İstanbul'da Gezilecek Müzeler Arasında Çocuklar İçin 10 Öneri!

Çocuğunda kültür ve tarih bilinci oluşturmak istiyorsan, İstanbul'da ücretsiz gezilecek müzeler ya da ücret ödeyerek gezebileceğin tarih müzeleri arasından seçim yapabilirsin. Bu sayede çocuğunla hem öğretici hem de eğlenceli vakit geçirme şansını yakalamış olursun. İşte İstanbul'da çocukla gezilecek 10 tarih müzesi seçeneği!

1. Arsay Klasik Otomobil Müzesi

Eğer çocuğun arabalara meraklı ise, Arsay Klasik Otomobil Müzesi gezisi planlayarak ona güzel bir sürpriz hazırlayabilirsin. Yüz yıl öncesinin otomobillerinin de bulunduğu bu ilginç müzede çoğu Amerikan markası spor arabalar yer alıyor. Halkalı'da İkitelli Caddesi üzerindeki Araba Müzesi, hafta sonu programları için ideal.

Cumartesi ve pazar 10:00-17:00 arasında ziyaretçilere açık olan müzeyi arayarak giriş ücretlerini öğrenebilirsin. İlgisi olan bir konuda müze gezmek, çocuğunda müze merakı oluşması için güzel bir başlangıç olabilir.

2. Pera Müzesi

Tepebaşı'ndaki tarihi Bristol Oteli binasında hizmet veren Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müze. Hafta sonları çocuklar için yaş grubuna göre farklı etkinlikler düzenleniyor.

Pera Müzesi gerçekleştirdiği faaliyetlerin tamamı kamu yararına olan kültür, sanat ve eğitim çalışmalarının daha da geniş kitlelere yayılmasını amaçlayarak geçtiğimiz beş yıl boyunca kendisini yalnız bırakmayan sanatseverler için, kuruluş amaçlarıyla da doğrudan örtüşen, Pera Müzesi Dostluk Programı geliştirdi. Miniğini kesinlikle götürmen gereken yerlerden biri.

3. Rahmi Koç Müzesi

Çocuğunun farklı konulara ilgisi varsa, bu müzeden çok hoşlanabilir. Eğlenceli ve eğitici aktiviteleri ile çocukların sevdiği müzeler arasında yer alan Rahmi Koç Müzesi'nde çocuğunla bir tam gün vakit geçirebilirsin. Geçmişten günümüze dek gelen arabalar, trenler, makineler, uçaklar, vapur, denizaltı gibi çocuğunun ilgisini çekecek pek çok özel eserin sergilendiği müze, pazartesi hariç her gün açık. Cumartesi ve pazar 10:00'da açılan müze, mart sonuna kadar 18:00'e kadar; nisan eylül arasında ise 19:00'a kadar gezilebiliyor.

Giriş fiyatları öğrenci için 7 TL, yetişkinler için ise 16 TL. Müzedeki denizaltı, keşif küresi ve tekne turları için ise ayrıca 3-8 TL arasında değişen ücretler alınıyor. Müze listesi yaparken, Hasköy'de yer alan Rahmi Koç Müzesi'ni de eklemeyi unutma.

4. Sakıp Sabancı Müzesi

Emirgan'da yer alan Sakıp Sabancı Müzesi, çocukları kültür ve sanatla tanıştırmak için pek çok sergi ve eğitim programları düzenliyor. Müzeyi tanıtma, sanatçılar hakkında bilgiler verme, atölyeler düzenleme gibi interaktif çalışmalarla Türkiye'deki müzeler arasında kendine özel bir yer edinen Sakıp Sabancı Müzesini de çocuğunla sıkılmadan gezebilirsin. Sesli çocuk kitaplarının, yaz okullarının da düzenlendiği müze, pazartesi günleri kapalı. Çarşamba 10:20 arasında, haftanın diğer günleri ise 10:00-18:00 arasında müzeyi gezebilirsin. Giriş ücretleri ise tam bilet 20 TL, öğretmen ve öğrenciler için 10 TL. Ama çarşambaları gidersen ücretsiz.

5. Dolmabahçe Sarayı

Atatürk'ün aramızdan ayrıldığı yer olan Dolmabahçe Sarayı, çocukların mutlaka görmesi gereken müzeler arasında yer alıyor. Özellikle her 10 Kasım'da ziyaretçi akınına uğrayan müze, Beşiktaş semtinde bulunuyor. Pazartesi ve perşembe günü kapalı olan müze, diğer günlerde 09:00 – 16:00 arası açık.

