram, 7 adet geometrik parçadan oluşur. Bu oyunda amaç; farklı şekillerdeki bu parçaları bir araya getirerek hayvan figürü, insan figürü, geometrik bir şekil ve alfabedeki harf gibi formlar oluşturmak.

5 yaş için evde oynanabilecek oyunlardan biri olan tangramı almaya karar verirsen, kutu içerisinde örnek görsellerin olmasına dikkat et. Resimlerdeki görsellere bakarak, bu şekilleri yapmaya çalışmak, çocuklarda görsel zeka ve dikkat gelişimini destekler. Kendi istediği formları oluşturarak da hayal gücünü geliştirmiş olur. Tangram, eğitici olduğu kadar eğlenceli de bir oyun. 5 yaş için oyunlardan en sevilenlerine bakalım.

Daha fazlası da var: Çocuğunun Zihinsel Kapasitesini Geliştirecek Zeka Oyuncakları

4. 5 yaş için eğitici oyunlardan Katamino

5 yaş çocuk oyunları

Katamino, çocukların geometrinin temel kavramlarını anlamasına yönelik bir zeka oyunudur. Pentamino adı verilen parçalardan oluşur. Oyunun 3 yaş ve üzerinden başlayarak her yaş çocuk için seviyeleri var, hatta yetişkinlere de uygun. Bu nedenle ailecek oynanacak oyunlarınızın arasına Katamino’yu alabilirsin.

5 yaş zeka oyunları arasında tavsiye ediyoruz. Çünkü;

 • Analitik düşünme becerileri kazandırır,
 • Görsel zeka gelişimini destekler,
 • Konsantrasyon yeteneğini geliştirir.

Katamino oyunu, okul öncesi oyun etkinlikleri için aradığın şey olabilir. Bu dönemde teknolojiden de belli ölçüde faydalanmak gerek: Çocuklar İçin Gerçekten Faydalı 10 Mobil Uygulama

5. Bu yoldan hepimiz geçtik, şimdi 5 yaşındakiler düşünsün: Rubik küp

5 yaşındaki çoçuklar için eğitici oyunlar

Rubik zeka küpü; 6 farklı renkten oluşan ve aynı renkte olan küpleri aynı yüzeyde dizmeyi gerektiren mekanik zeka oyunu. Özellikle 5 yaş ve üzeri için tavsiye edilen bu oyunu, eğer 3 yaş veya 4 yaştaki çocuğunun ilgisini çekerse de tercih edebilirsin.

5 yaş için eğitici oyunlardan biri olan rubik küpleri eğlenceli hale getirmek için yapman gerek şey süre tutmak. Çocuğunun oyunu kaç saniye bitirdiğini not ederek, onu sonraki denemelerinde bu süreyi kısaltmaya teşvik edebilirsin. Böylece karar verme mekanizması gelişecek ve oyun onun el-göz koordinasyonunun güçlenmesini sağlayacak.

6. 5 yaş için boyama oyunlarından: Patates baskısı

Rubik küp zorladıysa biraz eğlenelim.Patates baskısı, evde oynanabilecek eğlenceli oyunlardan ve 5 yaş çocukların keyifli vakit geçirmesini sağlamak için de çok uygun.

Malzemeler
Patates
Keçeli kalem
Bıçak
Sulu boya
Fırça
Kağıt

Öncelikle şunu söyleyelim, patates baskısında bıçak kullanmak gerektiği için bu etkinlik sırasında mutlaka çocuğunun yanında ol ya da patatesi boyamaya hazır hale getirerek çocuğuna ver. 5 yaşındaki çocuklar için eğitici oyunlardan bu en eğlencelisne bakalım:

Oynanışı:

 • İlk olarak patatesler ortadan ikiye bölünmeli ve daha sonra baskı yapılmak istenen şekil, patatesin üzerine çizilmeli.
 • Ardından patates, çizilen şeklin kenarlarında derinlik oluşturacak şekilde kesilmeli. Bu aşamaya kadar ister çocuğuna yardımcı ol, istersen de patatesi kendin hazırlayıp ona ver.
 • Patatesin üzerindeki desen, sulu boya yardımıyla boyanmalı. Buradaki püf nokta, baskı sırasında çok daha iyi sonuç almak için boyanın fazla sulanmaması.
 • Patateslerin kağıtla buluşma vakti! Patatesin renkli yüzeyini kağıdın üzerine yapıştırın ve rengarenk desenlerinize kavuşun.

Bol çeşitli: Hangisini Alsam Diyenler İçin Tüm Yönleriyle Çocuk Oyuncakları

7. Sayı saymayı öğrenelim: 5 yaş için onlu sayılarla matematik

Montessori etkinliklerinden bir örnekle devam edelim. Bu aktivite teen board (onlu sayılar tahtası) olarak adlandırılan, matematiğe giriş niteliğinde bir 5 yaş oyunu. Amaç ilk olarak birer birer, daha sonra ise onar onar saymayı öğrenmek. Her birine 10 adet boncuk dizili olan çubukları rakamlarla eşleştirmek gerekiyor.

5 yaş çocuğu için eğitici oyunlardan olan bu oyun için hazır ahşap rakamlar ve malzemeleri kullanmak yerine, kare şeklinde keseceğin kağıtların üzerine rakamları yazabilirsin. Boncuk yerine de fasulye ya da nohut kullanabilirsin. Çocuklarda zeka gelişimini destekleyen bu oyunla miniğin sayı saymayı öğrenebilir, el- göz koordinasyonu gelişebilir ve mantık yürütmeyi öğrenebilir.

Bu arada Montessori dedik ama ne olduğunu anlatmadan geçmeyelim: Çocuğunu Özgürleştirecek Bir Eğitim Anlayışı ile Büyüt: 6 Soruda Montessori Eğitimi!

8. Okul öncesi eğlenceli oyunlardan: Aynı renk topları bir araya topla

5 yaş çocuğu için eğitici oyunlar

El- göz koordinasyonunu güçlendiren eğitici oyunlardan bir diğeriyle karşındayız. Evde oynanacak oyunlar arasında çok basit ama eğlenceli. Üstelik bir şeyler satın almaya da gerek yok. Tamamen el yapımı malzemeler kullanarak 5 yaşındaki minik yavrun için eğlenceli bir oyun tasarlayabilirsin.

P,eki bunları söylüyoruz ama nasıl hazırlanacak bu oyun?

 • İlk olarak yapışkanlı kağıtlarla parkenin üzerinde kare desenler oluştur.
 • Oyun hamuruyla irili ufaklı, farklı renklerde küçük toplar hazırla. Hatta bu kısımları çocuğunla birlikte de yapabilirsin. Ve eğlenceli oyunumuz hazır!

Bu oyundaki amaç; karışık toplar arasında yer alan aynı renkteki topları, karelerin içine toplamak. Bunun için çocuğunun eline küçük bir kürek vererek oyuna daha da atraksiyon katabilirsin.

9. Düşüren kaybeder: Çılgın çubuklar

5 yaş için eğitici oyunlar

İşte sana 5 yaş oyunlarından heyecan dolu zevkli mi zevkli bir tavsiye, çılgın çubuklar! Bu kutu oyunu tamamen çocukların el becerilerini geliştirmeye yönelik ve oldukça basit bir kuralı var. Oyundaki çubuklar teker teker çekiliyor ve en az misketi düşüren oyunu kazanıyor.

Çocuk olmak harika, bak burada da çok eğlenceli şeyler var: Çocuğunun Hayal Gücünü Geliştirmek İçin Yapabileceğin 27 Şey