Krup (Yalancı Kuşpalazı) Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yakıştırmak gibi olmasın, çocuğun köpek havlamasına benzer sesler çıkarıyor ve içi dışına çıkacakmış gibi şiddetli bir şekilde öksürüyorsa krup hastalığına yakalanmış olabilir. Eskilerin yalancı kuşpalazı dediği krup nedir, neden olur, nasıl geçer, uzmanların görüşleriyle hepsini cevapladık.

1- Krup nedir, neden olur?

Virüs, bakteri ya da alerjik nedenlerle ortaya çıkan krup, bir üst solunum yolu hastalığı. Ses tellerinin bulunduğu larenks bölgesi, nefes borusu ve hava keseciklerinin iltihaplanması ile meydana gelir. Bu iltihaplanma nedeniyle köpek havlamasına benzer öksürük olur.

Krup; akut larenjit, yalancı kuşpalazı, yalancı difteri olarak da adlandırılır.

Virüsler soğuk algınlığında olduğu gibi solunum salgıları ve havadaki damlacıklarla bulaşır.

Krup nasıl anlaşılır? Belirtileri neler?

Dediğimiz gibi en karakteristik özelliği, havlamayı andıran öksürme. Öksürme refleksiyle daralmış olan hava yoluna hava gidince, ses telleri havlama sesi çıkarak titreşir. Küçük çocukların hava yolları da küçük olduğundan onlarda daha belirgin belirtiler ortaya çıkar.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Gençer Seçkin hastalığın belirtilerini sırasıyla şöyle tarif ediyor:

 • Genelde soğuk algınlığı gibi başlar, ses kısıklığı ile devam eder, havlamaya benzer öksürük şeklinde gelişir.
 • Ateş yapabilir.
 • Gece öksürüğü daha yoğundur.

Uz. Dr. Deniz Tamtekin sonbahar sonu, kış ve bahar aylarında krup hastalığının salgın şeklinde daha fazla görüldüğüne dikkat çekiyor.

Krup, genellikle 6 ay-5 yaş altı çocuklarda görülüyor. Erkek çocuklarında görülme riski daha fazla.

Temtekin, yatağa giderken hiçbir sıkıntısı olmayan çocukların gece yarısı başlayan ani solunum sıkıntısı, havlar tarzda öksürükle uyanabileceğine de belirtiyor.

Bu da ilgini çekebilir: Minicik Bedene Büyük Yük: Bebeklerde ve Çocuklarda Öksürük

Krup ne kadar sürer? Ne kadar ciddi bir hastalık?

Çoğu krup vakası çabuk geçer, genellikle 3-7 gün sürer. İlk 2 gece epey zorlu geçer. Ender olarak hava yolu, solunuma engel olacak şekilde şişer. Zatürre de krup hastalığında nadir görülen ciddi komplikasyonlardan.

Krup hastalığının tedavisi nasıl olur?

Yalancı kuşpalazında çocuğuna, hastalığı daha hafif atlatmasını sağlayacak ortamlar yaratarak yardımcı olabilirsin.

 • Havayı nemlendirmek, ilk yapacağın şey olmalı. Uzmanlar krup hastalığının acil tedavisinde nemin yararlarından emin değiller ama nemli hava, hastalık hafif geçiyorsa çocuğun nefes almasını kolaylaştırdığı için yine de etkili.

Önerile bak: Annelerin En Çok Tercih Ettiği 10 Soğuk Buhar Makinesi ve Hava Nemlendirici

 • Temiz ve serin hava soluması için çocuğunu iyice sarıp gezintiye çıkarabilirsin. Özellikle gece öksürüklerinde işe yarıyor.
 • Yatak odasını her gün havalandırmayı unutma.
 • Geceleri camını açık bırakıp kaloriferi kapatabilirsin.
 • Çocuğunu dik tutman da nefes almasını kolaylaştırır. Başının altındaki yastıkları arttırabilirsin.
 • Çocuğun emiyorsa anne sütü yeterli ama daha büyükse çorba ve meyveli muz dilimleri verebilirsin. Buz, göğüsteki ödemin atılmasına yardımcı olur.
 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Gençer Seçkin şiddetli tekrarlayan öksürük ve nefes darlığı durumlarında çocuğunu içi buharla dolu banyoda 10-15 dk tutabileceğini söylüyor. Sıcak suyu aç, banyonun kapı ve pençelerini kapat, çocuğun için buhar banyosu hazırla ki nefes alması rahatlasın.
 • Çocunu mümkün olduğunca dinlendir, huzursuzluğunu gidermeye çalış, kucağına al, şefkat göster. Ağlamasını engelle, ağlamak nefes almasını daha da zorlaştırır.

Hangi durumlarda doktora koşmalısınız?

 • Ağız, burun ve parmak derisi morarır ya da grileşirse,
 • Salya akıtmaya ve yutkunma güçlüğü çekmeye başladıysa,
 • 39,7 derece ve daha yüksek ateşi varsa,
 • Gece uyumakta çok zorlanıyorsa,
 • Olağandışı uykulu ve halsizse,
 • Dakikada 40’dan fazla nefes alıyorsa,
 • Nefes aldığında göğüs kafesi içine çöküyorsa,
 • Yeterli miktarda sıvı alamıyorsa doktora götürmelisin.

Kaynak: Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi-Mayo Clinic, Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı-Prof. Dr. Gülbin Gökçay, Modern Bebek Bakımı-Dr. Erhan Ateş


YAZAR

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği'nden mezun oldu. Uzun yıllar çokuluslu firmalarla "sahada pazarlama" projeleri yürüttü. Hamileliği sırasında anne ve bebek sektörü ile tanıştı. 2012'de sevgili oğlunun doğumu sonrasında; öğrendiklerini ve tecrübe ettiklerini diğer annelerle paylaşmak üzere Anneysen.com'da dijital içerik üretmeye başladı. En çok bebek alışverişi ve yenilikçi bebek ürünleri konusunda yazmayı seviyor. Yazarımızın güvenilir kaynaklara başvurarak hazırladığı bu yazının ve Anneysen.com'da yer alan diğer içeriklerin yayına çıkmasında katkıda bulunan uzmanlara teşekkür ederiz.