Solak Çocuklar Hakkında Merak Edilenler!

Solak çocukları sağ ellerini kullanmaya zorlamak onlarda öğrenme güçlüklerine yol açabiliyor. Aksine, çocuğun hayatını kolaylaştırmaya çalışmak gerekiyor. Peki, bebeğin solak olduğu ne zaman anlaşılıyor ve solak çocuklara nasıl yardımcı olmak gerekiyor? Hadi başlayalım!

Solaklık genetik mi?

Yapılan araştırmalara göre çocuklarda solaklık eğilimi genetik özellikler taşıyor. Eğer sen ve eşin solaksanız, çocuğunuzun solak olma ihtimali %50. Ebeveynlerden birinin solak olması durumunda oran %17. Eğer her ikiniz de solak değilseniz bu oran %2’ye düşüyor.

Bebeğin solak olduğu ne zaman anlaşılır?

Çocuklarda solaklık genellikle 3 yaşına kadar fark ediliyor. Yemek yerken, yazı yazarken, bir şeyler çizerken, nesneleri tutarken ya da fırlatırken sol eli kullanmak solak bebeklerin özellikleri arasında. Ancak solak olduğunu uzun yıllar belli etmeyen çocuklar da var. Yani, çocuğun solak olsa bile bu yıllar süresince her iki elini birden kullanabilir. Çünkü çocuklar kendilerine kolay gelen ellerini diledikleri gibi seçme eğiliminde oluyorlar.

Hatta çocukların %20’si hiçbir zaman iki elinden birini seçmiş olmuyor ve çeşitli derecelerde her iki eli birden kullanabildiklerini gösteriyorlar. Bu yüzden çocuğunda istikrarsız el kullanımı olduğundan şüphelenebilirsin. Kimisi iki elini birden aynı derecede iyi kullanabilirken kimi ellerini belli işler için değiştirebiliyor. Yemeği sağ elle yerken, bir şeyleri fırlatmak için sol eli kullanmak gibi.

Bebeğin solak olduğu nasıl anlaşılır?

Genellikle çocuğun solak olup olmadığı 4 yaşından sonra netleşse de bu zamana dek çocuğun birtakım sinyaller verebilir. Bakalım bunlar neler?

 • Çocuğuna bir şey uzattığında sol eliyle alıyorsa,
 • Yemek yerken, yazı yazarken, dişlerini fırçalarken ve resim yaparken hep sol elini kullanıyorsa,
 • Herhangi bir şeyi döndürürken saat yönünün aksi yönünde çeviriyorsa,
 • Kalem ve bardak gibi sık kullanılan nesneleri sol eliyle daha baskın kullanıyorsa,
 • Tek ayak üstünde durmaya çalıştığında sol ayağının üstünde duruyorsa,
 • Kendi halinde oyun oynarken çoğunlukla sol elini kullanıyorsa, çocuğun solak olabilir.

Öğren: Çocuğun Hangi Yaşta Hangi Hareketleri Yapabilir?

Solaklar daha mı zekidir?

Yapılan bazı araştırmaların sonuçlarına göre solaklar daha zeki ve kısa ömürlüler. Solak insanlar özellikle uzamsal ilişkiler gerektiren sanat, mimarlık ve atletizm gibi alanlarda sağ elini kullananlara göre daha başarılı oluyorlar. Dünyanın en zengin ve başarılı iş insanı, sanatçı ve sporcularının arasında da solak olanlar ön planda.

Albert Einstein, Newton, Napoleon, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Beethoven ve Bill Gates, örnek verebileceğimiz solak ünlüler arasında.

Solakların karakteristik özellikleri neler?

Solak insanları sağ elini kullanan insanlardan ayıran belli karakteristik özellikler yok. Yalnızca yukarıda da bahsettiğimiz gibi sanat ve spor gibi alanlarda daha başarılı oluyorlar. Automobile Association Developments’ın yaptığı araştırmaya göre solaklar ehliyet sınavlarında sağ elini kullananlara göre %57 daha başarılı oluyorlar. Peki, solaklığın hiç mi dezavantajı yok?

Olmaz olur mu, başta teknolojik aletler ve günlük yaşantımız sağ elini kullananlara göre tasarlandığı için yaralanma ve kaza geçirme riski solaklarda daha yüksek. Solak insanların sağ elini kullananlara kıyasla daha kısa ömür ortalamasına sahip olması da buradan geliyor.

İlgini çekebilir: Çocuk Zeka Testi Hakkında Bilmen Gerekenler!

Çocuğun solak olması durumunda yapılacaklar neler?

Uzun yıllardan beri solaklığın uğursuzluk getirdiğine ya da dini öğretilerden dolayı doğru olanın sağ eli kullanmak olması gerektiğine inanan insanlar var. Ancak solak çocuğunu sağ elini kullanması yönünde baskılaman onda ciddi öğrenme güçlüklerine yol açabilir. Peki çocuğuna nasıl davranmalısın?

 • Solak olmak doğuştan gelen bir özellik olduğu için bunu değiştirmeye çalışmanın çocuğuna faydası değil; zararı dokunacaktır. Dolayısıyla solak çocuğu sağa alıştırmak en son yapacağın şey olmalı.
 • Çocuğunla birlikte yemek yapma ya da ev işleri gibi aktivitelerde bulunurken onun kullanacağı materyalleri sol tarafına koyabilirsin.
 • Eğer sağ elini kullanıyorsan, çocuğuna ayakkabısını bağlamayı öğretmek için karşısına geç, böylece ona ayna etkisi yaratmış olursun.
 • Çocuğunun makas kullanırken zorlandığını fark edersen onun beceriksiz olduğunu düşünmek yerine, solakların kullanımına uygun makaslardan alabilirsin. Makas kullanımı pek çok solak çocuğun problemi.
 • Bilgisayar faresini kullanırken zorlandığını görürsen çocuğuna solaklar için tasarlanmış ürünlerden alabilirsin.
 • Çocuğunun özellikle sol eliyle oyun oynamasını sağla, böylelikle el kaslarının gelişmesine yardımcı olursun.

Özetle, solak çocuklar için hayatı yalnızca kolaylaştırmak gerekiyor. Bunun dışında çocuğun sol elini kullanmasının olumsuz hiçbir etkisi yok.

Bu da ilgini çekebilir: Üstün Zeka Nedir? Üstün Zekalı Çocuğun Özellikleri Nelerdir?

Kaynakça ve İleri Okuma

Murkoff, H., Hathaway S., Arlene Eisenberg. Çocuğunuz Büyürken Sizi Neler Bekler? Dile Tunalı (Çev.). İstanbul: Epsilon Yayınları, 2005.