Harem, Camlı Köşk, Saat müze giriş ücretleri 2017 yılı için yetişkin 20 TL, öğrenci 10 TL; selamlık bölümü ise tam 30 TL, indirimli 15 TL olarak belirlenmiş. Müzeler kaç yaşa kadar ücretsiz diye merak ediyorsan hemen belirtelim. Kültür Bakanlığı'na bağlı müzelerden 18 yaş ve altı vatandaşlar ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

6. Barış Manço Evi

Anadolu Yakası'nda mutlaka görülmesi gereken bir müze arıyorsan, Barış Manço Evi tam sana göre. Kadıköy Moda'da bulunan Barış Manço Evi, 7'den 77'ye herkesin kalbinde taht kuran sanatçı Barış Manço hakkında özel anıları ve bilgileri barındırıyor. Çeşitli odaları bulunan müzenin ikinci katının çocuklara ayrıldığını belirtelim.

Bu müzeyi çocuğuna Pazartesi ve resmi tatil günlerinde kapalı olan müzeyi salı-çarşamba-perşembe ve cuma günleri 09:00-17:00 arasında gezebilirsin. Müze fiyatları tam 6 TL, indirimli ve öğrenci için 4 TL olan binada çocuğunla birlikte kendi çocukluğunu hatırlayacağın güzel bir gün geçireceğini tahmin ediyoruz.

7. Topkapı Sarayı

Osmanlı tarihine bir yolculuk yapmak istiyorsan Topkapı Sarayı'nı listene mutlaka almalısın. Çocuğunla yapacağın tarihi müze ziyaretlerine Topkapı Sarayı'nı da ekleyebilirsin. Salı günleri hariç her gün açık olan müzenin bilet gişeleri kışın 16:00'da, yazın ise 18:00'de kapanıyor. Müze, Harem ve Aya İrini olarak üç bölümde gezilecek müzeyi kışın 16:45'e kadar, yazın ise 18:45'e kadar gezebilirsin.

İnternet üzerinden bilet alarak gidebileceğin müzede 40 TL giriş ücreti vermen gerekiyor. Eğer Harem bölümüne gideceksen 25 TL, Aya İrini'ne gideceksen ise 20 TL ödemen yeterli. 18 yaş altı çocuklar için ise, giriş ücretsiz. İstanbul'da görülmesi gereken müzeler arasında ilk sıralarda yer alan Topkapı Sarayı'na bir tam gün ayırabilirsin.

8. Balmumu Heykel Müzesi

Çocuğunla gezebileceğin bir diğer güzel müze ise Balmumu Heykel Müzesi! Ücretsiz bir rehber eşliğinde gezilebilen bu ilginç müzede ziyaret ettiğin heykel hakkına kısa bir bilgi alabiliyorsun. Diğer adı Jale Kuşhan Balmumu Heykel Müzesi olan bu kuruma, İstanbul'da gezilecek müzeler listende yer vererek çocuğunla birlikte tarih ve sanatı bir arada deneyimleyebilirsin. 7 yaş altı çocuklar için ücretsiz olan müzede tam bilet 15 TL, indirimli bilet ise 10 TL. Her gün 10:00 – 22:00 arasında açık olan müze Levent'te Sapphire Çarşı'da yer alıyor.

9. Miniatürk

Türkiye'deki en ünlü yapıların sergilendiği Miniatürk'e, İstanbul'da gezilecek müze listende yer vererek bir çok binayı çocuğuna tanıtma imkanı bulabilirsin. Haliç kıyısında yer alan müzede Nemrut Dağı'ndan Peri Bacaları'na kadar pek çok yerin minyatürlerini görmek, çocuğunla birlikte oldukça eğitici ve eğlenceli bir gün geçirmenizi sağlayabilir.

Minyatür bir Etnografya Müzesi tadı almak istiyorsan, yaz sezonunda her gün 09:00-19:00 arasında açık olan Miniatürk'e gidebilirsin. Giriş ücretleri ise tam bilet 7,5, öğrenci 3 TL.

10. Panoroma 1453

Çocuğuna İstanbul'un fethini öğretmek istiyorsan, Panoroma 1453'ü de gezi planına ekleyebilirsin. İstanbul'un fethini konu eden Panoroma 1453, aynı zamanda Türkiye'nin ilk panoramik müzesi olma özelliğine de sahip! Müzeye ismini veren panoramik fotoğraf ise müze binasının kubbesinde yer alıyor. Bu müthiş görüntü, çocuğunla birlikte ilginç bir tarihi yolculuğa çıkmanı sağlayabilir. İstanbul'da okul gezisi yapılacak yerler arasında ilk sıralarda bulunan Panoroma 1453, Topkapı Kültür Park'ta hizmet veriyor.

Metrobüs ve tramvay ile kolayca ulaşılabilen müze her gün 08:00 – 17:00 arası açık. Giriş ücretleri tam bilet için 7,5 TL. Öğrenci, öğretmen, askeri personel ise 3 TL karşılığında müzeyi gezebiliyor.